Bułgarii grożą amerykańskie sankcje. Za przedłużenie Tureckiego Potoku

Bułgarii grożą amerykańskie sankcje za budowę lądowego przedłużenia gazociągu Turecki Potok, poinformował we wtorek portal Euroactiv, powołując się na źródła amerykańskie.

(fot. Ink Drop / Shutterstock)

Bułgaria buduje 474-kilometrową nitkę gazociągu, mającą połączyć granicę turecką i serbską, by stać się lądowym przedłużeniem Tureckiego Potoku. Realizuje ją saudyjskie konsorcjum Arkad. Według premiera Bojko Borisowa budowa postępuje szybko i gazociąg będzie gotowy do końca maja.

Turecki Potok ma dwie nitki, każda o przepustowości 15,75 mld metrów sześciennych rocznie. Jedną z nich płynął będzie gaz przeznaczony na rynek wewnętrzny Turcji, druga zapewnia dostawy do Bułgarii, które mają ruszyć 1 stycznia 2020 roku. Z Bułgarii surowiec ma płynąć do Serbii i Węgier. Turecki Potok będzie się kończył w gazowym hubie Baumgarten w Austrii. Serbia zbudowała już swój odcinek.

Według portalu Euroactiv Stany Zjednoczone zamierzają nałożyć sankcje gospodarcze na podmioty zaangażowane we wszystkie przedłużenia Tureckiego Potoku. Spółki, uczestniczące w pracach nad drugą nitką gazociągu zostaną - według Euroactivu - objęte sankcjami w chwili, gdy popłynie nią gaz.

Borisow kilkakrotnie mówił, że przez bułgarski odcinek gazociągu, nazwany Bałkański Potok, będzie płynął nie tylko rosyjski gaz, ale też również surowiec azerski.

Bałkański Potok ma zasilać hub Bałkan w pobliżu Warny. Ambicją bułgarskich władz jest uczynić z niego największy ośrodek dystrybucji gazu na Bałkanach, do którego oprócz rosyjskiego i azerskiego gazu, będzie napływać również surowiec z regionu Morza Śródziemnego oraz amerykański gaz skroplony.

Na początku grudnia rosyjska prasa podała, że otwarcie gazociągu Turecki Potok planowane jest na 8 stycznia, a uroczystej inauguracji dokonają prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan. Turecki Potok prowadzi z Rosji do europejskiej części Turcji przez Morze Czarne.

Koncern Gazprom informował w listopadzie o zapełnieniu surowcem dwóch nitek gazociągu, z których każda ma przepustowość 15,75 mld metrów sześciennych. Według ostatnich informacji trwają prace końcowe na terminalu przyjmującym gaz w Turcji.

Pierwsza nitka Tureckiego Potoku będzie dostarczać gaz na potrzeby Turcji. Druga ma być w przyszłości przeznaczona na dostawy dla krajów Europy Południowej i Południowo-Wschodniej.

Z Sofii Ewgenia Manołowa

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
26 44 talmud

wszystkim groza sankcje ....albo interwencja militarna bo nikt nie chce używać makulatury $$......koniec makulatury to koniec systemu ......

! Odpowiedz
11 45 abcx

A gdzie marchewka? Jak jest kij to powinna być i marchewka żeby było łatwiej wybrać właściwą opcję. Jak Bułgaria ma na tym nie zarobić i nie mieć gazu to gdzie opcja rekompensująca wszystkie straty, bez takiej opcji to niech się USA buja na drzewo bo już im palma zaczyna odbijać z tymi sankcjami bez żadnych innych argumentów...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
40 22 ajwaj

Aj-waj Bulgarzy bez szacunku dla kal-bojów :)
A bo dzisiaj:
______
""Rosyjski gaz trafił do Bułgarii za pośrednictwem strumienia tureckiego
Sofia , 1 stycznia 2020 r. , 10:11 - REGNUM Bułgaria od dziś, 1 stycznia, zaczęła odbierać rosyjski gaz z gazociągu Turkish Stream, a nie przez Rumunię, jak wcześniej. O tym informuje bułgarska spółka gazowa „Bulgargaz”.

Firma poinformowała, że ​​30 grudnia 2019 r. Podpisano dodatkową umowę z rosyjską firmą Gazprom Export. W tej umowie strony zgodziły się 1 stycznia 2020 r. Na zmianę punktu dostawy rosyjskiego gazu ziemnego do Bułgarii - zamiast Negru Voda w Rumunii będzie to Strandja na granicy tureckiej.

Tak więc rosyjski gaz trafi na terytorium Bułgarii już przez turecki potok. Pozwoli to Bułgarii zaoszczędzić 81 milionów lewów (około 41 milionów euro). Bułgaria musiała zapłacić te pieniądze Rumunii za przepompowywanie rosyjskiego gazu przez jej terytorium.

Teraz dla bułgarskich konsumentów cena gazu może zostać obniżona.

Ponadto władze bułgarskie oświadczyły, że są gotowe do transportu gazu do Grecji i północnej Macedonii. ""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil