REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Budimex otrzymał od PGE notę obciążeniową za blok w Turowie. I to na sporą kwotę

2022-05-26 22:25
publikacja
2022-05-26 22:25
Budimex otrzymał od PGE notę obciążeniową za blok w Turowie. I to na sporą kwotę
Budimex otrzymał od PGE notę obciążeniową za blok w Turowie. I to na sporą kwotę
/ Budimex

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna wystawił notę obciążeniową w kwocie ponad 561 mln zł na konsorcjum Mitsubishi Power Europe, Tecnicas Reunidas oraz Budimex, które budowały blok energetyczny w Turowie - poinformował w czwartek Budimex.

Jak wyjaśniono, podstawą wystawienia przez PGE GiEK noty obciążeniowej jest kwestionowana przez konsorcjum odpowiedzialność za niedotrzymanie przewidzianej kontraktem dyspozycyjności bloku.

"Zarząd Budimex uważa naliczenie ww. kary przez zamawiającego za bezzasadne, a ww. nota obciążeniowa nie zostanie ujęta w księgach Budimex" - podano w komunikacie spółki.

Dodano, że udział Budimexu w konsorcjum wynosi 23,58 proc. "Jednocześnie zarząd Budimex informuje, że w ramach swojego udziału w konsorcjum nie odpowiada za dostawy kluczowych urządzeń technologicznych odpowiedzialnych za wytwarzanie energii elektrycznej. Ponadto w ocenie Budimex zakres realizowanych przez niego prac nie miał wpływu na kontestowaną przez zamawiającego dyspozycyjność bloku" - wskazano.

Wyjątkowy konkurs inwestycyjny

Jesteś inwestorem? Weź udział w wyjątkowym konkursie organizowanym przez Dom Maklerski Banku BPS S.A., który odbędzie się w dniach 30 maja - 8 lipca. Uczestnicy będą mieli możliwość zainwestowania kwoty od 2 do 20 tys. zł na realnym rachunku maklerskim. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne w postaci wielokrotności wypracowanego zysku — do 30 tys. zł, a także preferencyjne stawki prowizji maklerskich w DM BPS. Dowiedz się więcej na temat konkursu, a także Domu Maklerskiego Banku BPS S.A., jednego z liderów na rynku prowizji internetowych. Bankier.pl jest patronem medialnym konkursu.

Spółka przypomniała, że zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego oraz w czasie 90 dni od dnia jego odwołania zamawiający nie może potrącić kary umownej z wierzytelności wykonawcy ani zaspokoić swoich roszczeń w zakresie kar z zabezpieczeń należytego wykonania umowy.

Chodzi o nowy blok energetyczny w Elektrowni Turów, który został oddany do eksploatacji - jak informował PGE GiEK - w maju 2021 r. Blok ma moc 496 MW. (PAP)

mick/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (6)

dodaj komentarz
alina1234
najpierw mówią, że wszystko jest ok i że to przerwy techniczne a potem nakładają kary. chyba ktoś tam na siłę szuka winnego.
dziadekjarek
Chcą odzyskać od firmy kary od Czechów ??
powiemwamcomysle
Niedoprecyzowana umowa dobra papuga i nie ma winnych. :)
barysza51
Może tak redakcjo coś więcej. Blok oddany, pracuje więc w czym problem. Może już czas więcej sił poświęcić sprawom gospodarki krajowej niż powieleaniu propagandy ukraińskiej.
gruking
To nie redakcja ma problem tylko te konsorcjum. Blok ktory postawili mial miec większą moc i za to wzieli pieniądze. Prościej mówiąc zamówili tesle a dostali melexa.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki