Bundesbank zaleca podniesienie wieku emerytalnego do 69 lat

Z powodu nadchodzących zmian demograficznych niemiecki system emerytalny czekają problemy. Aby im zaradzić, należałoby podnieść wiek emerytalny aż do 69 lat – uważa Bundesbank.

(thetaXstock)

Według niemieckiego banku centralnego rządowe obliczenia przeszacowują przyszłą stopę zastąpienia, czyli relację emerytury do ostatniej pensji. Dlatego zdaniem ekonomistów Bundesbanku trwającą do roku 2029 stopniową podwyżkę wieku emerytalnego (do 67 lat) należałoby przedłużyć tak, aby do roku 2060 wiek uprawniający do pobierania renty starczej wzrósł do 69 lat.

„Nawet przy tym założeniu (podwyższenia wieku emerytalnego do 69 lat – przyp. red.) składka emerytalna musiałby wzrosnąć do 24%, podczas gdy poziom stopy zastąpienia zapewniany przez obowiązkowy system ubezpieczeń emerytalnych spadłby do ok. 44%” – ostrzega Bundesbank w swym comiesięcznym raporcie o stanie gospodarki.

Od dawna wiadomo, że państwowe systemy emerytalne większości krajów zachodu nie wytrzymają presji ze strony czynników demograficznych: wydłużającej się średniej długości życia i malejącej dzietności skutkującej starzeniem się społeczeństwa. Jest niemal pewne, że przyszłe emerytury będą (przynajmniej w relacji do płac) niższe od obecnych.

Do dobrze już rozpoznanych zagrożeń demograficznych doszły jednak nowe ryzyka związane z represją finansową – czyli zaniżania przez banki centralne stóp procentowych. Gdy nominalne rentowności bezpiecznych obligacji skarbowych spadają poniżej 1% (a coraz częściej wręcz poniżej 0%), odłożenie odpowiednich oszczędności w prywatnych funduszach emerytalnych staje się zadaniem niewykonalnym.

W wielu krajach systemy emerytalne skonstruowane zostały w taki sposób, aby państwo zapewniało tylko minimalną emeryturę. Niedobory miał uzupełnić filar kapitałowy, który jednak przy utrzymaniu obecnych stóp procentowych także może nie podołać pokładanym w nim nadziejom.  

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 ~ityle

Zupełnie znieść wiek emerytalny. I znieść emerytury, niech każdy sam się o siebie martwi. Roboty przymusowe nie są w Polsce obowiązującym prawem. Będzie niepotrzebny ZUS i żerująca na tym banda cwaniaków oraz banda politycznych durni co podżegają ciemny lud obiecankami, plebs co każdą durnotę kupi.

! Odpowiedz
5 4 ~Nie-emeryt

Prawie cały świat jest głupi i chce podnosić wiek emerytalny, ale mądra Polska ten wiek obniża do 60 i 65 lat ! czytajcie dalej - ale tyle to TEORETYCZNIE dla mas pracujących, bo średnia wieku emeryta polskiego jest chyba NAJNIŻSZA NA ŚWIECIE i jakoby wynosi - uwaga - 41 lat !!!
Moje dzieci szaleją ze szczęścia, że mają przez kilkadziesiąt lat utrzymywać tylu zasłużonych, uprawnionych, liczny biedny kler oraz jakichś pseudo "combatantów" i różnych podziemnych, wyklętych i nie wiadomo jakich jeszcze. Z kpiną spytali nas czy "jak żyć" za groszowe pensje obciążone takimi podatkami i daninami na tyle gęb do utrzymania - kiedy kupią sobie mieszkanie, samochód, wczasy i wychowają 2-3 dzieci ? - oczywiście dzięki tym 500 zł na drugie i trzecie ! Ha, Ha, Ha - za rok po studiach jadą do naszej rodziny "na zmywak", aby się DOROBIĆ. Obiecali nas odwiedzać. Cieszcie się dzieci i wnuki niecierpliwych rodziców i dziadków - harować trzeba?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~MacGawer

"bo średnia wieku emeryta polskiego jest chyba NAJNIŻSZA NA ŚWIECIE i jakoby wynosi - uwaga - 41 lat !!! Moje dzieci szaleją ze szczęścia, że mają przez kilkadziesiąt lat utrzymywać tylu zasłużonych, uprawnionych, liczny biedny kler "

Zapewnie nie zauważyłeś, że "wcześniejsza" emerytura w przypadku kleru to 65-70 lat. Normą jest 75 lat więc niby jak ta "uprzywilejowana" grupa zaniża średni wiek przechodzenia na emeryturę?

https://ekai.pl/wydarzenia/raport/x16942/proboszcz-na-emeryturze/

A o emeryturze obywatelskiej słyszałeś? Jeżeli nie, to poczytaj. Wiek emerytalny to socjalistyczny wynalazek i jeżeli ma istnieć to w SZCZĄTKOWEJ formie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 5 ~SSSSSSSSSSSSS

No cóż, goście którzy przybyli na zaproszenie pani Angeli są dość kosztowni w utrzymaniu, trzeba im zapewnić wygodne życie i dobrą żywność, bo żywności dla psów i kobiet to oni jeść nie będą. https://www.youtube.com/watch?v=ZgYh61YvYDo

! Odpowiedz
10 8 ~Greed_is_good

Zapie******, zapie****** na majątki banksterów. Banksterzy za mało się obłowili na kredytach frankowych, polislokatach, manipulowaniu giełdami i kursami walut. Jeszcze macie na nich zapie****** do śmierci.

! Odpowiedz
5 7 ~aga

Dla mnie Niemcy mogą pracować nawet do 80lat. To zdyscyplinowany naród i jak im każą to będą zasuwać.

! Odpowiedz
8 13 ~ED

Musza jakos utrzymac modlacych 5 razy dziennie

! Odpowiedz
4 15 ~Erwin

W czasach PRL-u mówiono, że Niemcy to głupki, po transformacji nabijaliśmy się z tych frajerów, teraz na forum pełna beka ze Szwabow. Całe szczęście że jesteśmy najmądrzejszym narodem i nie musimy myśleć o przyszłości.

! Odpowiedz
9 3 ~endi

O rany znów Kolany.

! Odpowiedz
5 4 ~ola

A po co ustalać wiek emerytalny. Jak ktoś chce iść od lat 50-ciu to niech idzie. Jak mu wystarczy minimum socjalne to niech siedzi na emeryturze.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil