REKLAMA

Bydgoszcz: 34 osoby oskarżone o przestępstwa finansowe

2017-07-11 09:39
publikacja
2017-07-11 09:39
fot. Brejeq / YAY Foto

Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy skierowała do miejscowego sądu akt oskarżenia przeciwko 34 osobom, w tym członkom zorganizowanej grupy przestępczej. Postawiono im ponad 200 zarzutów, dot. m.in. fałszowania dokumentów i wyłudzania kredytów - poinformowała Prokuratura Krajowa.

Grupa działała w latach 2009-11 w Bydgoszczy, Toruniu oraz innych polskich miejscowościach. Na jej czele stali Henryk L. oraz Marcin B. Jej celem było popełnianie przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu, dokumentom oraz przestępstw skarbowych.

"Postępowanie w tej sprawie prowadzono od 2011 roku. Do organów ścigania wpłynęło wówczas zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na usiłowaniu wymuszenia od jednego z pokrzywdzonych comiesięcznego haraczu w kwocie 450 tysięcy złotych" - podała PK w nadesłanym PAP komunikacie.

Śledztwo w tej sprawie prowadziło Centralne Biuro Śledcze Policji pod nadzorem bydgoskiej prokuratury. Udało się zebrać bardzo obszerny materiał dowodowy, który skutkuje ponad 200 zarzutami dla 34 osób. Zarzuty dotyczą zarówno udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, jak i dopuszczenia się wielu innych przestępstw, związanych m.in. z fikcyjnym, tzw. karuzelowym, obrotem towarami objętymi podatkiem VAT i w rezultacie narażenia budżetu na znaczne uszczuplenie; oszustwami na szkodę instytucji finansowych, głównie banków i firm leasingowych, poświadczaniem nieprawdy w dokumentacji finansowo-księgowej, w operatach szacunkowych oraz podrabianiem dokumentów, jak również posługiwaniem się takimi dokumentami przy wyłudzaniu kredytów oraz innego rodzaju wsparć finansowych.

Wśród zarzutów są także tzw. pranie brudnych pieniędzy czy udzielanie korzyści majątkowych osobom pełniącym funkcje publiczne, między innymi lekarzom wystawiającym zaświadczenia o niezdolności do pracy oraz zaświadczenia potwierdzające niemożność stawienia na wezwanie organów prowadzących postępowania karne oraz ich przyjmowaniem przez te osoby. Oskarżeni mieli również utrudniać prowadzone postępowania karne m.in. poprzez składanie fałszywych zeznań.

"Skierowany właśnie do sądu akt oskarżenia jest kolejną decyzją procesową kończącą postępowanie prowadzone w sprawie tej zorganizowanej grupy przestępczej. Począwszy od 2012 roku prokuratura sukcesywnie kierowała do sądu akty oskarżenia oraz - wnioski o wydanie wyroków skazujących" - podkreśliła PK.

W sprawie tej łącznie skazanych zostało już kilkanaście osób.

twi/ karo/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prokuratura na tropie przestępstw

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki