REKLAMA

Burzliwa debata w PE ws. zakazu aborcji w Polsce ze względu na ciężką wadę płodu

2021-02-09 13:40
publikacja
2021-02-09 13:40
Burzliwa debata w PE ws. zakazu aborcji w Polsce ze względu na ciężką wadę płodu
Burzliwa debata w PE ws. zakazu aborcji w Polsce ze względu na ciężką wadę płodu
fot. Pool / / Reuters

We wtorek w Parlamencie Europejskim odbyła się debata ws. zakazu aborcji w Polsce na podstawie podejrzenia ciężkiej wady płodu. Lewicowe frakcje oskarżały Polskę o łamanie praworządności, prawica - życzyła szczęścia w obronie cywilizacji europejskiej.

"Sytuacja w Polsce, jeśli chodzi o prawa reprodukcyjne, nie poprawiła się" - powiedziała podczas debaty "Faktyczny zakaz aborcji w Polsce" w PE unijna komisarz ds. równości Helena Dalli. Podkreśliła, że UE nie ma kompetencji w sprawie prawa aborcyjnego.

"Wykorzystując swoje kompetencje, kraje członkowskie muszą przestrzegać praw podstawowych. (...) Zdrowie fizycznie, seksualne i reprodukcyjne jest bardzo ważne, nie tylko dla kobiet i dziewcząt, ale też mężczyzn i chłopców, i to wychodzi daleko poza aborcję" - dodała.

Europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska oświadczyła, że debata w PE ma na celu podsycanie sporu politycznego w naszym kraju.

"Po raz kolejny Parlament Europejski, który tak często nawołuje do przestrzegania praworządności, de facto tę praworządność łamie. Dlatego, że kwestie związane z ochroną życia są kompetencją państw członkowskich. (...) Państwo chcecie koniecznie podsycać spór polityczny w Polsce. Chcecie, by kobiety wychodziły na ulice w czasach pandemii. Jesteście zaniepokojeni tym, że te spory w Polsce wygasają" - mówiła polska polityk.

Eurodeputowana Elżbieta Łukacijewska (PO), przemawiająca w imieniu największej grupy w PE - Europejskiej Partii Ludowej, przekonywała, że nikt nie ma prawa być sumieniem polskich kobiet i żadna kobieta nie będzie zachodziła w ciążę, bo tak chcieliby politycy.

"Nikt nie przypuszczał, że kolejny raz będziemy mówili na forum PE o polskich kobietach. Łudziliśmy się, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego (w Polsce - PAP) nie zostanie opublikowany, nikt nie będzie zmuszał kobiet do heroizmu i nie odbierze im i tak bardzo ograniczonych możliwości wyboru. Dlatego chcemy wyraźnie podkreślić: to rząd PiS zdecydował o dzisiejszej debacie" - powiedziała.

Niemiecki europoseł z prawicowej grupy Tożsamość i Demokracja (ID) Joachim Kuhs ocenił, że Polacy, chcąc chronić rodzinę i prawo do życia, chronią w ten sposób i walczą o podstawowe wartości, które leżą u podstaw tożsamości europejskiej.

"Robert Schuman, jeden z ojców założycieli UE, powiedział, że demokracja albo będzie chrześcijańska, albo nie przetrwa. Powinniśmy być Polakom wdzięczni za to, że w ten sposób angażują się na rzecz wartości europejskich. Na rzecz demokracji, wolności słowa i również życia i godności człowieka od poczęcia aż do śmierci. Polacy w historii wielokrotnie dowiedli, że ich zaangażowanie się opłaciło" - skonstatował, życząc "powodzenia w obronie cywilizacji europejskiej".

Przedstawicielki lewicowych frakcji dopatrywały się w wyroku TK decyzji politycznej.

"Decyzja ta została podjęta przez osoby nieuprawnione do orzekania, zasiadające w Trybunale Konstytucyjnym zależnym od partii rządzącej. To nie orzeczenie, ale polityczny zamach na fundamentalne prawo kobiet do decydowania o sobie" - mówiła europosłanka Sylwia Spurek, przemawiająca w imieniu Zielonych.

Wtórowała jej przedstawicielka socjaldemokratów Iratxe Garcia Perez: "Partia PiS nie przestrzega trójpodziału władzy i o tym musi mówić Parlament Europejski.(...) Zakazując aborcji, nie kładziemy kresu tej praktyce. Te kobiety, które mają potrzebę przerwania ciąży, i tak to zrobią".

Europoseł Leszek Miller (Lewica) powiedział, że zmuszanie kobiet do rodzenia w każdych okolicznościach jest "aktem okrutnej, państwowej przemocy". "Będzie to skutkowało tym, że tysiące kobiet stanie każdorazowo przed dramatycznym wyborem i koniecznością szukania pomocy medycznej poza granicami własnego kraju. Niestety, nie wszystkie kobiety będzie na to stać. Sytuacja ta wymaga naszej zdecydowanej reakcji" - zaznaczył.

Patryk Jaki (PiS), przemawiając w imieniu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), ironizował, że w PE "każdy ma swoje prawa, poza dziećmi, które są posądzone o niepełnosprawność".

"Kto dał wam prawo do decydowania, które życie jest lepsze, a które gorsze? Wielu Polaków nie dzieli życia na życie lepsze i życie gorsze. I powiem wam więcej: my tego się nie wstydzimy" - zapewnił.

Europoseł Tomasz Frankowski (PO) powiedział, że na ulice polskich wyszły dziesiątki tysięcy polskich kobiet oburzonych decyzją rządu i Trybunału Konstytucyjnego. "Zależny od polskiego rządu TK, bez konsultacji społecznych, zmienił obowiązujące prawo aborcyjne. Doszło do wybuchu niezadowolenia i w całym kraju kobiety spontanicznie wyszły na ulice, aby wyrazić swój sprzeciw" - zaznaczył.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz i Łukasz Osiński

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
samsza
Podejrzewam, że politycy w EU są w tym temacie tak doświadczeni i wyrobieni, że mogliby godzinami o tym gadać. Musieli być bardzo zadowoleni, że pojawiła się okazja do zaprezentowania swoich umiejętności.
and00
"Komisarz ... Podkreśliła, że UE nie ma kompetencji w sprawie prawa aborcyjnego."

To po co strzępią języki?
Z czystej nienawiści?

Ciekawe czy była dyskusja o eutanazji np w Holandii
lelo1949
Szczepionkami nie się zajmą a raczej ich brakiem ,produkcja w niemczech a sprzedają gdzie chcą...kto da więcej...zmowa milczenia ,ktoś za to odpowiada a PL udaje,że nic się nie dzieje razem ze swoim przewodniczącym panem T
max5000
Teraz widzimy za co biorą ciężkie pieniądze europosłowie. Za zajmowanie się czymś do czego nie mają kompetencji. Byle robić dużo szumu.
pstrzezek
"Byle robić dużo szumu.." "nie mają kompetencji" do jakiego benchmarku porównujesz? Tego naszego krajowego? Bo brzmi bardzo znajomo
max5000 odpowiada pstrzezek
Wypad z mojego wątku baranie z PO. Potrafisz tylko obszczekiwać wypowiedzi forumowiczów jak ten pies, który musi każdy kamień obsikać.
grzegorzkubik
Coraz mniej istotnymi kwestiami zajmuje się cała UE. Miała być wspólnota gospodarcza i dbanie wspólny rozwój a tu jak na LGBT to adopcja dzieci przez pary LGBT a teraz aborcja. Same głupoty a ekonomia i gospodarka praktycznie się nie liczy. Ten twór nigdy nie dążył do utrzymania gospodarki na dobrym poziomie tylko zajmował Coraz mniej istotnymi kwestiami zajmuje się cała UE. Miała być wspólnota gospodarcza i dbanie wspólny rozwój a tu jak na LGBT to adopcja dzieci przez pary LGBT a teraz aborcja. Same głupoty a ekonomia i gospodarka praktycznie się nie liczy. Ten twór nigdy nie dążył do utrzymania gospodarki na dobrym poziomie tylko zajmował i zajmuje się bzdurnymi ideologiami. Czemu nie ma burzliwej dyskusji o zadłużeniu krajów i jak to spłacić?
pstrzezek
Nie masz bladego pojęcia czym zajmują się instytucje europejskie buraczku. Bo wiedzę na ten temat czerpiesz z nagłówków i memów. To po pierwsze. Po drugie nie ma w PL forum do dyskusji na ten temat tak jak na większość tematów bo rząd nie ma pojęcia o otwartej dyskusji. Ważne są pokrykiwania i głupawe hasła które Nie masz bladego pojęcia czym zajmują się instytucje europejskie buraczku. Bo wiedzę na ten temat czerpiesz z nagłówków i memów. To po pierwsze. Po drugie nie ma w PL forum do dyskusji na ten temat tak jak na większość tematów bo rząd nie ma pojęcia o otwartej dyskusji. Ważne są pokrykiwania i głupawe hasła które tak chętnie powielasz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki