Buzek: zniesienie roamingu w UE nie może doprowadzić operatorów do bankructwa

Zniesienie opłat roamingowych na terenie Unii Europejskiej, które nastąpi w czerwcu 2017 r. ma służyć obywatelom, ale nie może zrujnować operatorów - mówił w piątek Jerzy Buzek. Jak dodał, zniesienie opłat zostanie poprzedzone kolejną ich obniżką w kwietniu 2016 r .

(EastNews)

30 czerwca reprezentowana przez Łotwę Rada Unii Europejskiej, po 18 miesiącach negocjacji, porozumiała się z Parlamentem Europejskim oraz Komisją Europejską w sprawie kluczowych elementów dla jednolitego rynku usług telekomunikacyjnych. Porozumienie przewiduje zakończenie opłat roamingowych podczas podróży w UE w czerwcu 2017 roku oraz wprowadzenie zasad zabezpieczających neutralny i otwarty charakter internetu w UE.

Chcemy działać na rzecz użytkowników, obywateli i firm, ale nie chcemy jednocześnie zaszkodzić operatorom na kontynencie europejskim. Musimy zrobić wszystko, aby ich ochronić. Nie chcemy, aby nasi operatorzy upadali, zwłaszcza przed otwarciem na rynek amerykański za dwa, trzy lata - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek.

Jego zdaniem, dotyczy to szczególnie operatorów telekomunikacyjnych działających w krajach turystycznych, którzy osiągali największe korzyści z istnienia tych opłat. Dlatego, jak podkreślił, powinno to zostać poprzedzone "dokładną analizą opłat i rynków hurtowych, a także wzajemnych rozliczeń między operatorami".

Buzek zaznaczył również, że m.in. ze względu na europejskich operatorów telekomunikacyjnych, proces ten będzie przeprowadzony w dwóch etapach. Całkowite zniesienie opłat roamingowych w czerwcu 2017 r., ma poprzedzić kolejna obniżka tych opłat w kwietniu przyszłego roku. Koszt minuty połączenia za granicą ma zostać zmniejszony z 19 do 5 eurocentów, a koszt wysłania wiadomości sms z 6 do 2 eurocentów.

Według Buzka pozbawienie operatorów zysków z opłat roamingowych, nie doprowadzi do podniesienia opłat na rynkach krajowych. Dowodzi tego zbliżanie się cen usług telekomunikacyjnych w Europie, mimo radykalnego obniżania opłat roamingowych. Okazało się, że ludzie więcej rozmawiają i przesyłają więcej danych przebywając za granicą, dzięki czemu zyski operatorów wzrosły - podkreślił b.szef PE.

Zaznaczył też, że wskazana przez Radę UE data zniesienia opłat, nie może już zostać przesunięta, ponieważ jest owocem bardzo trudnego kompromisu, zarówno między instytucjami unijnymi, jak i między UE a jej państwami członkowskimi.

Rada przez ponad rok nie mogła przyjąć wspólnego stanowiska, ze względu na sprzeciw państw członkowskich, które uważały całkowite zniesienie roamingu za niemożliwe. Udało się to wynegocjować dzięki elastyczności strony łotewskiej, która przewodniczy obecnie Radzie. Wiele kwestii zostało ustalonych w ostatnich chwilach negocjacji - zaznaczył Buzek.

Były premier ocenił, że równie znacząca jest część porozumienia dotycząca internetu, co ma sprawić, że internet w Unii Europejskiej będzie najbardziej neutralny na świecie. W UE będzie w pełni otwarty, niedyskryminujący internet. Nie będzie możliwości bezzasadnego spowalniania i blokowania danych - zadeklarował

Jak dodał wspólny rynek telekomunikacyjny jest absolutną podstawą do stworzenia w przyszłości wspólnego rynku cyfrowego i unii cyfrowej, zapowiadanej przez przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claudea Junckera, jako priorytet jego kadencji. (PAP)

rcze/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~observer

A dlaczego nie moga. Typowo eurokolchoznicze myslenie. Skoro powstaly, to i moga zniknac. Liczy sie interes konsumenta a nie lewackie fantasmagorie.

! Odpowiedz
0 3 ~Jacek

Przy obecnej technologii opłaty roamingowe są naciągane. W kraju mamy kilku operatorów rozliczających się wzajemnie i jak do tej pory żaden nie zbankrutował. Jak widać operatorzy wiedzą komu i ile dać, by zachować maksymalne zyski. Sprzeciw likwidacji roamingu przez Hiszpanię, Grecję i Włochy nie najlepiej świadczy o tych krajach i zawsze te kraje kojarzyły się z mafijnymi działaniami. Szkoda, że Europa ulega wpływom takich krętaczy. Szanowny nasz rodak Jerzy Buzek również wypowiada się tak, jakby swoją działkę dostał.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 ~Polak

Buzek idź już na emryture

! Odpowiedz
1 1 ~jo44

Buzek rzecznikiem operatorów czeszących 40% marże ! na całej populacji * min 40 zł miesiąc...Kto by pomyślał .
Roaming i clearing house'y zostały stworzone po to by wykazywać koszty których nie ma ! Ja kupię od ciebie twoje buty za 1000 tysiąc a ty moje ode mnie za 1100 zł. WOW, ile kosztują buty, jakże to duże koszty! No to nic dziwnego że podatki niskie płacą operatorzy skoro takie koszty mają ...
Majstersztyk , co nie ...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~ccc

niemoty próbują manipulować gospodarką ... jak się to skończy ... wiadomo ...

! Odpowiedz
1 9 ~dolar

oj nie sraj ogniem buzku nie zbankrutują, okradali nas przez tyle lat na rzeczy która nie istnieje

! Odpowiedz
2 18 ~Balsam

Buzek smaruj wozek , kto ci placi za takie gafanie . Jezeli tmobile ma klientow w calej ue to dlaczego ci klienci placa roaming I Maja rozna taryfy.

! Odpowiedz
3 14 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 17 ~Emigrancik

To chyba oczywiste ze zniesienie roamingu spowoduje przeniesienie sie klientow ze skype, whatsup czy innych komunikatorow bezposrednio na polaczenia telefonoczne. Dopiero teraz beda sie bogacic. Ale zydek chce zarobic i sie nie narobic!

! Odpowiedz
5 26 ~podatnik

Ten specjalista od doktoratu Krzaklewskiego, gazowania węgla, etc jak zawsze wie co powiedzieć, niedługo dorówna roli Bolka naszego ukochanego!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil