REKLAMA

Były drukarz z Fedu przeprasza Amerykę

2013-11-13 07:28
publikacja
2013-11-13 07:28

Andrew Huszar, który w latach 2009-2010 zarządzał programem zakupu aktywów przez Rezerwę Federalną, dziś mówi „przepraszam”. W artykule opublikowanym na łamach "WSJ" Huszar przyznaje, że pompowanie na rynek miliardów dolarów było błędem, na którym skorzystała jedynie Wall Street.

Fed drukował pieniądze
Justyna Gałązka/Bankier.pl

- Mogę powiedzieć jedynie: „Przepraszam, Ameryko” – od tych słów swoją „spowiedź” zaczyna Huszar. Jak czytamy w notce biograficznej, były pracownik Fedu (a wcześniej również Morgan Stanley) w latach 2009-2010 zarządzał wartym 1,25 biliona dolarów programem skupu aktywów, prowadzonym w ramach quantitative easing (luzowania ilościowego).

Jak przypomina Huszar, decyzja o rozpoczęciu „drukowania” pieniędzy i skupowania za nie aktywów od sektora prywatnego zapadła 5 lat temu, kiedy, w odpowiedzi na „utratę miejsc pracy przez 2 miliony Amerykanów”, Fed „ogarnął bezprecedensowy szał zakupów”. Cel był prosty – ustabilizować sytuację na rynku i uruchomić akcję kredytową, która pozwoli wyciągnąć Stany Zjednoczone z kryzysu.

- Mimo retoryki Fedu mój program nie umożliwił zwykłym Amerykanom łatwiejszego dostępu do kredytu. Banki udzielały im coraz mniej pożyczek. QE mogło obniżyć całkowite koszty pożyczania, lecz większość nowych pieniędzy trafiała na Wall Street. Same banki nie tylko zyskiwały na obniżonych kosztach pożyczania, lecz również na wzroście wartości ich aktywów oraz prowizjach pobieranych za obsługę transakcji prowadzonych przez Fed – wyjaśnia Huszar, dodając, że „lata 2009 i 2010 przyniosły Wall Street sowite zyski”.


»Koniec kryzysu w Ameryce? Wolne żarty

W dalszej części artykułu Huszar z żalem przyznaje, że decyzje o uruchomieniu kolejnych edycji QE były podejmowane przede wszystkim w oparciu o sytuację na amerykańskiej giełdzie. „Po 14-procentowym spadku na rynkach akcji, które ponownie osłabiły banki, Fed ogłosił kolejną rundę luzowania ilościowego” – stwierdza były pracownik Rezerwy Federalnej. Kończąc swoją „spowiedź”, Huszar przyznaje, że „pompowanie pieniędzy na rynki finansowe odwiodło Waszyngton od zajęcia się realnymi problemami amerykańskiej gospodarki”.

- Ben Bernanke twierdzi, że pewne działania Fed są lepsze niż brak działania. Miałoby to oznaczać, że Fed kompensuje dysfunkcyjną bierność Waszyngtonu. Jednak to Fed jest w centrum tej dysfunkcji. Innymi słowy, Fed pozwolił, by QE stało się dla Wall Street programem „zbyt dużym, by go zakończyć”.

Kryzys jest wtedy, gdy niektórym bankom kończą się pieniądze. Pieniądze jednak nie znikają, lecz tylko zmieniają właścicieli - tak we wrześniu pisał główny analityk Bankier.pl Krzysztof Kolany. Czytaj dalej >>

Tutaj: Confessions of a Quantitative Easer.

/mz

Źródło:
Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~Konrad
krach z 2008 uderzył w sektor finansowy - właściwie to przez banki w podatników...
ale kolejny gruchnie w rządy i banki centralne oraz w aparat państwowy...
Grecja, Cypr i Irlandia już tego posmakowały.
QE to prosta droga do kolejnego dupnięcia...
drukarz właśnie o tym napisał... hej! czy ktoś bierze to pod uwagę?
~orek
Teraz "rząd" pogłaszcze po główce, pokiwa paluszkiem, a podatnicy pokryją stary hehe.
~drukarz
13.11.13r. po raz pierwszy po raz drugi sprzedane
~K.
Pewnie się przestraszył, że zaczną go za to kiedyś rozliczać i postanowił przygotować sobie jakąś d....krytkę. Wiele go to nie kosztowało (no chyba, że honor, czy uczciwość, ale nie wiadomo, czy ceni wartości nieprzeliczalne na dolary).
~zz
oni chyba oszaleli ,sami doprowadzili do tego krachu ,nie mogac nic innego zrobic drukuja i trzeba jasno powiedziec ,przestac nie moga juz nigdy......................
~mvh
Facet zamnal LONGI trzepiac xxx mld a teraz mowi sorry mam SHORTY LUB JADE NA WAKCJE A WY SIE BAWCIE DALEJ.
~ico?
Kolejny pejs, któty się rozgrzesza. Powiedział przepraszam i temst z głowy. Razem z Benem powinni mieć dożywocie za to co zrobili. Miliony ludzi walczą z dnia na dzień o przetrwanie, a ta łachudra przeprasza. Powieś się bydlaku, to wtedy świat przyjmie twoje przeprosiny.
~real
a ty wogole rozumiesz o czym on pisze? bo wyglada, ze klapiesz jadaczka, jak 80% naszego spoleczenstwa.... Wyobraz sobie, ze jakby nie drukowali tych pieniedzy to gielda i gospodarka USA (a za tym calego swiata) spadlaby nie o 20%, a o 80% i o tyle samo mialbys juz mniejsza np emeryture...Aktualnie wizja mega-kryzysu i upadku gospodarki a ty wogole rozumiesz o czym on pisze? bo wyglada, ze klapiesz jadaczka, jak 80% naszego spoleczenstwa.... Wyobraz sobie, ze jakby nie drukowali tych pieniedzy to gielda i gospodarka USA (a za tym calego swiata) spadlaby nie o 20%, a o 80% i o tyle samo mialbys juz mniejsza np emeryture...Aktualnie wizja mega-kryzysu i upadku gospodarki USA zostala odsunieta w czasie..

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki