REKLAMA

Bujak: kurs złotego będzie zależeć od działań najważniejszych banków centralnych

2022-08-07 09:01
publikacja
2022-08-07 09:01
Bujak: kurs złotego będzie zależeć od działań najważniejszych banków centralnych
Bujak: kurs złotego będzie zależeć od działań najważniejszych banków centralnych
fot. Deacons docs / / Shutterstock

Kurs złotego będzie zależeć od działań najważniejszych banków centralnych względem oczekiwań rynkowych. Jeśli np. Fed dokona podwyżek większych niż oczekują rynki, może się nasilić presja na osłabienie złotego – powiedział PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.

Jednym z czynników, który przez ostatnie miesiące wpływał negatywnie na kurs złotego, był wzrost stóp procentowych w USA, który umacniał dolara, przy jednoczesnym braku działań ze strony EBC, co osłabiało euro. Na takiej sytuacji tracił mocno złoty, który słabł i w stosunku do dolara, i do euro. Jednak lipcowa podwyżka stóp procentowych w Europejskim Banku Centralnym pozytywnie wpłynęła także na kurs złotego, który od 21 lipca zyskał ok. 1 proc. i do dolara, i do euro.

„Podwyżki stóp procentowych w USA są negatywne dla złotego i wymuszają na polskim banku centralnym większe dostosowanie polityki pieniężnej. Z kolei podwyżki stóp procentowych w EBC stanowią niejako substytut podwyżek stóp procentowych w NBP, bo umacniają złotego” – powiedział PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.

Jednak ostatnie dane makroekonomiczne, płynące zarówno ze strefy euro, jak i USA, pokazują, że tamtejsze gospodarki mocno spowalniają i coraz częściej mówi się o recesji. To może spowodować, że EBC zmniejszy skalę podwyżek stóp procentowych lub w ogóle z nich zrezygnuje, co może doprowadzić do sytuacji, że złoty znowu zacznie tracić, jeśli jednocześnie amerykański bank centralny nadal będzie gotów podwyższać stopy dla zbicia inflacji.

„Kurs złotego będzie zależeć od działań najważniejszych banków centralnych względem oczekiwań rynkowych. Jeśli Fed na przykład dokona podwyżek większych niż oczekują rynki, może się nasilić presja na osłabienie złotego” – stwierdził Piotr Bujak.

Dodał, że w ostatnich tygodniach dał się wyraźnie zauważyć spadek oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w USA i w strefie euro. Wynika to z obaw o spowolnienie gospodarcze, ale także z faktu, że niższe tempo rozwoju gospodarczego już zaczęło wpływać na spadek cen niektórych surowców i podzespołów.

„W ostatnim czasie widać coraz mocniejsze sygnały dezinflacyjne, potaniały metale przemysłowe, część materiałów i podzespołów, niektóre produkty rolne. Jednocześnie mamy jednak niestety rekordowe ceny gazu, drogi węgiel i rosnące ceny nośników energii. Te dwie tendencje będą się ze sobą ścierać. I choć uważamy, że czynniki dezinflacyjne będzie przeważać i inflacja będzie spadać, to jedne ze względu na wysokie ceny energii spadek inflacji będzie ograniczony” – powiedział główny ekonomista PKO BP. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
andregru
"Jeśli np. Fed dokona podwyżek większych niż oczekują rynki, może się nasilić presja na osłabienie złotego" - to może w Polsce powinny być dużo wyższe stopy procentowe aby ściągnąć zagraniczny kapitał ?
itso_rozszczepici_umysl
intelektualny koniecznie ! :D
jenak
Jeszcze jest trochę przestrzeni na dodruk. Sarkazm off.
itso_rozszczepici_umysl
a co z czasem ?
prezestak
Niby inflacja a cebula coraz tańsza
bha
Raczej .. Obłuda jest coraz tańsza bo pojawia się coraz częściej i nie bez celu. Niestety
itso_rozszczepici_umysl odpowiada bha
raczej stety to oznacza ze przeciwieństwo będzie w cenie
bha
Cóż.. Zadłużanie nieodpowiedzialne, bezmyślne, krótkowidzące krajów, społeczeństw od dawna nie bez celu przez wielu coraz bez skrupułów, coraz bezwzględniej coraz mocniej i mocniej po uszy udając jarząbka, wyzysk i żerowanie od lat na epicką skalę na pracy innych prędzej czy trochę póżniej musi się skończyć długotrwałym mrazmem,Cóż.. Zadłużanie nieodpowiedzialne, bezmyślne, krótkowidzące krajów, społeczeństw od dawna nie bez celu przez wielu coraz bez skrupułów, coraz bezwzględniej coraz mocniej i mocniej po uszy udając jarząbka, wyzysk i żerowanie od lat na epicką skalę na pracy innych prędzej czy trochę póżniej musi się skończyć długotrwałym mrazmem, kryzysem i falą upadków i bankructw. Bo z pustego coraz mocniej i szybciej portfela, konta, debetu większości % społeczeństw, krajów i Salomon w końcu więcej już,, nie naleje''. Niestety.
karbinadel
A wtedy przyjdzie twój ulubiony komunizm i wszyscy będą musieli być szczęśliwi

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki