REKLAMA

Bułgaria zaostrzy kontrolę importu drobiu z Polski

2021-10-16 11:30
publikacja
2021-10-16 11:30

Od początku przyszłego tygodnia bułgarski resort rolnictwa nasili kontrolę nad importem polskiego drobiu - poinformował w sobotę w wywiadzie radiowym szef stowarzyszenia bułgarskich firm zajmujących się przemysłową produkcją drobiu Daniel Bożankow.

Bułgaria zaostrzy kontrolę importu drobiu z Polski
Bułgaria zaostrzy kontrolę importu drobiu z Polski
fot. vodograj / / Shutterstock

Do podjęcia takie decyzji doszło po długich negocjacjach, w ślad za skargami bułgarskich producentów, że z Polski importuje się kurze mięso wątpliwej jakości, często zarażone salmonellą, które oferowane jest po cenach dumpingowych - poinformował w sobotę Bożankow.

Po długich negocjacjach producenci bułgarscy drobiu mają otrzymać 3 mln lewów (1,5 mln euro) dodatkowej pomocy finansowej, która częściowo ma zrekompensować 70-procentowe podniesienie cen pasz podczas kryzysu, spowodowanego Covid-19.

"Najważniejsze porozumienie z resortem jednak dotyczy nasilonej kontroli importu mięsa drobiowego z Polski" – podkreślił. Import ten od lat stwarza problemy na bułgarskim rynku, do Bułgarii wprowadzono setki ton mięsa niskiej jakości, skażonego salmonellą - mówił Bożankow. Jego zdaniem problemem dla Bułgarii jest praktyczny brak weterynaryjnej kontroli granicznej. "Od czasu do czasu ta kontrola się zaostrza, a potem znowu się rozluźnia, nie ma wytłumaczenia, dlaczego tak się dzieje" – dodał.

"Resort rolnictwa zobowiązał się wprowadzić od poniedziałku nasilony monitoring importu z Polski. Spodziewamy się zatrzymywania wątpliwych partii" – stwierdził producent.

W ostatnich latach bułgarskie media, powołując się na agencję ds. bezpieczeństwa żywności, informowały o wstrzymaniu i przekazaniu do zniszczenia licznych partii skażonego salmonellą polskiego mięsa z drobiu. Za każdym razem strona bułgarska informowała polskie władze oraz unijny System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF).

Według miejscowych mediów tylko w 2019 r. na bułgarski rynek trafiło ponad 100 ton takiego skażonego mięsa. Analogiczna była sytuacja i w 2020 r. W bieżącym również zatrzymano kilka partii.

Z Sofii Ewgenia Manołowa

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (2)

dodaj komentarz
prs
Nie wiem czy to wazne ale te "sto ton!" to jakies.. 4 ciezarowki..

Z tym ze jezeli bylo naprawde skazone, ale naprawde, firmy produkujace w PL powinny byc porzadnie przetrzepane..
jas2
To zawsze jest tylko pretekst.

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki