REKLAMA

Bułgaria wprowadza obowiązkowe maseczki na otwartej przestrzeni

2020-10-21 10:23
publikacja
2020-10-21 10:23
fot. Artyom Geodakyan / Reuters

W Bułgarii od czwartku będzie obowiązywać nakaz noszenia maseczek na otwartej przestrzeni - poinformował minister zdrowia Kostadin Angełow. Decyzję podjęła rada ekspertów chorób zakaźnych.

Minister zaznaczył, że pozostawiono ludziom jeden dzień na zakup niezbędnej liczby maseczek, których w handlu jest wystarczająco dużo.

Dotychczas maseczki trzeba było zakładać w zamkniętych pomieszczeniach, komunikacji miejskiej, lecz nie w lokalach gastronomicznych i klubach.

Decyzja, ogłoszona we wtorek wieczorem, spotkała się z ostrym sprzeciwem społecznym. W sieciach społecznościowych pojawiły się kpiny i wątpliwości, czy da się ją zrealizować i czy przyniesie jakikolwiek pozytywny wynik. Wiele osób stawia pytanie, dlaczego na ulicy lub w parku trzeba zakładać maseczkę, a nie trzeba w otwartych wciąż dyskotekach, klubach i restauracjach.

Pada też pytanie, jak władze będą kontrolować wykonywanie nakazu, skoro np. obecnie w komunikacji miejskiej ludzie masowo nie zakładają maseczek.

Uczestnicy antyrządowego protestu we wtorek wieczorem wyrazili oburzenie decyzją i deklarowali, że masowo ją zbojkotują.

Resort zdrowia podjął decyzję o maseczkach na tle bardzo szybkiego w ostatnich dwóch tygodniach wzrostu zakażeń. Według danych ministerstwa w ostatniej dobie odnotowano rekordowych 1336 nowych przypadków koronawirusa, 11 osób zmarło.

Łącznie zakażonych od marca jest prawie 32 tys., zgonów – 1019.

Prof. Nikołaj Witanow, matematyk i ekspert Krajowego Sztabu Operacyjnego, który opracowuje matematyczne modele rozwoju sytuacji epidemicznej, prognozował, że przy obecnym braku dyscypliny społecznej liczba nowych zakażeń może dojść do 5 tys. na dobę. Nasilenie dyscypliny i przestrzeganie restrykcji może zmniejszyć liczbę infekcji do 500.

Minister oświaty Krasimir Wyłczew poinformował w środę, że przy zakażeniu ponad 20 proc. uczniów w danej szkole, placówka będzie zamykana i uczniowie przejdą na nauke zdalną.

Od środy na zdalne nauczanie przeszła największa uczelnia w kraju Uniwersytet Gospodarki Krajowej i Światowej. Wcześniej taki krok podjęła Akademia Medyczna w Plewenie.

Z Sofii Ewgenia Manołowa

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki