
Miejskie żłobki i przedszkola w Bydgoszczy nie zostaną otwarte wcześniej niż 11 maja, gdyż kilka dni to za krótki czas, by w odpowiedzialny i bezpieczny sposób przygotować placówki na przyjęcie dzieci - poinformował w czwartek w komunikacie ratusz.
W ocenie władz miasta oraz dyrektorów żłobków i przedszkoli, wznowienie działalności placówek od 6 maja jest niemożliwe.
"Jesteśmy - zarówno jako samorządowcy, jak i mieszkańcy -traktowani przez rząd kompletnie niepoważnie. Bez szczegółowych zasad i wytycznych, rząd przerzuca olbrzymią odpowiedzialność na barki dyrektorów placówek przedszkolnych i żłobków. Rząd dla kościołów i centrów handlowych potrafi określić, że może w nich przebywać jedna osoba na 15 mkw., a w sprawie obecności dzieci w przedszkolach i żłobkach już nie" - powiedział cytowany w komunikacie prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
Prezydent miasta dodał, że żadna placówka nie będzie otwarta bez jednoznacznej i pozytywnej opinii sanepidu, bo tylko ta jednostka ma szczegółową wiedzę, by ocenić zagrożenie epidemiczne.
W tej sprawie Bruski wystąpił do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. W piśmie zapowiedział, że każdy żłobek i przedszkole wystąpi o opinię w sprawie prawidłowości opracowywanych procedur bezpieczeństwa dla danej placówki i możliwości jej otwarcia z punktu widzenia zagrożenia epidemicznego dla zdrowia i życia dzieci, opiekunów i rodziców.
Prezydent zaznaczył, że "to właśnie służby sanitarne mają pełną wiedzę o konkretnych zagrożeniach i ogniskach zakażeń na poszczególnych osiedlach miasta oraz dysponują specjalistyczną wiedzą dotyczącą zasad bezpieczeństwa dla życia i zdrowia".
Miasto przystąpiło do przygotowania zamówienia i zakupu środków ochrony osobistej oraz do dezynfekcji dla podległych żłobków i przedszkoli. Dyrektorzy placówek opracowują procedury bezpieczeństwa.
W Bydgoszczy do 32 przedszkoli miejskich uczęszcza 4 625 dzieci, w 20 szkołach podstawowych w 31 oddziałach przedszkolnych edukację przedszkolną przechodzi 600 dzieci, w tym 429 w tzw. zerówkach. Do ośmiu żłobków uczęszcza 1 070 dzieci.
Do wdrożenia procedur zgodnie z obowiązującymi wytycznymi potrzebne jest zakupienie: 250 l. płynów do dezynfekcji rąk, 500 l. płynów do dezynfekcji powierzchni, 25 tys. maseczek ochronnych, 1 tys. jednorazowych fartuchów ochronnych, 350 profesjonalnych uniformów, 30 tys. rękawiczek jednorazowych, 250 przyłbic. To zapotrzebowanie niezbędne szacunkowo na miesiąc.(PAP)
autor: Jerzy Rausz
rau/ aj/