REKLAMA

Butelki za punkty. Warszawiacy mają już 10 recyklomatów

2020-01-29 13:40
publikacja
2020-01-29 13:40

W połowie stołecznych dzielnic rozpoczęły działać w środę recyklomaty, czyli urządzenia do zbierania butelek plastikowych i szklanych oraz puszek. Łącznie do dyspozycji warszawiaków jest 10 tego typu urządzeń.

/ fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Mieszkańcy mogą do nich wrzucać plastikowe i szklane butelki po napojach oraz puszki. W zamian otrzymują punkty wymienne na nagrody, w tym m.in. zniżki na kawę, bilety do kina, teatru, parku trampolin, prenumeratę czasopism, jak również kosmetyki naturalne.

Recyklomaty ustawiono w 9 z 18 stołecznych dzielnic. Po jednym na Białołęce (ul. Strumykowa 21, przy Białołęckim Ośrodku Sportu), Bielanach (ul. Jarzębskiego, przy Urzędzie Dzielnicy), na Mokotowie (ul. Obrzeżna 12a, przy Szkole Podstawowej nr 20), Ochocie (pl. Narutowicza, przy budynku dyspozytorni Tramwajów Warszawskich), na Pradze-Południe (ul. Grochowska 274, przy Urzędzie Dzielnicy), Pradze-Północ (ul. Jagiellońska 47i, przy parkingu), w Śródmieściu (pl. Mirowski 1A, przy Hali Gwardii), na Ursynowie (al. KEN 61, przy Urzędzie Dzielnicy) i dwa na Żoliborzu (ul. Marii Kazimiery 1 oraz ul. Potocka 1a, przy wejściu do Ośrodka Sportu i Rekreacji).

/ Informacja prasowa

Dominika Wiśniewska z zespołu prasowego urzędu miasta poinformowała PAP, że jest to projekt pilotażowy Warszawy, firmy Coca-Cola i Fundacji Nasza Ziemia. Nie potrafiła odpowiedzieć, do kiedy będzie trwał pilotaż. Zapewniła, że decyzje dotyczące dalszych losów recyklomatów zostaną podjęte po zakończeniu i ocenie obecnego programu.

"Mamy nadzieję, że ten program będzie się rozwijał" – powiedziała PAP menedżer ds. komunikacji Coca-Cola Poland Services Izabela Morawska. Przyznała, że na razie nie wiadomo, czy liczba tych urządzeń w Warszawie zostanie podwojona, tak aby przynajmniej jedno przypadało na dzielnicę. Podkreśliła, że firmie zależy, by recyklomaty trafiły również do innych miast.

Projekt rozpoczął się na wiosnę ubiegłego roku. Wówczas postawiono dwa recyklomaty. Łącznie zebrano w nich ponad 70 tys. butelek plastikowych, 16 tys. szklanych i prawie 27 tys. puszek. Urządzenia były jednak wadliwe i często były nieczynne. Morawska zaznaczyła, że nowe zostały wyprodukowane przez innego wytwórcę.

Do recyklomatów wrzuca się niezgniecione plastikowe i szklane butelki po napojach oraz aluminiowe puszki. Wystarczy uruchomić aplikację mobilną „ECO-Portfel” na smartfonie (dostępna w Google Play i App Store), zeskanować swój indywidualny kod na maszynie i wrzucać pojedynczo opakowania, a na koncie pojawią się ECO-punkty. Mieszkańcy mogą je wymienić na zniżki dostępne w ofercie. System informatyczny recyklomatów jest ekologiczny - urządzenia nie wymagają drukowania paragonów ani posiadania kart. (PAP)

Autor: Wojciech Kamiński

wnk/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
slawko9999
A moze prosciej kaucja 1zl za butelke i lidl i inne dziady musz skupowac plastik i na swoj koszt dalej utylizowac. Patrz jak to robia niemcy.
karbinadel
Po pierwsze, nie butelki za punkty, lecz punkty za butelki, droga gimbazo. Po drugie, lepiej było wprowadzić jakieś groszowe zachęty pieniężne, a nie punktowe wydumki - to może by zachęciło meneli do zbierania śmieci. A tak to wyjdzie kolejna akcja dla akcji, a la PRL

Powiązane: Wojna z plastikiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki