REKLAMA

Bułgaria zapowiada luzowanie restrykcji przeciwepidemicznych

2021-01-14 15:13
publikacja
2021-01-14 15:13
fot. Milcho Petrov Milev / Shutterstock

W Bułgarii „odnotowuje się wyjątkowo dobrą tendencję" w sytuacji epidemicznej na skutek wprowadzonych w grudniu ograniczeń – powiedział w czwartek minister zdrowia Kostadin Angełow. Zapowiedział częściowe ich poluzowanie.

Od poniedziałku dozwolone będzie wykonywanie planowych operacji chirurgicznych, a uczniowie starszych klas i studenci powrócą na zajęcia praktyczne, których nie sposób wykonywać zdalnie - powiedział. Dalsze złagodzenie ograniczeń ma nastąpić na początku lutego - dodał.

Na konferencji prasowej minister poinformował, że Bułgaria spadła z czołówki państw w UE pod względem liczby zakażeń na 100 tys. osób do miejsca 27., a pod względem liczby zgonów z pierwszego na dziewiąte. W ostatnim tygodniu liczba ozdrowiałych osób (15 tys.) była ponad trzykrotnie wyższa od liczby nowych zakażonych (4023).

Przewodniczący Krajowego Sztabu Koordynacyjnego prof. Wencisław Mutafczijski poinformował, że wśród pozytywnych tendencji jest spadek liczby chorych na Covid-19 w szpitalach, w tym znajdujących się na oddziałach intensywnej terapii. Po raz pierwszy od października na OIOM-ach jest mniej niż 400 osób.

Rośnie liczba chętnych do zaszczepienia się. Dotychczas zaszczepiono prawie 15 tys. osób, w czwartek zastosowano pierwsze dawki szczepionki firmy Moderna. Według najnowszych danych resortu zdrowia w ostatniej dobie było 7570nowych zarażeń, co stanowi 7 proc. wszystkich wykonanych w tym czasie testów. W szpitalach przebywa 3681 osób z Covid-19, 348 na oddziałach intensywnej terapii. Zmarło 70 osób, od początku pandemii zgonów jest 8348.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ akl/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki