Bundestag zniósł podatek solidarnościowy dla 90 proc. obywateli

Niemiecki parlament przegłosował w czwartek zniesienie tzw. podatku solidarnościowego dla około 90 proc. Niemców. Podatnicy odczują ulgę od 2021 roku. Opłata od lat budziła kontrowersje.

(fot. TTstudio / Shutterstock)

Tzw. Soli zostało wprowadzone w 1991 roku w celu sfinansowania kosztów wojny w Zatoce Perskiej, wspierania przemian ustrojowych w Europie Środkowo-Wschodniej, a także kosztów zjednoczenia Niemiec.

Zgodnie z planami resortu finansów, które w czwartek poparł Bundestag, w 2021 roku z podatku solidarnościowego zostaną zwolnione osoby zarabiające poniżej 73,8 tys. euro brutto rocznie. W przypadku małżeństw - 151 990 euro. Oznacza to, że ok. 95 proc. mieszkańców RFN będzie zwolnionych z tego podatku. Obecnie jego stawka wynosi 5,5 proc. podatku dochodowego. W 2018 roku opłata przyniosła budżetowi prawie 19 mld euro.

Częściowe zniesienie opłaty spowoduje, że w 2021 roku do budżetu Niemiec wpłynie o 10,9 mld euro mniej.

"To największe zwolnienie podatkowe od lat. Nie przeprowadza się go też kosztem podwyżki w innym miejscu" - mówił w czwartek podczas debaty w Bundestagu poseł CDU Olav Gutting, którego partia współtworzy koalicję rządową. Dodał też, że obecna obniżka, to dopiero pierwszy krok i "Soli" zostanie całkowicie zniesiony w następnej kadencji parlamentu.

Tymczasem minister finansów i jednocześnie wicekanclerz, socjaldemokrata Olaf Scholz bronił idei, zgodnie z którą najbogatsi wciąż mają płacić podatek. Zastosowanie ulgi wobec najwyższych dochodów byłoby niesprawiedliwe - uważa polityk SPD.

Z kolei przedstawiciel największego klubu opozycyjnego w parlamencie, AfD, Stefan Keuter zachęcał obywateli, by zaskarżyli nowe regulacje, ponieważ Soli - argumentował - powinno być zniesione dla wszystkich. Liberałowie z FDP ubolewali, że rząd Angeli Merkel mimo słabnącej koniunktury nie wspiera klasy średniej.

Niektórzy politycy i stowarzyszenia skupiające podatników od wielu lat żądali likwidacji daniny, argumentując, że cel, dla którego została wprowadzona, jest już od dawna nieaktualny. W 2008 roku sprawa trafiła do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe, który jednak odmówił jej rozpatrywania, nie podając uzasadnienia. Zobowiązanie do zniesienia "Soli" zostało zawarte w umowie koalicyjnej partii tworzących obecnie rząd Niemiec, CDU/CSU i SPD.

"Soli" nie jest jedynym podatkiem w Niemczech, którego cel był od jakiegoś czasu nieaktualny. Wciąż płacony podatek szampański (tzw. Sektsteuer), który pojawił się w 1902 roku i miał służyć finansowaniu rozbudowy cesarskiej marynarki wojennej, nadal przynosi budżetowi Niemiec prawie pół miliarda euro rocznie.

Z Berlina Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 7 sel

Czego to nie wymyślą żeby finansować wojny.

! Odpowiedz
4 25 piwic

Z tym że podatek solidarnosciowy będą w przyszłosci płącili jedynie najbogatsi, to nie jest prawda (jak zresztą wszystkie informacje pochodzące z Niemiec). Podatek solidarnosciowy dolicza się bowiem także do podatku od zysków kapitałowych (w Polsce podobny nazywa się podatkiem Belki), a ten nie zostanie zniesiony i nadal bedzie doliczany do podatku od zysków kapitałowych. Podatek od zysków kapitałowych płacą w Niemczech wszyscy co takie zyski mają i niekoniecznie są to najbogatsi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 szefuf

Zacznijmy od tego, że najlepiej zarabiający != najbogatsi.

! Odpowiedz
7 23 grisza476

A u nas krzycza jak obnizaja podatki

! Odpowiedz
102 92 mith21

Jakie te Niemcy głupie. Wypracowali nadwyżkę budżetową i obniżają podatki. A u nas wielki strateg z majstrem historii tylko dług powiększą i nakładają kolejne podatki.

! Odpowiedz
29 40 silvio_gesell

Nadwyżka budżetowa w Niemczech nie wynika z pracowitości Niemców, tylko z dysparytetu realnych stóp procentowych w strefie euro. Niemcy mają ujemne realne rentowności obligacji i dostają pieniądze za sam fakt, że istnieją.

! Odpowiedz
10 16 silvio_gesell

Poniżej mapa kto ile godzin tygodniowo pracuje w Europie:

https://static.independent.co.uk/s3fs-public/thumbnails/image/2017/10/11/11/number-of-hours-worked-per-week-europe-0.jpg?width=668

! Odpowiedz
54 47 mith21 odpowiada silvio_gesell

Pracuj mądrze nie dużo. Przemysł niemiecki jest silnie zautomatyzowany i jest to przemysł wysokich technologi. Dobrym przykładem jest rolnictwo. Jeden rolnik niemiecki zbierz tyle samo zboża co pięciu polskich. Nie dlatego, że jest "lepszy" tylko dlatego, że ma maszyny i gospodarstwo wielkoobszarowe a nie konia do orania i jednoosobowe poletko.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 28 spaceavenger odpowiada silvio_gesell

A dlaczego na "legendzie" nie ma poziomu aktywności zawodowej? W Niemczech pracują wszyscy, w Polsce tylko polowa. Efektem są jakieś niedorzeczne cyfry które w rzeczywistości są tylko półprawdą.

! Odpowiedz
5 16 silvio_gesell odpowiada mith21

Dokładnie tak. Niemcy mają wyższą produktywność, i to jest efekt po pierwsze automatyzacji, po drugie wyniesienia pracochłonnej części produkcji poza granice kraju. Ale ta wyższa produktywność przekłada się na wyższe PKB, a nie na nadwyżki budżetowe. Nadwyżki budżetowej się nie "wypracowuje", one wynikają z "rozjechania się" realnych stóp w strefie euro i odbywają się kosztem wyższego zadłużenia krajów peryferyjnych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.