Budżet Niemiec ponownie z rekordową nadwyżką

Niemcy piąty rok z rzędu zanotowały nadwyżkę budżetową, tym razem na rekordową kwotę 58 mld euro. Wpływy do państwowej kasy były w 2018 roku wyższe niż wydatki, mimo widocznych oznak nadchodzącej stagnacji w największej europejskiej gospodarce.

(fot. Stefan Sauer / dpa)

Mimo słabnącej koniunktury Niemcom udało się osiągnąć niespotykaną dotąd nadwyżkę budżetową. Państwo uzyskało w ubiegłym roku o 58 mld euro więcej niż wydało. W swoich pierwszych prognozach Federalny Urząd Statystyczny (StBA) podawał nawet sumę 59,1 mld euro.

Za znakomitą kondycję państwowych finansów odpowiadają przede wszystkim rosnące wpływy z podatków i składek na ubezpieczenia społeczne, a także bardzo dobra sytuacja na rynku pracy. Stopa bezrobocia wyniosła w RFN w 2018 roku 5,2 proc. Dla porównania, we Francji - 9,4 proc. Również krytykowana przez Niemcy ekspansywna polityka Europejskiego Banku Centralnego miała wpływ na wypracowanie nadwyżki. Niskie stopy procentowe oznaczały niższe oprocentowanie długów państwa.

Ministerstwo finansów RFN ostrzega jednak, że do 2023 roku w niemieckim budżecie może powstać dziura na sumę 25 mld euro. Powodem jest zwalniające tempo wzrostu gospodarczego, a co za tym idzie - mniejsze wpływy z podatków. Minister finansów i wicekanclerz Olaf Scholz przewiduje, że będą one niższe o około 5 mld euro rocznie.

Największa europejska gospodarka wyraźnie wyhamowała w drugiej połowie 2018 roku. W trzecim kwartale wzrost wyniósł zaledwie 0,2 proc. PKB, a w czwartym - 0,0. Na uzależnioną od eksportu niemiecką gospodarkę źle wpływa konflikt handlowy RFN z USA, wyhamowanie koniunktury na świecie oraz problemy branży samochodowej.

W całym roku 2018 niemiecka gospodarka rozwijała się w tempie 1,4 proc. PKB - wyraźnie mniej niż w 2016 i 2017, kiedy wzrost wyniósł 2,2 proc. Rząd RFN przewiduje, że - w 2019 roku będzie miał miejsce wzrost na poziomie 1 proc. PKB. (PAP)

asc/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 3 ernst

Tylko ze tam nie ma bezsensownego bolszewickiego rozdawnictwa !

! Odpowiedz
5 14 h-b

Niestety...A my od 30 lat na coraz większym minusie zadłużenia kraju...Żałosne nieodpowiedzialne,krótkowzroczne pseudo rządzicielstwo nic więcej .Info dla nieświadomych https://commodity.com/debt-clock/poland/

! Odpowiedz
5 13 dyktator_kaczka

Tak rządzi dobry rząd, wie co dla narodu dobre i zwyczajnie tego narodu nie okrada.

! Odpowiedz
8 12 jendreka

Narzekacie to nie kupujcie w lidlu, idźcie do Społem, gdzie ceny są o 30% wyższe.

! Odpowiedz
17 37 devu

No tak, a w Polsce. Po co tam Gazoport jak jest w Niemczech, po co nam przekop jak jest w Niemczech i po co nam CPK jak jest w Niemczech. Nie dbamy o siebie na wzajem to i biedni w stosunku do Niemiec jesteśmy. Kupujemy w Lidlach i innych zachodnich syfach Niemieckie i Francuskie produkty. Nigdy nie będzie dobrze jeśli PRLowe zakompleksienie bedzie w nas trwać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 14 pomorzaninm

dobrze to ujałes kolego .. tak to sie wlasnie konczy jak sie nie ma wlasnych swioatowych marek produktow i nie potrafi sie zrobic samochodu wlasnego.

! Odpowiedz
17 24 matpoz1

Gdyby nie napływ nachodźców i związane z tym wydatki socjalne, nadwyżka była by jeszcze większa.

! Odpowiedz
22 32 mlsystems

Za dużo mają kolonii które na niech pracują są wszędzie gdzie da się zarabiać kupują co się da i czerpią zyski... eksport i ekspansję... To ich motto.

! Odpowiedz
58 16 jasiek2017

Lada moment rusza program " Rozłóż nogi 4 razy + " i wszyscy beda szczesliwi

! Odpowiedz
62 42 search

A w TVP mowia ze wszyscy na zachodzie nam zazdroszacz jak w POlsce dobrze, nadwyzki, niskie bezrobocie, godne zycie i krolewskie jedzenie i jak uczymy francuzow jesc widelcem i ze w ogole tam bija murzynow a u nas nie bo kraj katolicki ziemia JPII.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil