Budowlany VAT nie do odzyskania?

01.09. Warszawa (PAP/media) - Prawdopodobnie od stycznia nie będzie już można ubiegać się o zwrot części VAT na materiały budowlane. To najnowszy plan resortu infrastruktury. Zaoszczędzone środki mają wesprzeć budownictwo socjalne, podaje "Rzeczpospolita".

Chodzi o różnicę pomiędzy stawką 7 proc. obowiązującą przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, a stawką 22 proc. wprowadzoną w 2004 r.

- "W ciągu roku z kasy państwa ok. miliarda złotych jest oddawanych podatnikom, którzy kupili materiały budowlane, wyjaśnia Piotr Styczeń, wiceminister infrastruktury. - Zaproponowaliśmy, aby te pieniądze zostały przekierowane na wsparcie budownictwa socjalnego. Tam są bardziej potrzebne".

Zdaniem Mieczysława Bąka, zastępcy sekretarza generalnego Krajowej Izby Gospodarczej, przyjęcie proponowanych rozwiązań spowoduje rezygnację wielu osób z budowy własnego domu, a dla tych, którzy już rozpoczęli inwestycję, oznacza wydłużenie okresu budowy ze względu na brak środków. (PAP)

mp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~janek

rozliczanie samodzielne wniosku VZM jest trudne, ale jest mozliwe. Mozna jednak zlecic usluge firmom ktore zajmuja sie tym profesjonalnie np. www.zwrotvat.info

! Odpowiedz
0 0 ~robert88

Zadzwoniłem, dowiedziałem się i w ciągu 3 dni miałem
zrobione rozliczenie. Naprawdę polecam www.vzm1.pl

! Odpowiedz
0 0 ~myślący

sami żeście nam wszystkim zafundowali ten rząd i zmarnowaliście na nich swoje głosy popierając go wprowadziliście tych matołów w ławy poselskie


głosowałem na Korwina i mam sumienie czyste

! Odpowiedz
0 0 ~Robert

To nawet dobrze, bo ułatwi mi to podjęcie decyzji, czy sprzedawać działkę budowlaną, czy się budować. Trzeba sprzedawać i to szybko ;)

! Odpowiedz
0 0 ~jak_to_było_za_POLLa

Przypomnijmy kto za to odpowiada. W zamierzchłej przeszłości czyli pierwszej połowie lat 2000 (przed naszą akcesją) pewien wesołek odpowiedzialny za infrastrukturę i transport - zwał się on Marek Poll vel "Vinietou - od słynnych winiet drogowych" i był vice premierem w rządzie Leszka Milera. Ten wesołek odpowiadał za negocjacje z UE poziomu podatku VAT. Kretyni zapomnieli zagwarantować sobie poprzedniej stawki tj. 7% VAT na materiały budowlane. Podpisali bez zastanowienia stawkę podstawową tj. obowiązującą u nas 22% (od stycznia będzie 23%). Gdy przysłowiowe szydło wyszło z worka tow. Poll z rozbrajająca szczerością oświadczył że nie ma co się przejmować bo to się odkręci. Oczywiście towarzysze z Brukseli ani myśleli "odkręcać" i tak już zostało. Dla osłody i by uniknąć wściekłości wyborców którzy w panice wykupywali materiały budowlane byle zdążyć przed podwyżką VAT (po zakończeniu wcześniej obowiązującego okresu przejściowego) wymyślono zwrot podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Kupujący musiał szczegółowo udokumentować fakturami zakupy i po odliczać VAT na odpowiednie materiały budowlane w odpowiednim zgłoszeniu do US,. Wtedy, po sprawdzeniu przez US poprawności zgłoszenia odzyskiwał zapłacony ponad normatywny VAT. Teraz władzuchna che okraść obywatela i odebrać mu to co wcześniej mu zagwarantowała. Prawdą jest stare powiedzenie że nie ma takiej niegodziwości jakiej nie dopuściło by się "liberalne" państwo względem swoich obywateli gdy zabraknie mu pieniędzy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~j23

Tylko, że państwo liberalne ma się tak do państwa polskiego jak picie z Szczawnicy do szczania w piwnicy.

! Odpowiedz
0 0 ~jak_to_było_za_POLLa odpowiada ~j23

ukuto tą ponad czasową maksymę postępowy, światły - coś na kształt: "demokratyczny" i nie miał prawie nic wspólnego z liberalizmem w dziedzinie gospodarki. Nazywanie obecnych partii u władzy "liberalnymi" w tym w szczególności ferajny o nazwie "PO" jest podobnym nieporozumieniem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Anda

Ale sobie wybraliśmy rząd - zero polityki prorodzinne, zdrowotnej, mieszkaniowej, ...

Czy wiesz, że w 2010 mamy największe przychody od 10 lat - tylko co z tej naszej "zielonej wyspy", jeśli rząd ma też największe wydatki też od 10 lat, bo nie tnie kosztów.

Zastanów się, czy popierasz brak reform - zagłosuj i zobacz, jakie partie wybierają Polacy w Pierwszym Wolnym Sondażu: http://polskie-partie-polityczne.appspot.com/?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~ajjjj

przecież państwo czy gmina nie jest w stanie za takie same pieniądze wybudować tyle samo domów co osoby prywatne, tylko mniej bo działa mniej efektywnie. Do tego dochodzą dodatkowe koszty redystrybucji. Jeśli za te same pieniądze powstanie o powiedzmy 50% mniej domów, to połowa ludzi, którzy zbudowaliby sobie dom nie będzie go miała. I będzie to oczywiście ta biedniejsza połowa, bo ona z tego "luksusu" zrezygnuje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Kol

Za cuda cudaków z PO trzeba płacić i to słono!!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne