REKLAMA

Były członek RPP: Wysoka inflacja to ukryty podatek i służy tylko budżetowi państwa

2021-05-07 06:53
publikacja
2021-05-07 06:53
Były członek RPP: Wysoka inflacja to ukryty podatek i służy tylko budżetowi państwa
Były członek RPP: Wysoka inflacja to ukryty podatek i służy tylko budżetowi państwa
/ Shutterstock

W tym roku inflacja może poszybować nawet do 5 proc. - pisze piątkowa "Rzeczpospolita". W reakcji RPP powinna szybko zaostrzyć swoją retorykę i sygnalizować możliwość podwyżki stóp procentowych – sugerują cytowani przez dziennik ekonomiści.

Jak zwraca uwagę dziennik, wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu o 4,3 proc. był niemiłą niespodzianką dla Polaków. "Gorzej, że taka podwyższona inflacja może się utrzymywać przez dłuższy czas" - zaznacza gazeta. Jak prognozuje część ekonomistów, wskaźniki powyżej 4 proc. "będę przez najbliższe miesiące normą, a czasami pojawić się może nawet odczyt powyżej 5 proc." - dodaje dziennik.

Co w tej sytuacji powinna zrobić Rada Polityki Pieniężnej? - zastanawia się "Rz". "Już obecnie wzrost cen przekracza cel inflacji wynoszący 2,5 proc., a nawet dopuszczalne pasmo odchyleń (1 pkt proc. w górę i w dół)" - czytamy.

Ekonomiści, których pytała „Rzeczpospolita”, nie mają wątpliwości, że RPP powinna zaostrzyć swoją dosyć gołębią retorykę. "Rada powinna wprost wskazać, że jest gotowa do podwyższenia stóp, gdyby prognozy wskazywały długotrwałe utrzymywanie się inflacji powyżej celu" – mówi gazecie Jakub Sawulski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Zdaniem cytowanego przez dziennik Adama Nogi, byłego członka RPP, wysoka inflacja to ukryty podatek i służy tylko budżetowi państwa. "Dlatego RPP musi jasno sygnalizować, że stoi na straży stabilności cen" – podkreśla.

Z kolei prof. Witold Orłowski z Akademii Biznesu i Finansów Vistula, pytany przez gazetę co może zrobić RPP oprócz zaostrzenia retoryki, wskazuje: "Powinna poważnie przyglądać się inflacji dziś i w perspektywie nadchodzących miesięcy i lat. Czy należy natychmiast podnieść stopy procentowe? Możliwe, że to jeszcze nie ten moment" – ocenia.

Ekonomiści cytowani przez dziennik podkreślają, że dla decyzji banku centralnego kluczowy jest nie tyle bieżący poziom inflacji, ile jej prognozy. "Efekty podwyżek czy obniżek widać z dużym, nawet 12–18-miesięcznym, opóźnieniem" - podkreśla gazeta. Jak dodaje, na zbijanie tej inflacji, którą widzimy w swoich portfelach, jest już za późno. "Teraz można co najwyżej z wyprzedzeniem zapobiegać temu, co może się stać w przyszłości" - podkreśla dziennik. (PAP)

maja/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (50)

dodaj komentarz
1a2b
Nie taki znowu ukryty. Nich się nikomu nie wydaje, że ta grabież odbywa się niezauważalnie. Wszyscy wiedzą co jest grane.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
demeryt_69
Jeśli inflacja jest podatkiem, to czym jest deflacja? Cyrk :)
jaguar_61
deflacja jest naszym nieopodatkowanym zyskiem...proste.....
mikroprzedsiebiorca
Deflacja to kiedy pieniądz zyskuje na wartości względem innych dóbr np. surowców. Deflacja jest zjawiskiem naturalnym, gdyby nie dodruk i kreacja waluty, ponieważ mamy postęp technologiczny i powinniśmy być bardziej efektywni.
itso_agresja_indukowana
deflacja to social :D
itso_agresja_indukowana odpowiada mikroprzedsiebiorca
''Efektywność ekonomiczna w tym podejściu przejawia się w osiąganiu określonego celu przy wykorzystaniu do tego w sposób najbardziej skuteczny i najmniej marnotrawny posiadanych zasobów''

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Efektywno%C5%9B%C4%87_ekonomiczna
itso_agresja_indukowana odpowiada itso_agresja_indukowana
w sensie to inflacja jest bardziej efektywna nie tyle naturalna co rozsądna pi
itso_agresja_indukowana odpowiada itso_agresja_indukowana
...pieniędzmi się nie najesz tylko jabłkiem czy stekiem i ważne jest żeby chronić procesy produkcyjne z których mamy dobra, które później konsumujemy.
jas2
Nie chcesz nosić szmaty to kup sobie maseczkę za 50gr.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki