REKLAMA

Była pracownica skarbówki odpowie za udział w grupie wyłudzającej VAT

2020-10-01 13:21
publikacja
2020-10-01 13:21
fot. STUDIO GRAND WEB / Shutterstock

Trzy kolejne osoby odpowiedzą wkrótce przed sądem za udział grupie przestępczej wyłudzającej nienależny podatek VAT. Skarb Państwa Stracił na ich działalności co najmniej milion złotych, sprawcy usiłowali wyłudzić ponad 1,3 mln zł – podała w czwartek śląska policja.

Jak ustaliła PAP, jedną z oskarżonych w tej sprawie osób jest była pracownica aparatu skarbowego w Małopolsce, która miała przyjąć ponad pół miliona złotych za udzielanie innym członkom grupy pomocy w wyłudzaniu podatku.

O zakończeniu postępowania w tej sprawie, prowadzonego przez policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach i Małopolski Wydział Terenowy Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów w Krakowie, poinformował w czwartek zespół prasowy śląskiej policji.

Według ustaleń policji, grupa zajmująca się wyłudzaniem nienależnych zwrotów podatku VAT z urzędów skarbowych m.in. w Małopolsce i na Śląsku, działała w latach 2014-2015. Wcześniej w związku z tą sprawą oskarżonych zostało 15 osób, w tym szef grupy. Według ustaleń śledztwa, jej członkowie popełnili wiele przestępstw polegających na wystawianiu i przyjmowaniu nierzetelnych faktur VAT oraz składaniu nierzetelnych deklaracji podatkowych, wyłudzając miliony złotych.

"W toku prowadzonego postępowania ustalono kolejnych trzech członków zorganizowanej grupy przestępczej. Sprawcy doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Skarbu Państwa w kwocie co najmniej 1 mln zł oraz usiłowali wyłudzić kwotę ponad 1 mln 300 tys. zł" - powiedział w czwartek PAP młodszy aspirant Olaf Burakiewicz z zespołu prasowego śląskiej policji.

Podejrzani usłyszeli w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw, poświadczania nieprawdy w dokumentach, przestępstw skarbowych oraz przestępstw korupcyjnych dotyczących przyjmowania korzyści majątkowych przez osobę pełniącą funkcję publiczną. Podejrzanym grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek powiedziała PAP, że akt oskarżenia w tej sprawie został niedawno przesłany do sądu w Krakowie.

Policja nie ujawnia, kim są osoby, które ostatnio zostały oskarżone. Jak ustaliła PAP, to mężczyzna, który prowadził fikcyjną działalność gospodarczą na Słowacji, księgowy, który doradzał oszustom i prowadził księgowość pozornie działających firm. Trzecia oskarżona to zatrzymana w styczniu br. kobieta zatrudniona przed laty w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Krakowie na stanowisku komisarza skarbowego.

Kobieta usłyszała 18 zarzutów, dotyczących m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej VAT przyjmowania korzyści majątkowych w łącznej kwocie 530 tys. zł oraz powoływania się na wpływy. Według ustaleń śledztwa, udzielała członkom grupy wskazówek i informacji oraz powoływała się na znajomości w innych urzędach państwowych. (PAP)

Autor: Krzysztof Konopka

kon/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
jes
Czekamy na procesy mafii vatowskiej panie towarzyszu ewangelisto Morawiecki. Rocznie miało być trzydzieści miliardów a nikt jeszcze nie usłyszał oskarżenia. Czyżby teraz mafia odpalała procent dla następców?
anty12
Tylko 1,3 mln ziko i ich scigacie ? A kiedy Morawiecki za wieksze walki bedzie osadzony, Banas i reszta krystalicznych. Polskie panstwo silne wobec slabych. Patologi ado kwadratu
demeryt_69
Taki wałek na 1,3 mln zł robiły jedynie płotki - tu wchodziły (i zapewne dalej będą wchodzić) w grę miliardy!

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki