REKLAMA

Bułgaria w szczycie pandemii, przed wyborami prezydenckimi, rozluźnia restrykcje

2021-03-30 13:50
publikacja
2021-03-30 13:50
Bułgaria w szczycie pandemii, przed wyborami prezydenckimi, rozluźnia restrykcje
Bułgaria w szczycie pandemii, przed wyborami prezydenckimi, rozluźnia restrykcje
fot. Stoyan Nenov / / Reuters

Na tle nowych zakażeń przekraczających 4200 przypadków i ponad 200 zmarłych ostatniej doby bułgarskie władze ogłosiły we wtorek rozluźnienie przeciwepidemicznych restrykcji, które wprowadzono tydzień temu. W kraju jest już 722 zarażonych na 100 tys. mieszkańców.

Minister zdrowia Kostadin Angełow ogłosił, że od 5 kwietnia zostaną otwarte żłobki i przedszkola, a kawiarnie i restauracje posiadające tarasy, będą mogły przyjmować klientów. Otwarte będą też siłownie, muzea, teatry, w których jednak zajętych może być nie więcej niż 30 proc. miejsc. Na razie rozluźnienie nie będzie dotyczyć sklepów w dużych centrach handlowych, ale te, które mają oddzielne wejście będą otwarte. Od 12 kwietnia uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej.

Niezadowoleni z tej decyzji są właściciele lokali gastronomicznych. Reprezentujący jedną z organizacji restauratorów Marin Sotirow powiedział, że tylko 14 proc. przedstawicieli tej branży zgadza się na otwarcie swoich lokali. „Żadna restauracja nie może utrzymać się dzięki tarasowi, zwłaszcza w chłodnym i deszczowym kwietniu” – podkreślił i dodał, że decyzja rządu o ewentualnym otwarciu restauracji pozbawi ich właścicieli pomocy rządowej i przyśpieszy upadłość. Według szacunków organizacji, w 2020 roku splajtowało już około 25 proc. lokali.

Decyzja ministra budzi zdziwienie ze względu na wysoką liczbę zakażeń i prognozy władz sanitarnych o rozwoju epidemii.

„Jesteśmy jak gumka, zamykamy, po 10-15 dniach, gdy pojawi się zmęczenie społeczeństwa, ponownie otwieramy. To jest optymalny wariant, by oszczędzać psychiczne zdrowie ludności” – tłumaczył rządową decyzję premier Bojko Borisow. Według niego, taka polityka nie niesie ze sobą ryzyka zwiększenia zakażeń.

Jednak zdaniem analityków decyzja władz jest podyktowana dążeniem do odprężenia sytuacji przed wyznaczonymi na niedzielę wyborami parlamentarnymi.

Według głównego inspektora sanitarnego Angeła Kunczewa szczyt trzeciej fali zostanie w Bułgarii osiągnięty w tym lub następnym tygodniu. Kunczew stwierdził, że już około 1,5 mln Bułgarów osiągnęło odporność na Covid-19.

Bułgaria oczekuje w kwietniu dostawy ponad pół miliona szczepionek, co ma przyspieszyć proces szczepienia.

Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
itso_tea_earl_grey_hot
haha idą wybory pandemia zanika kpina z ludzi

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki