REKLAMA
JUŻ JUTRO

Były kanclerz Niemiec pozywa Bundestag. Schroeder chce odzyskać swoje biuro w Berlinie

2022-08-12 11:29
publikacja
2022-08-12 11:29
Były kanclerz Niemiec pozywa Bundestag. Schroeder chce odzyskać swoje biuro w Berlinie
Były kanclerz Niemiec pozywa Bundestag. Schroeder chce odzyskać swoje biuro w Berlinie
fot. Andreas Gora / / ddp images

Były kanclerz Gerhard Schroeder (SPD), pozostający nadal w zażyłych relacjach z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem, pozywa niemiecki Bundestag. Schroeder domaga się przywrócenia swoich specjalnych uprawnień, odebranych w maju – opłacanego z budżetu państwa biura w Berlinie wraz z kilkuosobowym personelem – pisze w piątek portal dziennika „Bild”.

W piątek rano o roszczeniach Schroedera poinformował reprezentujący go prawnik Michael Nagel. „Pozew został złożony w sądzie administracyjnym w Berlinie” – potwierdził Nagel. Jego zdaniem, podjęte w maju postanowienie komisji budżetowej Bundestagu o obcięciu środków przeznaczonych na biuro Schroedera w Berlinie jest niezgodne z prawem, a wpływ na podjęcie takiej decyzji przez komisję był „jawnie inny, niż przyczyny określone w przepisach".

„Takie decyzje pod względem sposobu, w jaki powstały, bardziej przypominają udzielne absolutystyczne księstwo, i nie mają prawa obowiązywać w demokratycznym państwie konstytucyjnym” – uzasadniał prawnik Schroedera.

Jak przypomina „Bild”, były kanclerz jest ostro krytykowany za lobbowanie na rzecz rosyjskich firm energetycznych i „bliskie związki z kremlowskim despotą i podżegaczem wojennym Władimirem Putinem”. Komisja budżetowa nie uzasadniła jednak częściowego zniesienia przywilejów Schroedera pracą dla koncernów energetycznych ani stosunkiem do rosyjskiej wojny na Ukrainę – podkreśla gazeta.

W ubiegłym roku utrzymanie biura Schroedera i kilkuosobowego personelu kosztowało budżet państwa ponad 400 tys. euro. Pracownicy byłego kanclerza odeszli z pracy niedługo po wybuchu wojny na Ukrainie, by zaprotestować przeciwko prorosyjskiej postawie swojego szefa – podkreśla „Bild”.

Mimo odebrania przywileju w postaci posiadania biura i jego pracowników, Schroeder „nadal będzie otrzymywał sowitą emeryturę w wysokości 8,3 tys. euro, a także przysługuje mu osobista ochrona”. Kanclerz Olaf Scholz, partyjny kolega Schroedera, przyjął decyzję komisji budżetowej z maja jako „logiczną”. W kontekście tej decyzji Parlament Europejski opowiedział się znaczną większością głosów za sankcjami wobec Schroedera.

W ostatni poniedziałek komisja arbitrażowa SPD w Hanowerze, rodzinnym mieście Schroedera, odrzuciła wniosek o wykluczenie byłego kanclerza z partii.

Michael Nagel, adwokat reprezentujący Schroedera, jest prawnikiem z doświadczeniem w kręgach politycznych. Wcześniej bronił byłego prezydenta federalnego Christiana Wulffa (CDU), oskarżonego o korupcję. „Proces zakończył się dla Wulffa w 2014 roku uniewinnieniem, jednak jego reputacja została nadszarpnięta” – podsumowuje „Bild”. 

mszu/ kgod/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (17)

dodaj komentarz
majmun
Został poświęcony na ołtarzu propagandy. Taki już los polityka.
wibor3m
Nawet on był lepiej traktowany:
https://en.wikipedia.org/wiki/Kurt_Georg_Kiesinger
Członek NSDAP
karbinadel
Bezczelność tego kacapskiego sługusa przekracza wszelkie granice
santoriusz
Ty te głupoty to możesz opowiadać równym sobie intelektualnie. Oczywiście że zrobiono to uznaniowo beż żadnego umocowania prawnego i oczywiście słuszne jest że Schroeder zaskarżył do sądu tą decyzję. I tyle. Kwestie moralności zostawiam księżom.
wibor3m10procent odpowiada santoriusz
Księża i moralność, masz poczucie humoru!
forfun
bezczelny jak jego szef ze wschodu
zops
Ma rację. Bundestag jest winnym podwyżek ceny gazu ziemnego.
dididif
u szkopów bez zmian, dalej rządzi czeka z łubianki.
pozhoga
Nie - teraz (tzn. od 30 lat) to raczej uczestnicy obozów młodzieżówek partyjnych w NRD.
Raffmo
Te Shroeder uważaj bo masz słabe serce. Zawał Cię jeszcze spotka czy coś.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki