REKLAMA

Buda: Wierzymy, że polskie firmy będą wspierać Ukrainę w odbudowie

2022-06-02 10:22
publikacja
2022-06-02 10:22
Buda: Wierzymy, że polskie firmy będą wspierać Ukrainę w odbudowie
Buda: Wierzymy, że polskie firmy będą wspierać Ukrainę w odbudowie
/ Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Wierzymy, że polskie firmy będą mogły wspierać Ukrainę w odbudowie - stwierdził minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że fundamentalne znaczenie ma jak najszybsze przywrócenie mocy produkcyjnych w ukraińskiej gospodarce.

Jak przekazało w czwartkowym komunikacie Ministerstwo Rozwoju i Technologii, podczas środowych polsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych w Kijowie pod przewodnictwem premierów Mateusza Morawieckiego i Denysa Szmyhala, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda razem z wicepremier Ukrainy Julią Swyrydenko podpisali porozumienie o współpracy gospodarczej w zakresie instrumentów wsparcia dwustronnego handlu.

"Wierzymy, że polskie firmy będą mogły wspierać Ukrainę w odbudowie. Służymy naszym wsparciem, aby proces ten odbywał się w zgodzie ze standardami UE" - powiedział cytowany w komunikacie Buda. Według niego jest to szczególnie istotne w związku z wnioskiem Ukrainy o członkostwo w UE. "Ukraina może liczyć na nasze wsparcie w procesie akcesyjnym" - zapewnił.

Szef MRiT zaznaczył, że jak najszybsze przywrócenie mocy produkcyjnych w ukraińskiej gospodarce ma fundamentalne znaczenie dla jej odbudowy. "Jesteśmy gotowi na pogłębiony dialog, w którym mogłaby uczestniczyć także Polska Agencja Inwestycji i Handlu, polskie specjalne strefy ekonomiczne czy Towarzystwo Funduszy Inwestycji PFR" - wskazał.

Zgodnie z informacją resortu rozwoju, najważniejsze zapisy podpisanego porozumienia przewidują m.in. "wzmocniony dialog między MRiT a ministerstwem gospodarki Ukrainy na temat importu i eksportu, w tym również wyznaczenie punktów kontaktowych do informowania o barierach w handlu, ograniczeniach w płatnościach międzynarodowych i środkach ochronnych".

Inny zapis dotyczy zobowiązania do ustanowienia instrumentu ochrony ubezpieczeniowej dostaw towarów i usług. "Taki instrument, jako wyraz kolejnego wsparcia udzielanego Ukrainie przez Polskę, ma na celu wsparcie Ukrainy w dostawach kluczowych towarów" - przekazano. Wskazano też na kontynuowanie współpracy "w duchu otwartego handlu i unikania wprowadzania nieuzasadnionych środków ochronnych wobec producentów drugiej strony".

MRiT zwróciło uwagę, że konsultacje międzyrządowe między Polską a Ukrainą odbyły się w środę po raz pierwszy. Polska jest też pierwszym krajem od początku inwazji rosyjskiej, który spotkał się z rządem ukraińskim w tej formule. "Podczas rozmów omawiano możliwości rozwoju polsko-ukraińskiej współpracy handlowej, usprawnienie importu i eksportu oraz wsparcie Ukrainy w odbudowie" - przekazano. Dodano, że priorytetem jest pomoc Ukrainie w zwiększeniu eksportu towarów rolno-spożywczych na rynki światowe, również w obliczu liberalizacji handlu z UE, jak też w dostawach do Ukrainy kluczowych towarów.

Zwrócono uwagę, że od początku agresji Rosji na Ukrainę Polska jest orędownikiem dotkliwych i najbardziej surowych sankcji, którymi powinna zostać objęta Rosja. Udało się osiągnąć porozumienie i Rada Europejska zgodziła się, by szósty pakiet sankcji wobec Rosji objął ropę naftową oraz produkty ropopochodne dostarczane z Rosji do państw członkowskich, o co postulowała Polska - przypomniano.(PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
innowierca
Co ma do tego wiara?? To chyba oczywiste, ze po takiej skali pomocy od Polski, Ukraina bedzie faworyzowac polskie firmy w wyborze. Chociaz byc moze firmy kolegow Joe Bidena i niemieckie sa juz na etapie przedswstepnych kontraktow :)
antek10
Wierzyć to se możesz w kościele. Pisiora można poznać że przy każdej okazji uzyje słowa że wierzy
faramir_z_gondoru
A które polskie firmy? Te, które swoją durną polityką doprowadziliscie na skraj bankructwa? Wy wierzycie? Kwestię wiary zostawcie w spokoju, za robotę się weźcie!
zenonn
Kto płaci?
Firmy rękami pozyskanych niewolników zrobią za darmo?
jpelerj
Wierzymy? A Morawiecki zapewniał, że przecież już mamy umowy podpisne, że na pewno będziemy odbudowywać. A tu "wierzymy"?
vskritsk
Putinowska Ukrainę? Albo może Galicję, co ten facet chcę już odbudować?

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki