REKLAMA

Budżet państwa z deficytem po lutym. W styczniu pochwalono się nadwyżką

2023-03-31 10:33, akt.2023-03-31 10:54
publikacja
2023-03-31 10:33
aktualizacja
2023-03-31 10:54

Deficyt budżetu państwa po lutym wyniósł 47,4 mln zł – poinformował w piątek PAP główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki. Po styczniu budżet miał 11,2 mld zł nadwyżki.

Budżet państwa z deficytem po lutym. W styczniu pochwalono się nadwyżką
Budżet państwa z deficytem po lutym. W styczniu pochwalono się nadwyżką
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

"Po lutym w budżecie państwa zanotowano deficyt w wysokości 47,4 mln zł" – wskazał główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki w komentarzu nadesłanym PAP.

Po styczniu budżet notował 11,2 mld zł nadwyżki.

Jak podał Łukasz Czernicki, w lutym br. dochody budżetu państwa były wyższe o 5,7 mld zł, czyli o 17,4 proc. r/r i wyniosły ok. 38,6 mld zł.

"W okresie styczeń-luty 2023 r. wykonanie dochodów budżetu państwa wyniosło ok. 93,1 mld zł i było wyższe o ok. 1,5 mld zł (tj. 1,7 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń - luty 2022 r." – poinformował główny ekonomista MF.

Czernicki wskazał, że w dochody z VAT w lutym br. były wyższe o 3 mld zł, tj. 19,8 proc. r/r i wyniosły ok. 17,9 mld zł. Według wstępnych informacji zwroty VAT w lutym br. w porównaniu do lutego 2022 r. były wyższe o ok. 3,5 mld zł, czyli o 26 proc.

"W okresie styczeń-luty 2023 r. wykonanie dochodów z VAT wyniosło ok. 43,6 mld zł i było niższe o ok. 4 mld zł (tj. 8,5 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń - luty 2022 r. Analizując dane nt. wykonania VAT w lutym 2023 r. w porównaniu ze lutym 2022 r. należy uwzględnić efekt tarczy antyinflacyjnej 1.0 która była widoczna w dochodach w lutym 2022. W lutym 2023 r. na dochody z VAT wpływała już tylko tarcza, która obowiązuje w 2023 r. (żywność) „ – podał Łukasz Czernicki.

W komentarzu zaznaczył, że dochody z podatku akcyzowego w lutym br. były wyższe o ok. 0,6 mld zł, czyli o 12,3 proc. r/r, i wyniosły ok. 5,5 mld zł. W okresie styczeń-luty 2023 r. wykonanie dochodów z akcyzy wyniosło ok. 12,6 mld zł i było wyższe o ok. 1,8 mld zł, tj. o 17,1 proc. w stosunku do wykonania w okresie styczeń - luty 2022 r.

"Dochody budżetu państwa z PIT w lutym br. były niższe o ok. 0,3 mld zł, tj. o 6,6 proc. r/r i wyniosły ok. 4,3 mld zł. Narastająco od początku roku, tj. za okres styczeń-luty 2023 r., dochody budżetu państwa z PIT były niższe o ok. 1 mld zł, tj. o 6,6 proc. r/r i wyniosły ok. 14,3 mld zł. Słabsze wykonanie dochodów budżetu państwa z PIT w lutym w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego wynika przede wszystkim z reformy systemu podatkowego wprowadzonej w lipcu 2022 roku, która obniżyła obciążenie podatkowe wielu podatników" – poinformował główny ekonomista Ministerstwa Finansów.

Podał także, że dochody budżetu państwa z CIT w lutym br. były wyższe o ok. 0,4 mld zł, tj. 9,7 proc. r/r i wyniosły ok. 4,7 mld zł. W okresie styczeń-luty 2023 r. wykonanie dochodów z CIT wyniosło ok. 10,1 mld zł i było wyższe o ok. 0,6 mld zł, tj. 5,9 proc. w stosunku do wykonania w okresie styczeń - luty 2022 r.

Wydatki budżetu państwa w lutym wyniosły blisko 93,2 mld zł, co stanowi 13,9 proc. kwoty zaplanowanej na cały rok, wynoszącej 672,5 mld zł. W stosunku do tego samego okresu roku 2022 (80,4 mld zł) wydatki budżetu państwa były wyższe o 12,8 mld zł, czyli 16 proc. (PAP)

autor: Marek Siudaj

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (19)

dodaj komentarz
marok
Już tak nie płaczcie faryzeusze, za Donalda herbu reklamówka z biedry, deficyt finansów publicznych zawsze przekraczał 3 % PKB, za PIS-u dotychczas tylko raz.
kololux
Budżet... a ile kasy się wydaje przez ustawy okołobudżetowe, które nie są uwzględniane? Trwoni i kradnie się nasze pieniądze. Cały czas... tylko część tego syfu wypływa na wierzch. O reszcie nawet nie mamy pojęcia. Ciągle jakieś afery.... widmo porażki zagląda w oczy i trezba jeszcze zdążyć się nachapać, bo powrót do koryta może Budżet... a ile kasy się wydaje przez ustawy okołobudżetowe, które nie są uwzględniane? Trwoni i kradnie się nasze pieniądze. Cały czas... tylko część tego syfu wypływa na wierzch. O reszcie nawet nie mamy pojęcia. Ciągle jakieś afery.... widmo porażki zagląda w oczy i trezba jeszcze zdążyć się nachapać, bo powrót do koryta może zając wiele lat.... albo trwać wieczność. Rządzący doprowadzili do tego, że nieudacznik uważa pracujących za frajerów. Politycy i ich członkowie rodziny, kumple są bardzo wszechstronni. Znają się na wszystkim… na mediach…sporcie, zdrowiu, na energii, na paliwach…. Politycy mają w naturze, że idą po władzę i na urzędy, by załatwiać interesy własne, swoich kumpli i rodziny. Posadki w urzędach, spółkach państwowych, komisjach, fundacjach... nagrody, odprawy, ustawiane przetargi… służbowe samochody i mieszkania, ochroniarze. Żaden polityk nie pomoże nam bardziej niż sami możemy sobie pomóc. Po prostu trzeba robić swoje. Zobaczcie ksiazke pt. Emerytura nie jset Ci potrzebna . Opisuje proste zasady budowania majątku. Ludzie sami mogą wiele osiągnąć w tym kraju bez niczyjej łaski i to wcale nie jakimiś skomplikowanymi metodami.
dawid_gmyrek
No i proszę - Mieszak znowu SPAMuje: "Emerytura nie jset Ci potrzebna" :)
qart
Obiektywnie, bo zawsze chwaliłem za uszczelnienie podatków. Jest draamat. Dochody miały wzrosnąć o 110 mld w stosunku do 2022. A mamy 2 mld więcej. Należy niezwłocznie ograniczyć wszystkie zbędne wydatki, także socjal (w tym na Ukraińców). Skończyć rozdawnictwo.
samsza
Mi wygląda, że coś nie pykło...
Gdy była dyskusja o przeniesieniu wyborów samorządowych na wiosnę 2024r., pan Donald Tusk wysunął propozycję przeniesienia wyborów krajowych na wiosnę 2023r. Kto z pisu popełnił błąd i odrzucił ofertę?
:)
szprotkafinansjery
Spokojnie, wyemituje się kolejne 30-50 mld obligacji w dolarach albo juanach :D
trolley odpowiada szprotkafinansjery
iiiiiiiiiiiii 1/6 rocznego budżetu na same odsetki XD
qart odpowiada trolley
80% z tych odsetek wynika z długu zostawionego jeszcze przez PO. To druga strona medalu.
przedsiebiorca30
Widać poważny realny spadek dochodów budżetu Państwa, czyli spadek bo nie ma co tu się bawić w wartości nominalne czy realne. Na dowód widać, że wydatki wzrosły o wiele więcej, ale wartość i tak niższa niż poziom inflacji. Widać ostre hamowanie gospodarki. Zaraz będzie wielki problem, Morawiecki sam już o tym na jesieni mówił i Widać poważny realny spadek dochodów budżetu Państwa, czyli spadek bo nie ma co tu się bawić w wartości nominalne czy realne. Na dowód widać, że wydatki wzrosły o wiele więcej, ale wartość i tak niższa niż poziom inflacji. Widać ostre hamowanie gospodarki. Zaraz będzie wielki problem, Morawiecki sam już o tym na jesieni mówił i też idziemy na swego rodzaju zderzenie ze ścianą. Oczywiście nie oznacza to, że w tym roku zbankrutujemy, ale nastąpi znaczny odpływ kapitału, spadek wartości waluty, wzrost zadłużenia. Inflacja o której się tak wiele mówi jak to będzie spadać, a tylko w tym roku (od stycznia do marca) urosła o 4,9%, za sam marzec to jest wzrost 1,1%, są bardziej marzeniami niż tym co realnie będzie. Powoli chyba marzenia o wzroście jednocyfrowym można schować. Do końca roku średni miesięczny wzrost musiałby nie przekraczać 0,4% aby myśleć o poziomie 10% w skali całego roku. Nawet jeśli jakimś cudem mielibyśmy się zmieścić poniżej 10% to prawdopodobnie grozi nam wówczas spadek cen, a przy obecnie napompowanych kredytem gospodarkach oznacza jakieś poważne załamanie. Do tego drastyczny spadek sprzedaży i dalszy gwałtowny spadek siły nabywczej Polaków to jest gwarant problemów na każdej płaszczyźnie. To jest kryzys z jakim się nie mierzyliśmy od upadku PRL.
simonsoft8
szufla liczbami i teraz wynikł deficyt, to jest deficyt większy

Powiązane: Budżet 2023

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki