REKLAMA

Budka: Jeśli politycy SP mieliby honor, wyszliby z rządu

2020-12-13 13:00
publikacja
2020-12-13 13:00
Budka: Jeśli politycy SP mieliby honor, wyszliby z rządu
Budka: Jeśli politycy SP mieliby honor, wyszliby z rządu
fot. Krystian Maj/FORUM / / FORUM

Jeżeli politycy Solidarnej Polski mieliby odrobinę honoru, wyszliby z rządu – uważa przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Jego zdaniem, premier Mateusz Morawiecki powinien natychmiast zdymisjonować tych, którzy „prowadzili antypolską politykę w UE”.

Szef Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował w sobotę, że zarząd tej partii głosami 12 do 8 odrzucił wniosek o wyjście z koalicji rządzącej w związku z ustaleniami szczytu UE. Chodzi o rozporządzenia dotyczące mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności.

„Niestety jedynym, co łączy obóz Zjednoczonej Prawicy, to są pieniądze, stanowiska i chęć władzy. Przecież Ziobro wielokrotnie udowodnił, że – nie chciałbym nikogo obrażać – twardość i stanowczość nie jest jego cechą dominującą” – powiedział Budka podczas niedzielnej konferencji prasowej w Gliwicach.

„Jeżeli ktoś miałby odrobinę honoru, to po tym wszystkim, co zrobił w ostatnich tygodniach, podałby się do dymisji, ale jak widać intratne posady w spółkach Skarbu Państwa dla ludzi Solidarnej Polski, stanowiska ministerialne, służbowe limuzyny, wynagrodzenia, apanaże, są ważniejsze aniżeli zasady, o które podobno upominał się Zbigniew Ziobro” – dodał szef PO.

W opinii Budki, sobotnim wystąpieniem Ziobro pokazał, że w sporze z premierem chodziło mu wyłącznie o grę polityczną – wzmocnienie siebie jako lidera SP i jego partii w obozie Zjednoczonej Prawicy. Zdaniem szefa PO, Ziobro „gra tylko o siebie” aby przejąć schedę po Jarosławie Kaczyńskim. „To nie jest gra o dobro Polski, to nie jest gra o jakieś zasady, bo pokazał to wczoraj” – powiedział. Jak przekonywał, Ziobro wie, że nie ma zdolności koalicyjnej, że może rozmawiać jedynie z częścią Konfederacji i „w przeciwieństwie do Gowina nie kieruje się racją stanu”. Znalazłby się na politycznym marginesie i potrzebuje czasu, by budować swoja pozycję – uważa szef Platformy.

„Jeżeli ktoś wyzywa własnego premiera, własnego szefa, nieprzychylnymi słowami typu +miękiszon+, a potem nagle robi taka woltę, to sam sobie wystawia świadectwo. Mam wrażenie, że już nikt mnie będzie traktował Ziobry poważnie, ale zastanawiam się, co on jeszcze zrobi, żeby odgryźć się tym, którzy go upokorzyli, bo to, co stało się za Zbigniewem Ziobro, to wielkie upokorzenie przez Jarosława Kaczyńskiego” – powiedział Budka.

„Mam wrażenie, że to ostatnie podrygi człowieka, który udowodnił, że zasady są dla niego niczym, bo ważniejsze są stanowiska apanaże i boi się wylecieć z rządu” – dodał.

Szef PO oświadczył, że od premiera Morawieckiego oczekuje „niezwłocznej dymisji tych wszystkich, którzy przez ostatnie kilka tygodni prowadzili antypolską politykę w UE”. Groźba weta unijnego budżetu została co prawda zażegnana, ale zburzone zostały relacje z partnerami z UE i nie zostaną odbudowane przez wiele lat - przekonywał. „Za to właśnie odpowiadają politycy Solidarnej Polski. Jeżeli mieliby oni odrobinę honoru, to wyszliby z rządu, a jeżeli pan premier Morawiecki chciałby rzeczywiście okazać się twardzielem, to zdymisjonowałby Ziobrę” – powiedział Budka.

Skrytykował szefa SP, który zapowiedział, że w sprawie decyzji UE jako prokurator generalny będzie mógł „podjąć akcję prawną zarówno przed polskim Trybunałem Konstytucyjnym, jak i przed sądem w Luksemburgu, którego zadaniem jest rozsądzać zgodność prawa wtórnego z prawem pierwotnym i z traktatami europejskimi, by w ten sposób uniemożliwić wprowadzenie w życie tych bardzo groźnych narzędzi stwarzających bardzo realne zagrożenie dla naszej suwerenności”.

„Jedyną drogą, kiedy ktoś chce podważyć rozporządzenie europejskie jest droga przez Trybunał Sprawiedliwości UE, ale przypomnę, że Ziobro wielokrotnie podkreślał, że nie uznaje orzeczeń TSUE. Przypomnę, że do dzisiaj Polska i rząd PiS nie wykonał orzeczeń dotyczących Izby Dyscyplinarnej, że to Ziobro jest autorem destrukcji wymiaru sprawiedliwości i to Ziobro tak bardzo boi się zasady praworządności, bo wie, że on Polskę wpuścił na tę minę” – powiedział Budka.

Szef PO po raz kolejny zadeklarował, że rząd może liczyć na wsparcie Koalicji Obywatelskiej w przypadku ratyfikacji unijnego funduszu odbudowy w polskim parlamencie. „Cieszę się, że wreszcie premier Morawiecki zrozumiał, że rady opozycji, jasne stanowisko samorządu, ale przede wszystkim 90 proc. społeczeństwa, które opowiada się za silnym członkostwem w UE, ma rację. Cieszę się, że pan premier Morawiecki nie doprowadził do jeszcze większego kryzysu w UE” - mówił Budka.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Komentarze (19)

dodaj komentarz
qart
Budka jak masz honor, to niech twoja partia zwróci 250 mld VAT, które rozdaliście mafiom i 100 mld które wyparowało w optymalizacjach podatkowych. Dlaczego my podatnicy mamy płacić za waszą nieudolność.
xyzq
"Jego zdaniem, premier Mateusz Morawiecki powinien natychmiast zdymisjonować tych, którzy „prowadzili antypolską politykę w UE”. Panie Borysie - pan premier nie może zdymisjonować PO, to byłoby niedemokratyczne oraz niezgodne ze standardami UE. Poza tym - Polacy już to zrobili, podczas wyborów i to dwukrotnie :) "Jego zdaniem, premier Mateusz Morawiecki powinien natychmiast zdymisjonować tych, którzy „prowadzili antypolską politykę w UE”. Panie Borysie - pan premier nie może zdymisjonować PO, to byłoby niedemokratyczne oraz niezgodne ze standardami UE. Poza tym - Polacy już to zrobili, podczas wyborów i to dwukrotnie :) Więc byłby to gest symboliczny.
marszalek2020
Przyganiał kocioł garnkowi :)
Smutne jest to, że można zdobyć miliony głosów będąc dużą świnią i przekonując ludzi, żeby nie głosowali na małe świnki.
glowny_analityk_bankier_pl
Budka i honor hahahah to dobry żart jest.
Facetowi już na całego się poprzestawiało.
kris74keh
Budka o honorze rozprawia? Daj pan spokój . Maćka Dobrowolskiego , kibica Legii trzymałes 3 lata w areszcie wydobywczym , bez postawienia zarzutów.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
bankierkomentuje
gdyby BUDKA mial cos w glowie to by mu DYNIA tak nie SPUCHLA :) odezwal sie nikczemnik ktory nie potrafi nawet szeregami swojej partii zarzadzac a komus bedzie nakazywal co ma robic. w swoje szeregi Budak spojrz i porzadek od siebie zacznij bo skonczysz tak jak Trzaskowski. Bedzie wtedy Czajka 2.

Kaczynski jaki jest taki jest,
gdyby BUDKA mial cos w glowie to by mu DYNIA tak nie SPUCHLA :) odezwal sie nikczemnik ktory nie potrafi nawet szeregami swojej partii zarzadzac a komus bedzie nakazywal co ma robic. w swoje szeregi Budak spojrz i porzadek od siebie zacznij bo skonczysz tak jak Trzaskowski. Bedzie wtedy Czajka 2.

Kaczynski jaki jest taki jest, ale przehandlowalby go 3 razy a jak sie tak popatrzy na te lajzy w EU ze strony PO co DONOSZA na wlasny kraj to zal sie robi. POwskie DARMOZJADY nie dziwi mnie potem to jak zwolennicy PiS mowia ze bylo 6:0 a bedzie 7:0. Znajac zycie to pewnie w najblizszych wyborach Holownia przegoni juz PO. Po latach wychodzi: ten mial zegarek a chcial hektarow na Ukrainie, to drogami sie zajal, Rysiek z tym drugim tez cos wyprowadzali a udalo mu sie Qunia wyprowadzic w pole itd.
...................
................................

a gdzie jest NIESIOLOWSKI co lubil ponoc panie zwane GoGo ? co drugi to leszpy as z PO.
max5000
Gdyby ludzie PO mieli honor to nigdy nie zgodzili by się by z ich list do UE startowali komuniści tacy jak Cimoszewicz, Miller czy Danuta Hubner.
krokus12
Na listach PIS komunistów nie widziałeś ?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki