REKLAMA

Bułgaria na początku czwartej fali koronawirusa

2021-08-03 10:40
publikacja
2021-08-03 10:40
Bułgaria na początku czwartej fali koronawirusa
Bułgaria na początku czwartej fali koronawirusa
fot. Aleksandar Todorovic / / Shutterstock

Najwyższą od 26 maja liczbę nowych zakażeń koronawirusem wykryto w Bułgarii w ciągu ostatniej doby - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia w Sofii. Władze sanitarne ostrzegają, że kraj jest na początku czwartej fali epidemii COVID-19.

Bilans nowych infekcji wyniósł 393, co stanowi 1,68 proc. przeprowadzonych testów. Zmarło kolejne siedem osób z COVID-19.

Stopniowo wzrasta liczba hospitalizowanych, obecnie w szpitalach przebywa 851 chorych z COVID-19, o ok. 100 więcej w poprzednim tygodniu. Są to przeważnie ludzie niezaszczepieni. Najwięcej nowych zakażeń stwierdzono w Sofii (109), Płowdiwie, Warnie i Burgasie (po ok. 30).

Główny inspektor sanitarny kraju Angeł Kunczew stwierdził, że jego zdaniem Bułgaria znajduje się już w początkowej fazie czwartej fali epidemii. „Od tygodnia obserwujemy szczególnie szybki wzrost liczby zakażeń. Do końca tygodnia należy spodziewać się 500 (nowych) przypadków na dobę” - powiedział. Jego zdaniem we wrześniu nie należy wykluczać dobowych bilansów na poziomie do 3 tys. infekcji.

Oczekuje się, że nowa fala dotknie przeważnie ludzi niezaszczepionych, a wprowadzenie nowych restrykcji spotka się z niezadowoleniem tych, którzy podjęli kroki, by zapewnić sobie ochronę przed zakażeniem - takich osób jest około 1 mln, co stanowi 17,3 proc. dorosłej ludności kraju.

Kunczew wezwał do przyśpieszenia procesu szczepień. Bułgaria pod tym względem jest na ostatnim miejscu wśród krajów UE.

Z Sofii Ewgennia Manołowa (PAP)

man/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki