Bułgarscy śledczy: to Hezbollah mógł stać za zamachem w Burgas

To Hezbollah mógł stać za zamachem w Burgas. Do takich wniosków doszli bułgarscy śledczy. Według ich ustaleń, są podstawy do przypuszczeń, że w ataku, w którym w lipcu ubiegłego roku zginęło pięciu obywateli Izraela i ich bułgarski kierowca, brało udział dwóch członków Hezbollahu. Posługiwali się oni fałszywymi prawami jazdy wyprodukowanymi w Libanie, kraju, w którym Hezbollah - szyicka milicja wspierana przez Iran - ma swoje bazy. Zamachowcy posługiwali się paszportami Kanady i Australii, ale przez kilka lat mieszkali w Libanie.

Informacje na ten temat podał opinii publicznej minister spraw wewnętrznych Bułgarii Cwetan Cwetanow. Jak powiedział, do tej pory nie udało się ustalić tożsamości trzeciej osoby, która brała udział w zorganizowaniu zamachu.

Ustalenia bułgarskich śledczych mogą doprowadzić do uznania Hezbollahu za organizację terrorystyczną przez Unię Europejską. Z takim apelem do władz wspólnoty zwrócił się już premier Izraela Benjamin Netanjahu, który od początku oskarżał o zorganizowanie zamachu Hezbollah i wspierające to ugrupowanie władze w Teheranie. Iran odrzucał zarzuty, twierdząc, że zamach przeprowadzili izraelscy agenci.

O reakcję Unii Europejskiej na ustalenia bułgarskich śledczych zaapelowały także Stany Zjednoczone, które od dawna uznają Hezbollah za ugrupowanie terrorystyczne.iar/al-arabiya.net/kry/abŹródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil