REKLAMA

Burmistrz Barcelony przeciwna ogłoszeniu niepodległości Katalonii

2017-10-09 20:25
publikacja
2017-10-09 20:25

Burmistrz Barcelony Ada Colau oznajmiła w poniedziałek, że jest przeciwna jednostronnemu ogłoszeniu niepodległości Katalonii. "Wynik referendum nie może stanowić podstawy do ogłoszenia niepodległości" - powiedziała. Wezwała Madryt do wycofania wojsk z regionu.

fot. Susana Vera / / Reuters

Na początku października rząd w Madrycie wysłał do Katalonii dodatkowe siły wojskowe, które wciąż tam pozostają. Colau chce, by posiłki wojskowe i policyjne zostały wycofane z regionu.

Wpływowa burmistrz Barcelony zaapelowała do stron konfliktu, by unikały dalszej eskalacji napięć, aby można było rozwiązać "najpoważniejszy kryzys (...) od przywrócenia demokracji w Hiszpanii".

Colau domaga się, by premier Katalonii Carles Puigdemont zrezygnował z planu ogłoszenie secesji regionu, co szef tamtejszego rządu ma zamiar zrobić we wtorek, w lokalnym parlamencie.

Zdaniem Colau winę za eskalację napięć ponosi przede wszystkim Madryt.

Wcześniej w poniedziałek hiszpańskie media podały, że rząd premiera Mariano Rajoya ma plan zastosowania siły i uruchomi go wkrótce po ewentualnym ogłoszeniu przez władze Katalonii niepodległości regionu

Komentatorzy uważają, że wraz z deklaracją niepodległości Katalonii Madryt uruchomi artykuł 155. hiszpańskiej konstytucji, który przewiduje tzw. siłowe wykonanie obowiązków.

Burmistrz Barcelony uważa, że sięgnięcie przez rząd centralny po specjalne uprawnienia konstytucyjne utrudni "podjęcie dialogu i mediacji".

We wrześniu Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii zawiesił ustawę o referendum przyjętą przez kataloński parlament. Pomimo tego rząd Puigdemonta zorganizował plebiscyt, w którym wzięło udział ok. 43 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców Katalonii. Ponad 90 proc. z uczestników referendum opowiedziało się za niepodległością regionu.

W sobotę i niedzielę setki tysięcy ludzi manifestowało na ulicach hiszpańskich miast przeciwko planom secesji Katalonii. Zorganizowano też wiece poparcia dla dialogu pomiędzy rządami Rajoya i Puigdemonta. (PAP)

fit/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (1)

dodaj komentarz
borma
Katalonia od 300 lat jest podlegla Hispanii. Takze swiadczy o tym art.155 Konstytucji. Zastosowane rozwiazenie silowe przed i w czasie referendum rowniez swiadcza o tym. Czy Katalonczycy chca byc niezalezni , czy tez nie powinno tylko i wylacznie od nich zalezec. Polowa narodu wcale nie chciala odlaczenia od Hispanii , spowodowal Katalonia od 300 lat jest podlegla Hispanii. Takze swiadczy o tym art.155 Konstytucji. Zastosowane rozwiazenie silowe przed i w czasie referendum rowniez swiadcza o tym. Czy Katalonczycy chca byc niezalezni , czy tez nie powinno tylko i wylacznie od nich zalezec. Polowa narodu wcale nie chciala odlaczenia od Hispanii , spowodowal to rzad hispanski , ktoryy zachowal sie jak sowiecki rezim w najlepszym okresie. Nie dziwie sie , ze Katalonczycy maja dosyc. Rzad Hispanii moim zdaniem powinien poczekac na wynik referendum i podjac rozmowy , bez palek policyjnych i kul gumowych , ktore kilkoro uczynily kalekami na cale zycie. Tak nie postepuje demokratzczny rzad. To przypomina czasy gen. FRANCO.

Powiązane: Katalonia w drodze do niepodległości od Hiszpanii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki