REKLAMA

Było Panama Papers, będzie Malta Files

2017-05-19 21:07
publikacja
2017-05-19 21:07

13 europejskich tytułów prasowych należących do sieci European Investigative Collaborations (EIC) rozpoczęło w piątek publikację "Malta Files" - ponad 150 tys. poufnych dokumentów, które mają pokazać, że Malta - najmniejszy kraj UE - jest rajem podatkowym.

Valletta, Malta / YAY Foto

Informację taką przekazał francuski portal informacyjny Mediapart. To wynik trwającej od czterech miesięcy pracy 49 dziennikarzy z 16 krajów.

Mediapart zapowiada "zanurzenie się w kulisach nieznanego raju podatkowego, który do 30 czerwca przewodniczy Unii Europejskiej". Zdaniem Mediapart, wyspa licząca 430 tys. mieszkańców pozbawia inne kraje członkowskie dwóch miliardów przychodów podatkowych rocznie.

Publikacja materiałów ma trwać dwa tygodnie i ma wykazać stosowaną dzięki łagodnym przepisom Malty optymalizację podatkową, unikanie płacenia podatków, pranie pieniędzy i przypadki korupcji. Podstawą jest "kompletna lista osób i podmiotów powiązanych z 53 247 firmami zarejestrowanymi na Malcie".

Wśród zarejestrowanych tam przedsiębiorstw mają być spółki zależne takich światowych gigantów jak Bouygues (przemysł, budownictwo, nieruchomości), Total (sektor paliwowy), BASF (chemia), IKEA (meble) oraz banki takie jak Reyl czy JP Morgan - wylicza Mediapart.

Tygodnik "Der Spiegel" podał, że wiele niemieckich przedsiębiorstw utrzymuje na Malcie różne firmy: BMW, BASF, Deutsche Bank, Puma czy Bosch. 18 spółek zależnych - w tym swą kasę emerytalną - ma mieć na wyspie Lufthansa. Przedstawiciele wszystkich tych firm przekazali niemieckiemu tygodnikowi, że ich obecność na Malcie jest całkowicie legalna i podlega opodatkowaniu zgodnie z maltańskich prawem.

Belgijski dziennik "Le Soir" podaje, że koszt założenia spółki zależnej na Malcie to 1200 euro. Oficjalnie stawka opodatkowania przedsiębiorstw na wyspie wynosi 35 proc., jednak w przypadku firm zagranicznych naliczany jest zwrot w wysokości sześciu siódmych, co oznacza, że realny poziom opodatkowania wynosi zaledwie 5 proc., podczas gdy unijna średnia to 22 proc. - donosi gazeta. Informuje też ona o niezwykle korzystnym opodatkowaniu VAT-em kupowanych na Malcie luksusowych jachtów: stawka jest tym mniejsza, im jacht ma więcej długości.

Włoski dziennik "L'Espresso" podał, że Włochy są pierwszym krajem pod względem powiązań z "Malta Files": istnieje blisko 8 tys. maltańskich firm kontrolowanych przez włoskich akcjonariuszy.

kot/ mc/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~wrr
robmy tak samo jak malta, niech takie duze koncerny do nas przybywaja i placa takie same podatki jak my!
~PiS-PO-jednozło
"realny poziom opodatkowania wynosi zaledwie 5 proc., podczas gdy unijna średnia to 22 proc." - no i wszystko stało się jasne. Największą zbrodnią jaką można popełnić w Unii Europejskiej (no, może poza "homofobią" i emisją dwutlenku węgla) jest utrzymywanie konkurencyjności krajowej gospodarki "realny poziom opodatkowania wynosi zaledwie 5 proc., podczas gdy unijna średnia to 22 proc." - no i wszystko stało się jasne. Największą zbrodnią jaką można popełnić w Unii Europejskiej (no, może poza "homofobią" i emisją dwutlenku węgla) jest utrzymywanie konkurencyjności krajowej gospodarki przez niskie stawki podatku dochodowego.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Dżejms
Skoro mamy siłowników to niech ściągają z grubasów a nie babkę co z truskawkami na parkingu. Kasjerka jest tak bogata że płaci dochodowy a sieć marketów nie. Zlikwidować taką okupacyjną biurwę. Nie potrzeba takiej.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~abc
A co z City of London (Corporation) i jego oddziałami ? Albo stanem Deleware w US. Tego nikt nie ruszy. O swoich Panach nie napiszą. Bogaci (z Rothschildami i Rockefellerami na czele) w ogóle nie płacą podatków.
~KIMDZONGTUSK
po faszyżmie i komuniżmie mamy korporacjonizm
~ojoj
Bogaci wybierają polityków, którzy tworzą dla nich prawo, by byli bardziej bogaci.
Hołocie może się to nie podobać. Może pyskować. Może być mięsem armatnim rewolucji.
Czemuś biedny? Boś...
~Antek
To ja nawet nie wiedziałem że tylko bogaci wybierają polityków...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki