Być albo nie być Huawei. "Narodzi się nowa armia, która zdominuje świat"

W "krytycznym momencie" Huawei przechodzi w "tryb bojowy" i szykuje "narodziny nowej armii", która "zdominuje świat" - takie sformułowania znalazły się w wiadomości przekazanej pracownikom chińskiego giganta przez założyciela i prezesa Ren Zhengfeia - podaje Reuters.

Przewodniczący ChRL Xi Jinping i założyciel Huawei Ren Zhengfei
Przewodniczący ChRL Xi Jinping i założyciel Huawei Ren Zhengfei (fot. Matthew Lloyd / FORUM)

W poniedziałek pracownicy Huaweia otrzymali pełną militarnych metafor wiadomość, w której prezes spółki (pracujący w przeszłości dla Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej) wezwał ich do agresywnej pracy na rzecz osiągnięcia celów sprzedażowych w momencie, gdy firma wchodzi w "tryb bojowy", by przetrwać kryzys - donosi agencja Reutera.

"To być albo nie być dla firmy" - napisał Ren. "Jeśli nie jesteś w stanie wykonywać swojej roboty, zejdź z drogi naszemu czołgowi. A jeśli chcesz dołączyć do walki, możesz obwiązać linę dookoła czołgu i ciągnąć go naprzód, każdy potrzebuje tego typu determinacji!" - dodał.

"W pierwszej połowie roku nasze wyniki wyglądały dobrze, możliwe, że dzięki przychylności naszych chińskich klientów płacących na czas. Duży wolumen sprawił, że cash flow wygląda dobrze, ale to nie oddaje rzeczywistej sytuacji" - stwierdził Ren.

Założyciel Huaweia wyraził wiarę w dobre wyniki spółki również w drugim półroczu, ale stwierdził, że firma musi przyspieszyć inwestycje, by "rozwiązać problem ciągłości produkcyjnej". Spółka zamierza również przeprowadzić zmiany organizacyjne, które umożliwią eliminacje nieefektywnych procesów.

"Za 3-5 lat Huawei będzie napędzała świeża krew. Gdy przetrwamy najbardziej krytyczny moment w naszej historii, narodzi się nowa armia. Po co? By zdominować świat" - napisał Ren.

Huawei na pierwszej linii wojny handlowej

W maju Huawei znalazł się w centrum walki pomiędzy władzami w Waszyngtonie i Pekinie. Chiński gigant trafił na amerykańską "czarną listę" podmiotów, którym nie można sprzedawać produktów i usług z przynajmniej 25-proc. amerykańskim wkładem własnym. Jednak Departament Handlu USA już dwukrotnie przyznał "tymczasową licencję generalną", umożliwiającą firmom kontynuowanie współpracy z Huawei, jeśli jest to niezbędne do podtrzymania obecnie oferowanych usług. Dzięki temu użytkownicy smartfonów Huaweia wciąż mogą np. korzystać z aktualizacji Androida (Google) czy Facebooka. Donald Trump wciąż szachuje chińskie władze groźbą "ostatecznej egzekucji" giganta z Shenzhen

Pomimo trafienia na amerykańską "czarną listę", Huawei zanotował bardzo dobrą pierwszą połowę roku. Przychody chińskiego giganta zwiększyły się o 23,2 proc. rdr i przekroczyły 400 mld juanów (ok. 220 mld zł). Sprzedaż smartfonów (także tych pod marką Honor) wzrosła o 24 proc., do 118 mln sztuk. Napędzał ją przede wszystkim rynek za Murem - Chiny odpowiadały aż za 64 proc. sprzedaży, co jest najwyższym wynikiem od 2013 r.

W Chinach Huawei jest symbolem gospodarczego, a nawet cywilizacyjnego sukcesu Państwa Środka, ale w wielu krajach Zachodu stał się jednak wrogiem publicznym numer 1 ze względu na podejrzenia o ścisłą współpracę z komunistycznymi władzami. W tych krajach symbolizuje nie tyle imponujący rozwój Chin, ale zagrożenie płynące zza Muru.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 4 1as

Wśród kowbojów znajdą się przyjaciele, ale tam rządzą czosnki, dlatego jest jak jest, 447 i Trampek jako przedstawiciel handlowy. On sam niewiele może. Zgadzam się z Tobą, USmani to schodząca gwiazda dlatego wierzgają żeby podtrzymać wrażenie mocy. Zdecydowanie lepiej dla nas dominacja USA (nie zagrażają nam militarnie, nie maja w tym interesu), niż ktokolwiek z bloku wschodniego spod czerwonej flagi. My musimy być ostrożni wobec wszystkich i nie brać wszystkiego w ciemno, ale pilnować swoich interesów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 8 glos_rozsadku

Rasa żółta jest nainteligentniejszą rasą.

! Odpowiedz
13 36 sham69

nie bądźmy naiwni. zagrozenia sa tez w sprzecie kowbojow i nasze dane sa kontrolowane przez amerykanskie firmy i serwisy wywiadowcze. rozumiem walke o dominacje pomiedzy Chinami i USA. USA ma jeszcze atuty wojskowe, ale jak dlugo? dlatego w takiej sytuacji moga dazyc do draznienia Chinczykow, bo konflikt daje szanse na podtrzymanie hegemonii. jako czlowiek kultury zachodu wolabym USA, ale obawiam sie ze to schodzaca gwiazda. licze na madra polityke naszych wladz a nie robienie l. za byle co. jak kowboje sa prawdziwymi przyjaciolmi to niech odwolaja ustawe 447

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 46 tristans

kowboje już dawno temu zrozumieli, że chinczyki ich rozjadą, i wówczas ten dotowany cyrk liberalnego multi-kulti błyskawicznie się rozleci. Jeszcze do niedawna kowboje się śmiali, że chinczyki mogą tylko produkować tanie i tandetne chińskie podróbki. Teraz już im pozostało pojękiwać że chinczyki to wszystkim wrodzy komuniści. Chyba kowboje wiedzą co mówią, bo sami przykładają broń swoim 'przyjaciołom' i jawnie ingerują w ich wybory.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
31 45 grab

Zapytaj siebie co wolisz? Czy kowboja czy komunistycznego chińczyka?

! Odpowiedz
12 62 innowierca odpowiada grab

@grab
Ja osobiscie po drugiej wojnie , kiedy kowboje z Churchilem oddali nas pod ruskich abysmy byli opoznieni gospodatczo , nie wole juz nikogo.
Za 20 lat Chiny beda supermocarstwem technologicznym z olbrzymia liczba miliarderow.

! Odpowiedz
4 5 talmud odpowiada grab

napisz definicje kowboja - albo uzupelnij wiedze jest bardzo latwo pomylic prawdziwego kowboja z "kowbojem".......tak samo jak latwo jest zmienic nazwisko z kowalski na smith......

! Odpowiedz
1 5 ajwaj odpowiada talmud

pastuch ?

! Odpowiedz
8 78 innowierca

To ciekawe , bo w Chinach nigdy nie zagniezdza sie uchodzcy , bo trzeba pracowac .
Za rodzenie dzieci nikt mieszkan nie rozdaje jak w krajach zachodnich.
W rzadzie obywatele innego kraju nie ukryja sie jak u nas bo odmiennosc od razu zauwazalna.

Chinczykow nie da sie zatrzymac .Tylko spowolnic , jak to robi Trump.

! Odpowiedz
27 32 talmud

bardzo interesujacy bedzie wynik konfrontacji czosnkowo-chinskiej....

p.s ....a od "tych" co juz armia dominuje/stacjonuje bedziesz kupowal czy nie masz
innego wyboru ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil