REKLAMA

Buda o KPO: zakładam, że KE zrealizuje zobowiązania, ale mamy scenariusz B

2022-08-10 11:39
publikacja
2022-08-10 11:39
Buda o KPO: zakładam, że KE zrealizuje zobowiązania, ale mamy scenariusz B
Buda o KPO: zakładam, że KE zrealizuje zobowiązania, ale mamy scenariusz B
fot. Rafał Siderski / / FORUM

W sprawie wypłaty z KPO to dopóki nie będzie podpisana umowa, a ostatecznie nie pojawi się odmowa, jesteśmy w procesie. Zakładam, że KE zrealizuje swoje zobowiązania, ale jest też scenariusz B - powiedział w środę PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Minister przyznał, że - zgodnie z deklaracją Komisji Europejskiej - nadal liczy szybką wypłatę pieniędzy należnych Polsce z Krajowego Planu Odbudowy.

"Dopóki nie będzie złożony wniosek o płatność z KPO i nie będzie podpisana umowa, a ostatecznie nie pojawi się odmowa, cały czas jesteśmy w procesie. Zakładam, że Komisja Europejska zrealizuje swoje zobowiązania, ale jest też scenariusz B" - powiedział PAP Waldemar Buda w Zgierzu (Łódzkie), po spotkaniu w sprawie wykupu przez gminę mieszkań pracowniczych.

"Liczę, że jak najszybciej będzie to załatwione. Poczekajmy jeszcze chwilę, ale kilka wypowiedzi burzy ten spokój i te uzgodnienia poczynione przez między Komisją Europejską a polskim rządem" - podkreślił szef resortu rozwoju i technologii.

Pytany przez PAP, jakie rozwiązania, czyli, jaki "plan B" ma rząd, minister Buda stwierdził tylko, że taka taktyka jest przygotowywana. "Analogicznie do taktyki militarnej, takiej taktyki się nie zdradza, w związku z tym, czekamy na bieg zdarzeń, a na bieżąco będziemy pokazywać, jak można reagować na tę sytuację w Unii Europejskiej" - podsumował.

Komisja Europejska na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in. że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy". (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

hub/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Komentarze (7)

dodaj komentarz
newsman
morawiecki i kaczynski to najwieksi hooligani wspolczesnego okresu RP to szkodnicy i balamutnicy szkoda ze bankier nie potrafi tego prawidlowo ocenic
dziadekjarek
Wiadomo bolszewicki lubią to powiedzenie
karbinadel odpowiada dziadekjarek
Oraz narodowi socjaliści
czerwony_wiewior
Gdybyście dotrzymywali zobowiązań, a nie próbowali wszystkich okiwać, to problem by nie zaistniał. Ale okazało się, że pisie szachrajstwa za granicą nie działają
karbinadel
Na Ukrainie ludzie giną, żeby stać się częścią Europy, a nasi rządzący chcą nas z tej Europy za bezdurno wyprowadzić.
jpelerj
Scenariusz B to wcześniejsze wybory i schemat "bierz kasę i w nogi"?

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki