Budżet na minusie, skargi od frankowców i więcej ludzi w Polsce [Wykresy tygodnia]

Zostawiając za sobą piąty tydzień 2018 r., warto zatrzymać się nad najciekawszymi wykresami ostatnich siedmiu dni.

Prezentujemy cykl, w ramach którego będziemy przedstawiać najważniejsze wykresy minionego tygodnia. Chociaż podobno "jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów", zachęcamy także do zapoznania się z artykułami, z których wykresy te pochodzą (linki pod każdym podpunktem).

1. Budżet na minusie, ale...

W samym grudniu budżet zanotował najwyższy miesięczny deficyt w historii, ale w skali całego roku ujemne saldo było najniższe od 2011 r.

Budżet zakończył ubiegły rok 25,4 mld zł na minusie. To zaledwie 42,7 proc. (wykonanie jest zawsze niższe od planu, ale różnica zazwyczaj jest mniejsza) z 59,3 mld zł deficytu zaplanowanego na 2017 r. w ustawie budżetowej i aż o 20,8 mld zł mniej niż w 2016 r.

Więcej o polskim deficycie przeczytasz w artykule "Budżet zamknął rok na minusie. Ale deficyt najniższy od 2011 r.".

2. Wzrost gospodarczy jak za starych, dobrych czasów

Realny wzrost produktu krajowego brutto Polski w 2017 roku wyniósł 4,6 proc. - wynika ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego. Ostatni raz polska gospodarka osiągnęła tak wysokie tempo wzrostu w czasie inwestycyjnego boomu w roku 2011.

Więcej o wzroście PKB w 2017 r. przeczytasz w artykule "Wzrost gospodarczy najszybszy od 6 lat".

3. Przemysł negatywnie zaskoczył

Styczniowy odczyt indeksu PMI dla polskiego sektora wytwórczego przyniósł negatywną niespodziankę. Odnotowany wynik okazał się niższy zarówno od oczekiwań ekonomistów, jak i od grudniowego szczytu.

„Przemysłowy” PMI dla Polski w styczniu osiągnął wartość 54,6  punktów. To rezultat niższy niż w grudniu (55 pkt, najwyżej od blisko 3 lat) oraz niższy od oczekiwań ekonomistów (55,3 pkt). Rosnące odczyty powyżej 50 punktów sygnalizują przyspieszenie tempa wzrostu aktywności ekonomicznej w badanym sektorze.

Więcej o nieco słabszej formie polskiego przemysłu przeczytasz w artykule "Przemysłowy PMI opuścił szczyt".

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
41 43 niepelnosprawny_org

budżet na plusie, ale wszystkich poprzednich długów nie udało sie jeszcze spłacić :) ...
poza tym tegoroczny budżet zapowiada się na plusie... bardzo, bardzo dobry 2018 rok, tez taki życzył bym panu premierowi, rzadowi, mimo wielu dobrych aspektów wielu sie zaczyna rzucac na Polske, na polityków widzac rosnącą wszedzie siłę, nieprzyzwyczajeni od lat obserwując spiacego lwa...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz