REKLAMA

Budka: Stanowisko ws. odwołania Seremeta w późniejszym terminie

2015-07-29 10:21
publikacja
2015-07-29 10:21
Budka: Stanowisko ws. odwołania Seremeta w późniejszym terminie
Budka: Stanowisko ws. odwołania Seremeta w późniejszym terminie
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

"W późniejszym terminie" minister sprawiedliwości Borys Budka przedstawi swe stanowisko do sprawozdania prokuratora generalnego za 2014 r. - poinformował PAP Budka. We wtorek minister zapowiadał, że stanowisko przekaże premier w środę.

6-letnia kadencja Andrzeja Seremeta - pierwszego w ostatnim 25-leciu prokuratora generalnego niebędącego członkiem rządu (rozdzielenie funkcji ministerialnej od prokuratorskiej nastąpiło w 2010 r., za ministerialnej kadencji Krzysztofa Kwiatkowskiego) - upływa 31 marca 2016 r. Już ruszyły konkursy na kolejnego szefa prokuratury - listę kandydatów ogłosiła w poniedziałek Krajowa Rada Sądownictwa (zgłosiło się czterech prokuratorów), a Krajowa Rada Prokuratury ma otwartą listę do 11 września.

Seremet na początku roku złożył sprawozdanie z ubiegłorocznej działalności prokuratury. W czerwcu premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że zamierza je odrzucić, a ponadto wystąpić o odwołanie Seremeta przed zakończeniem kadencji. Wniosek szefowej rządu powinien jednak najpierw uzyskać stanowisko ministra sprawiedliwości, a potem trafić do zaopiniowania w KRP; dopiero potem nad wnioskiem premier mógłby głosować Sejm (prokuratora generalnego można odwołać większością trzech piątych głosów).

Na razie jednak premier czeka na stanowisko ministra Budki do sprawozdania Seremeta. W zeszłym tygodniu Budka powiedział PAP, że jego stanowisko jest w końcowej fazie przygotowywania. W środę poinformował, że prace jeszcze potrwają. Pragnąca zachować anonimowość osoba z kierownictwa MS mówi PAP, że stanowisko Budki może być gotowe we wrześniu.

"W związku z dużym zainteresowaniem medialnym i dyskusją publiczną dotyczącą korzystania w postępowaniach przygotowawczych z tymczasowego aresztowania oraz instytucji świadka koronnego uznałem, że moje stanowisko do sprawozdania prokuratora generalnego wymaga uzupełnienia. Z tego względu zostanie ono przedstawione pani premier w późniejszym terminie. O jego złożeniu poinformuję opinię publiczną" - poinformował PAP minister Budka.

Do konkursu na następcę Seremeta w KRS zgłosiło się czterech prokuratorów. To obecny zastępca Seremeta Robert Hernand, prok. Krzysztof Karsznicki z PG, szef warszawskiej prokuratury apelacyjnej Dariusz Korneluk i prok. Krzysztof Wójcik zajmujący się w PG informatyzacją prokuratury.

Po 9 października KRS przedstawi prezydentowi swój wybór. Będzie to jedna osoba. Drugiego pretendenta wskaże Krajowa Rada Prokuratury, która organizuje swój konkurs na podobnych zasadach jak KRS. W KRP lista kandydatur jest jeszcze otwarta - Rada zamknie ją 11 września. KRP zaplanowała, że od 12 do 16 października wysłucha osoby ubiegające się o stanowisko prokuratora generalnego, a potem wskaże swego kandydata.

Ostateczny wybór spomiędzy faworytów KRS i KRP będzie należał do prezydenta Andrzeja Dudy, który przed wskazaniem Prokuratora Generalnego będzie mógł jeszcze spotkać się z oboma kandydatami. Oni zaś przedłożą mu swoich kandydatów na zastępców Prokuratora Generalnego. Na wszystko jest czas do końca marca. (PAP)

wkt/ itm/ abr/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki