Bugaj: „Rodzina 500 plus” nie zrujnuje budżetu państwa

Krzyk, że program „Rodzina 500 plus” zrujnuje budżet jest przesadzony - mówi prof. Ryszard Bugaj. Zdaniem ekonomisty trudno przewidywać, żeby rządowy program udało się sfinansować ze zwiększonych wpływów z podatków. Program dla 3,7 mln dzieci ma kosztować ok. 23 mld zł. Dla porównania obsługa zadłużenia krajowego i zagranicznego pochłonęła w 2015 roku ponad 29 mld zł. Mimo wzrostu zadłużenia finansowanie projektów poprzez pożyczanie pieniędzy może okazać się racjonalną decyzją.

Bugaj: „Rodzina 500 plus” nie zrujnuje budżetu państwa
Bugaj: „Rodzina 500 plus” nie zrujnuje budżetu państwa (fot. Jakub Szymczuk / FORUM)

- Program „Rodzina 500 plus” to projekt, który pochłania dużo pieniędzy. Jest bardzo mało prawdopodobne, żeby udało się go sfinansować ze zwiększonych wpływów podatkowych - przekonuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor prof. Ryszard Bugaj, ekonomista.

Szacuje się, że program wsparcia dla rodzin obejmie 3,7 mln dzieci i może kosztować ponad 23 mld zł rocznie. Wpływy do budżetu z podatków, choć wyższe niż rok wcześniej, są niewystarczające, aby w całości sfinansować program. Ministerstwo Finansów podaje, że tylko w pierwszych pięciu miesiącach tego roku dochody budżetu państwa były wyższe o 11 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2015 roku. Dochody podatkowe wzrosły zaś o 7,2 proc. Jednocześnie w pierwszej połowie 2016 roku łączna wartość wpłat do budżetu oraz zatrzymanych wypłat nienależnego zwrotu VAT związanych z ustaleniami kontrolerów wyniosła 832 mln zł, czyli ponad 71 proc. więcej niż rok wcześniej.

- Dlatego przypuszczam, że program „Rodzina 500 plus” będzie jednym z czynników wzrostu zadłużenia. Poziom zadłużenia Polski nie jest dramatyczny. Płacimy co prawda odsetki od naszego długu, które nie należą do rekordowo niskich, na tle Niemiec są nawet wysokie, nie są to jednak gigantyczne odsetki - ocenia ekonomista.

Obecnie dług publiczny wynosi ok. 50 proc. PKB. Na koniec maja zadłużenie Skarbu Państwa przekroczyło 890 mld zł, z czego nieco ponad 300 mld to dług zagraniczny (34 proc.). Teoretycznie im większe zadłużenie, tym większy koszt obsług tego długu. Ten jednak w ubiegłym roku był wyraźnie niższy niż w poprzednich latach. W 2015 roku na spłatę odsetek przeznaczono 29,2 mld zł, średnie oprocentowanie wyniosło 3,6 proc. W 2014 roku na obsługę długu rząd przeznaczył 34,5 mld, a w 2013 - 42,5 mld zł.

- Można zadać pytanie, czy nie jest racjonalną decyzją sfinansowanie różnych projektów poprzez pożyczanie pieniędzy mimo wzrostu zadłużenia. Nie mam na to ostrej odpowiedzi. Trzeba szukać punktu równowagi między różnymi racjami, a ogromny krzyk, który się podnosi, że to spowoduje ruinę budżetu, jest moim zdaniem nadmierny - podkreśla Bugaj.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 ~rk

Ekonomista-komunista:
* " Poziom zadłużenia Polski nie jest dramatyczny" - czyli jak nie jest jeszcze dramatycznie to można zadłużać się dalej?
** "Płacimy co prawda odsetki od naszego długu, 29.2mld rocznie, nie są to jednak gigantyczne odsetki"
29,2mld to 10%dochodów państwa, jak wzrosną rentowności obligacji to bardzo szybko może to być 60mld czyli 20% dochodów państwa. Dla mnie to byłyby gigantyczne odsetki.

Jednym słowem, dopóki jeszcze nie zbankrutowaliśmy to jest super i można wydawać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 4 ~StanRS

Dla menażerii która psioczy na program 500+, niech przeczyta sobie to:

http://konserwatyzm.pl/artykul/13751/do-wolny-k-a-rynek/

! Odpowiedz
3 7 ~kasza-lot

Pan Bugaj jak zawsze bryluje - żałosne

! Odpowiedz
1 11 ~glos_rozsadku

Kogo oni biorą do komentowania? To już lepiej weźcie mnie albo moich kolegów, bo nie gadamy wcale głupiej.

! Odpowiedz
0 2 ~noe

Ja też bym chętnie dołączył. Do tego parę gramów alkoholu i rozmowa z komentarzem na każdy temat.

! Odpowiedz
8 7 ~no_i_co

Debile ustawili 500+ tak, że dostały też dzieci 16 - 18 letnie. Kto z ich rodziców spłodzi następne dziecko ???? Jeżeli już to powinni dawać dzieciom 0-7 lat i co roku podwyższać wiek aby utrzymać finansowanie tych co już są w programie. Dla demografii byłoby to racjonalne i tańsze. Ale to nie na głowy polityczne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 ~Pit

A może to Ty jesteś debil ...??
Jak myślisz - bo piszesz jakbyś był ...

! Odpowiedz
2 15 ~Art

"Mimo wzrostu zadłużenia finansowanie projektów poprzez pożyczanie pieniędzy może okazać się racjonalną decyzją."

Profesor a takie bzdury gada. Może niech pan sam spróbuje co roku brać coraz większy kredyt na jedzenie i mieszkanie. A potem brać kolejne kredyty tylko do spłaty poprzednich. Ciekawe jak długo tak pociągnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zez

dziesięciolecia tak jak to robi USA rolując swój dług...

! Odpowiedz
0 0 ~AdamB odpowiada ~zez

USA może tak robić bo ma ogromna armię oraz bardzo silna gospodarkę i każdy wierzy w dolara.

My niestety nie możemy tak robić bo ktoś silniejszy się w końcu upomni o swoje długi.

! Odpowiedz
3 23 ~Tomeczek_888

Oczywiście, że nie zrujnuje budżetu, bo państwo nie ma żadnych pieniędzy. Zrujnuje budżety podatników ciężko pracujących. Podobno jest pan ekonomistą panie Bugaj.

! Odpowiedz
8 7 ~wyborcaPIS

zadłużenie Polski o prawie 90mld w ciągu 4 lat na skutek programu 500+ oraz wypłata odsetek od tych pożyczonych pieniędzy nie zrujnuje budżetu Polski, ważny jest interes NARODOWY polskiej RODZINY

! Odpowiedz
2 15 ~Alex

- Państwo chce naszego dobra.
- Naszych dóbr raczej.

! Odpowiedz
5 7 ~Liberals

Przeczytajcie sobie np. to: http://stooq.pl/n/?f=1088865

Można założyć, że jest to w jakimś stopniu (jakim???) efekt 500+. Podobno są takie osoby, które rezygnują z pracy, bo im się nie opłaca pracować, wolą 500+ razy 2 lub razy 3. Nie pracują, nie płacą składek.

! Odpowiedz
2 7 ~Logika_PiS

Mam rozwiązanie tego problemu - trzeba podnieść płacę minimalną do 3000PLN. Hehehe

! Odpowiedz
5 1 ~edw odpowiada ~Logika_PiS

Zgadzam się, a każdy kto sądzi inaczej jest lewakiem.

! Odpowiedz
2 6 ~Alex odpowiada ~edw

To dlaczego nie 30 tys. od razu? Przecież pieniądze w firmach się drukuje i nie ma problemu, żeby każda firma płaciła zylion

! Odpowiedz
0 0 ~zz

Niespecjalnie, przecież deficyt był większy w poprzednich latach. To jest efekt niżu i emigracji.

! Odpowiedz
0 4 ~Liberals odpowiada ~zz

Ekstrapolując, na koniec roku ok. 80 mld zł, a dodaj do tego jeszcze zapowiedź obniżenia wieku emerytalnego. Tu chodzi o kompleksowość finansów publicznych, co z tego że do budżetu wpływa więcej podatków, podobno około 11 mld zł więcej, jak pojawiają się nowe wydatki zdecydowanie przewyższające kwotę dodatkowych wpływów, co musi się równać wyższemu deficytowi całego sektora finansów publicznych i szybszemu wzrostowi zadłużenia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~glos_rozsadku odpowiada ~Alex

ludzie powinni godnie zarabiać. Jestem za 30 000 zł miesiecznie jako minimalna pensja !

! Odpowiedz
0 1 ~tom odpowiada ~glos_rozsadku

A może zastosować model skandynawski? Pełna jawność płac i zasada że szef nie może zarabiać więcej niż np. 3x tyle co jego podwładni?

! Odpowiedz
3 12 ~wicek

kazdy socjalistyczny rzad konczy swoja kadencje bankructwem tak bedzie i ty razem a bugajowi czerwonemu nie wierze jak psu

! Odpowiedz
14 5 ~Szczecin

Boze , co za naród!jak nic nie placili to zle. Bo wszystkie kraje Europy dają na dzieci. Jak teraz zaczęli placic to Tez ŹLe !!! Bo zle wykorzystują środki... nie kazdy jest alkoholik lub palacz nałogowy!! Niektórzy posylaja dzieci na basen, tance, balet!! Ogarnijcie sie ludzie!!!!

! Odpowiedz
1 9 ~dfdfdfdfd

Zarób 650zł, daj 150zł i otrzymaj 500zł. Jak sam sobie zarobisz na socjal to nic mi do tego. Ale po czyjeś łapska nie wyciągaj. Trza było myśleć o kwestiach finansowych przed robieniem bachora.

! Odpowiedz
0 0 ~seth

tak ale lepiej byłoby dać 300zł i to już od 1szego dziecka i na przykład 200zł od 5tego i więcej a tak to niektórzy biorą po 6000zł miesięcznie a inni nic.
Jest zła konstrukcja tego wsparcia.

! Odpowiedz
5 12 ~Daffa

Budzetu panstwa nie zrujnuje, za to ten sam budzet panstwa ma duza szanse zrujnowac moj budzet. Wara od mojego liniowego

! Odpowiedz
7 4 ~marian

żeśmy ze szwagrem za 500 plus złożyli z ćwiartek fajną furę. Dzieciaki się cieszyły jakżeśmy śmigali po wiosce 140 km na godzine

! Odpowiedz
6 13 tajemnicza_wyspa

Program 500+ przypomina trochę sytuację, w której mało rozsądny rodzic nieustannie obdarowuje cukierkami dziecko, które tego się oczywiście bardzo domaga. Pociecha nie rozumie, że konsekwencje takiej przyjemności w dłuższym terminie to np. próchnica i cukrzyca. A słodycze kosztują! Tymczasem rządzącym zawsze się kończą cudze pieniądze, a lewackie umysły jak walczącego o marsizm-leninizm Bugaja z trudnością ukrywają radość i zachwyt.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 ~doelPolakko

Uciekli mi slowo ulga 500 plus to ulga podatkowa

! Odpowiedz
14 4 ~doelPolakko

Rodziny z dziecmi tez placa podatki . Dla 99% korzystających z 500 plus to jest tylko podatkowa . Rodzin w których nikt nie pracuje jest może 20 -30 tysięcy nawet jak ktos pracuje na czarno za 2 tys zl to placi przy zakupach ze 3 stówy vatu

! Odpowiedz
6 12 ~elPolakko

Może dla budżetu nie jest ciężarem....ale dla podatników tak! z sufitu tych środków nie wezmą...więc kto zostaje? PODATNICY

! Odpowiedz
8 8 ~bmiara

To dopiero początek.

Ciekawe co będzie, jak ten program okaże się sukcesem.

Kobiety zamiast pracować, będą siedzieć kilkadziesiąt lat w domach, mając średnio po 4 dzieci.

GWARANTOWANA katastrofa finansów państwa, poziom biednych krajów Afryki.

! Odpowiedz
3 10 ~drit

Ale przyjdzie taki czas że nie będzie już skąd brać... lewacy i lewaczki.

! Odpowiedz
2 7 ~endi

Do żłobków , przedszkoli dopłaca się miliardy złotych. A zatem kto korzysta to otrzymuje łapówkę.

! Odpowiedz
1 6 ~drit

Jednakowoż wiemy że w tem samym czasie więcej miliardów państwowa sitwa rabuje pariasom - "bo tak", pariasom strzepuje się okruszki z jaśnie pańskiego stołu.

! Odpowiedz
3 26 ~trutnie

Min. Kowalczyk ujawnił, że do domknięcia budżetu na 2017 z maks. deficytem 3% PKB brakuje 5 mld zł. W tych warunkach dziwię się, że prezydent zgodził się dać ok 10% podwyżki i tak już uprzywilejowanym żołnierzom (po skończeniu służby powinni pracować jak inni do 65 roku życia).

! Odpowiedz
2 3 ~drit

Wojskowa szlachta dostaje po 15-stu latach emeryturę, szeregowi z kontraktu dostają wypierda-lacio po max 10 latkach. Sprytnie, co nie?

! Odpowiedz
7 13 ~123

Co roku budżet dopłaca do emerytur 85 mld zł. To jest dopiero łapówka.

! Odpowiedz
6 31 ~mbbm

500+ to nie projekt, to łapówka dla części społeczeństwa. Pan Bugaj ma ciekawe podejście, 50% długu to nie problem, zawsze mogłoby być 60%.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil