Budżet na 2020 r. dziś w Sejmie

Sejm w piątek, po godz. 9 rozpoczął posiedzenie; posłowie przeprowadzą głosowania nad budżetem na 2020 r.; mają też głosować nad projektem ustawy o opłatach od "małpek" i słodzonych napojów.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Budżet zakłada zbilansowanie dochodów i wydatków, które mają wynieść po 435,3 mld zł. Posłowie zdecydują m.in. o losie licznych poprawek do budżetu. Arytmetyka sejmowa wskazuje, że propozycje PiS mają największe szanse na poparcie.

Zmiany zaproponowane przez partię rządzącą dotyczą m.in. zwiększenia finansowania UOKiK, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Państwowej Inspekcji Pracy, podwyżki dla pracowników parków narodowych, przesunięcia środków na rzecz wieloletniego programu na rzecz onkologii czy dodatkowych 40 mln zł na zakup samochodów dla Ochotniczych Straży Pożarnych.

W projekcie tegorocznego budżetu zarówno dochody, jak i wydatki mają wynieść po 435,3 mld zł. Założono, że PKB w ujęciu realnym wzrośnie o 3,7 proc., a inflacja utrzyma się na poziomie 2,5 proc.

Ministerstwo Finansów przewiduje, że w tegorocznym budżecie nie będzie deficytu. Założono, że wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent sięgnie nominalnie 6,3 proc. MF zapewnia, że projekt budżetu na 2020 r. spełnia kryteria stabilizującej reguły wydatkowej oraz deficytu sektora finansów według metodyki unijnej niższego niż 3 proc. PKB.

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil