Bush rozpoczął wizytę na Bliskim Wschodzie

Prezydent USA, George W. Bush, rozpoczął we wtorek (08.01) oficjalną wizytę na Bliskim Wschodzie. Celem podróży jest przyspieszenie procesu pokojowego rozpoczętego w Annapolis (11.2007), a także wzmocnienie sojuszu przeciwko Iranowi.

Wizyta będzie składała się z dwóch części. W pierwszej prezydent odwiedzi Izrael, gdzie spotka się z premierem Izraela, Ehudem Olmertem i prezydentem Palestyny, Mahmoudem Abbasem. Bush zapowiedział, że będzie próbował nakłonić obie strony do szybkiego rozpoczęcia negocjacji pokojowych, którym początek dał szczyt w Annapolis.

„Będę żądał decyzji dotyczących najbardziej skomplikowanych kwestii (…) ale chcę zapewnić, że USA są w pełni zaangażowane w pomoc obu stronom w realizowaniu wizji dwóch demokratycznych państw, Izraela i Palestyny, żyjących obok siebie w pokoju” – powiedział Bush w swoim cotygodniowym wystąpieniu radiowym.

W drugiej części podróży Bush odwiedzi „kluczowych sojuszników USA wśród państw arabskich”: Kuwejt, Bahrajn, Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Egipt. Głównym tematem rozmów ma być kwestia irańskiego programu nuklearnego. Bush będzie naciskał na sojuszników, by pomagali USA w powstrzymaniu "agresywnych ambicji" Iranu. Podniesiony zostanie także problem procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Prezydent chce także podziękować państwom arabskim za ich „przyjaźń”.

Iran skrytykował wizytę prezydenta USA w krajach Bliskiego Wschodu, nazywając ją "ingerencją" w sprawy regionalne. Rzecznik irańskiego MSZ, Mohammad Ali Hosseini, oświadczył, że "zważywszy na kontynuowanie wrogiej polityki USA przeciwko Iranowi, Teheran nie ma planów normalizacji stosunków z Ameryką”. Waszyngton zerwał relacje z Teheranem wkrótce po islamskiej rewolucji 1979 roku. Oba kraje pozostają w długotrwałym sporze w związku z krytykowanymi nuklearnymi ambicjami Iranu. Wizyta amerykańskiego prezydenta na Bliskim Wschodzie potrwa do 16 stycznia.

Ewa Osuch

Na podstawie: whitehouse.gov, cnn.com, rp.pl
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil