Bugaj: „Rodzina 500 plus” nie zrujnuje budżetu państwa

2016-08-16 07:35
publikacja
2016-08-16 07:35

Krzyk, że program „Rodzina 500 plus” zrujnuje budżet jest przesadzony - mówi prof. Ryszard Bugaj. Zdaniem ekonomisty trudno przewidywać, żeby rządowy program udało się sfinansować ze zwiększonych wpływów z podatków. Program dla 3,7 mln dzieci ma kosztować ok. 23 mld zł. Dla porównania obsługa zadłużenia krajowego i zagranicznego pochłonęła w 2015 roku ponad 29 mld zł. Mimo wzrostu zadłużenia finansowanie projektów poprzez pożyczanie pieniędzy może okazać się racjonalną decyzją.

Bugaj: „Rodzina 500 plus” nie zrujnuje budżetu państwa / fot. Jakub Szymczuk / FORUM

- Program „Rodzina 500 plus” to projekt, który pochłania dużo pieniędzy. Jest bardzo mało prawdopodobne, żeby udało się go sfinansować ze zwiększonych wpływów podatkowych - przekonuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor prof. Ryszard Bugaj, ekonomista.

Szacuje się, że program wsparcia dla rodzin obejmie 3,7 mln dzieci i może kosztować ponad 23 mld zł rocznie. Wpływy do budżetu z podatków, choć wyższe niż rok wcześniej, są niewystarczające, aby w całości sfinansować program. Ministerstwo Finansów podaje, że tylko w pierwszych pięciu miesiącach tego roku dochody budżetu państwa były wyższe o 11 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2015 roku. Dochody podatkowe wzrosły zaś o 7,2 proc. Jednocześnie w pierwszej połowie 2016 roku łączna wartość wpłat do budżetu oraz zatrzymanych wypłat nienależnego zwrotu VAT związanych z ustaleniami kontrolerów wyniosła 832 mln zł, czyli ponad 71 proc. więcej niż rok wcześniej.

- Dlatego przypuszczam, że program „Rodzina 500 plus” będzie jednym z czynników wzrostu zadłużenia. Poziom zadłużenia Polski nie jest dramatyczny. Płacimy co prawda odsetki od naszego długu, które nie należą do rekordowo niskich, na tle Niemiec są nawet wysokie, nie są to jednak gigantyczne odsetki - ocenia ekonomista.

Obecnie dług publiczny wynosi ok. 50 proc. PKB. Na koniec maja zadłużenie Skarbu Państwa przekroczyło 890 mld zł, z czego nieco ponad 300 mld to dług zagraniczny (34 proc.). Teoretycznie im większe zadłużenie, tym większy koszt obsług tego długu. Ten jednak w ubiegłym roku był wyraźnie niższy niż w poprzednich latach. W 2015 roku na spłatę odsetek przeznaczono 29,2 mld zł, średnie oprocentowanie wyniosło 3,6 proc. W 2014 roku na obsługę długu rząd przeznaczył 34,5 mld, a w 2013 - 42,5 mld zł.

- Można zadać pytanie, czy nie jest racjonalną decyzją sfinansowanie różnych projektów poprzez pożyczanie pieniędzy mimo wzrostu zadłużenia. Nie mam na to ostrej odpowiedzi. Trzeba szukać punktu równowagi między różnymi racjami, a ogromny krzyk, który się podnosi, że to spowoduje ruinę budżetu, jest moim zdaniem nadmierny - podkreśla Bugaj.

Źródło:
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (39)

dodaj komentarz
~rk
Ekonomista-komunista:
* " Poziom zadłużenia Polski nie jest dramatyczny" - czyli jak nie jest jeszcze dramatycznie to można zadłużać się dalej?
** "Płacimy co prawda odsetki od naszego długu, 29.2mld rocznie, nie są to jednak gigantyczne odsetki"
29,2mld to 10%dochodów państwa, jak wzrosną
Ekonomista-komunista:
* " Poziom zadłużenia Polski nie jest dramatyczny" - czyli jak nie jest jeszcze dramatycznie to można zadłużać się dalej?
** "Płacimy co prawda odsetki od naszego długu, 29.2mld rocznie, nie są to jednak gigantyczne odsetki"
29,2mld to 10%dochodów państwa, jak wzrosną rentowności obligacji to bardzo szybko może to być 60mld czyli 20% dochodów państwa. Dla mnie to byłyby gigantyczne odsetki.

Jednym słowem, dopóki jeszcze nie zbankrutowaliśmy to jest super i można wydawać.
~StanRS
Dla menażerii która psioczy na program 500+, niech przeczyta sobie to:

http://konserwatyzm.pl/artykul/13751/do-wolny-k-a-rynek/
~kasza-lot
Pan Bugaj jak zawsze bryluje - żałosne
~glos_rozsadku
Kogo oni biorą do komentowania? To już lepiej weźcie mnie albo moich kolegów, bo nie gadamy wcale głupiej.
~noe
Ja też bym chętnie dołączył. Do tego parę gramów alkoholu i rozmowa z komentarzem na każdy temat.
~no_i_co
Debile ustawili 500+ tak, że dostały też dzieci 16 - 18 letnie. Kto z ich rodziców spłodzi następne dziecko ???? Jeżeli już to powinni dawać dzieciom 0-7 lat i co roku podwyższać wiek aby utrzymać finansowanie tych co już są w programie. Dla demografii byłoby to racjonalne i tańsze. Ale to nie na głowy Debile ustawili 500+ tak, że dostały też dzieci 16 - 18 letnie. Kto z ich rodziców spłodzi następne dziecko ???? Jeżeli już to powinni dawać dzieciom 0-7 lat i co roku podwyższać wiek aby utrzymać finansowanie tych co już są w programie. Dla demografii byłoby to racjonalne i tańsze. Ale to nie na głowy polityczne.
~Pit
A może to Ty jesteś debil ...??
Jak myślisz - bo piszesz jakbyś był ...
~Art
"Mimo wzrostu zadłużenia finansowanie projektów poprzez pożyczanie pieniędzy może okazać się racjonalną decyzją."

Profesor a takie bzdury gada. Może niech pan sam spróbuje co roku brać coraz większy kredyt na jedzenie i mieszkanie. A potem brać kolejne kredyty tylko do spłaty poprzednich. Ciekawe
"Mimo wzrostu zadłużenia finansowanie projektów poprzez pożyczanie pieniędzy może okazać się racjonalną decyzją."

Profesor a takie bzdury gada. Może niech pan sam spróbuje co roku brać coraz większy kredyt na jedzenie i mieszkanie. A potem brać kolejne kredyty tylko do spłaty poprzednich. Ciekawe jak długo tak pociągnie.
~zez
dziesięciolecia tak jak to robi USA rolując swój dług...
~AdamB odpowiada ~zez
USA może tak robić bo ma ogromna armię oraz bardzo silna gospodarkę i każdy wierzy w dolara.

My niestety nie możemy tak robić bo ktoś silniejszy się w końcu upomni o swoje długi.

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki