REKLAMA
PIT 2023

Buda: Przyszły rząd powinien kontynuować politykę budowy tanich mieszkań na wynajem

2023-11-24 22:43
publikacja
2023-11-24 22:43

Przyszły rząd powinien kontynuować politykę budowy tanich mieszkań na wynajem - wskazał w piątek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że musi być jakiś program, który będzie ułatwiał nabycie pierwszego mieszkania Polakom.

Buda: Przyszły rząd powinien kontynuować politykę budowy tanich mieszkań na wynajem
Buda: Przyszły rząd powinien kontynuować politykę budowy tanich mieszkań na wynajem
/ Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda pytany był w piątek w TVP INFO co należałoby zrobić, jeżeli chodzi o mieszkania w Polsce? Czym przyszły rząd powinien zająć się w pierwszej kolejności?

"Z pewnością powinien kontynuować politykę budowy tanich mieszkań na wynajem. W 2023 r. przekazaliśmy 2 mld zł samorządom na tanie mieszkania na wynajem. One dzisiaj się budują, to jest kilkanaście tysięcy mieszkań i co roku taka kwota, albo większa powinna być na ten cel przekazywana - wskazał Buda. W "perspektywie 10 lat zbudowalibyśmy dużą alternatywę dla mieszkań deweloperskich poprzez mieszkania komunalne tanie na wynajem, którymi dysponowałby samorząd" - dodał. Przyznał, że to musi być dużo większa pula. "Powinniśmy w tym kierunku zmierzać, samorządy powinny budować, program rządowy ku temu jest. Trzeba go poprostu kontynuować i rozwijać" - podkreślił.

Buda przypomniał, że pilną sprawą jest też podjęcie decyzji w sprawie tego, co dalej z wakacjami kredytowymi. "To jest interes obywateli 1,7 mln osób, rodzin, które skorzystały z wakacji kredytowych w poprzednich latach, to gigantyczna liczba osób, które mogą mieć problemy z ratami kredytowymi" - zaznaczył.

Minister zwrócił uwagę, że raty kredytowe są dzisiaj prawie dwukrotnie wyższe w stosunku do wartości z 2020 r. "Jeżeli ktoś uważa, że nie potrzebna jest pomoc tym osobom, to jest w głębokim błędzie. Trzeba się postawić na miejscu tych rodzin, które mają jedną nieruchomość, jedną ratę, która przekracza połowę ich wynagrodzenia" - podkreślił.

Buda przypomniał też, że podpisano już około 40 tys. umów o Bezpieczny kredyt 2 proc. oraz złożono prawie 90 tys. wniosków o jego udzielenie. "Przerosło to nasze oczekiwanie, ale bardzo się z tego cieszymy" - stwierdził.

Minister odnosząc się do sugestii, że z powodu tego rozwiązania ceny mieszkań "wystrzeliły", stwierdził, że "w 2022 r. też wystrzeliły, a kredytu 2 proc. jeszcze nie było".

"Od 90 r. to każdego roku, poza jednym być może 2008 r., ceny nieruchomości wzrastały, często nawet powyżej poziomu inflacyjnego, czyli koszyka dóbr, z którego na co dzień korzystamy. Mamy niedobór mieszkaniowy w Polsce: może 800, może 1 mln mieszkań, w związku z tym ceny cały czas rosną" - tłumaczył Buda. Jako powód wysokich cen nieruchomości wskazał także wysokie ceny energii, materiałów budowalnych i wzrost kosztów pracy.

"Pomimo drożejących nieruchomości trzeba umożliwić Polakom kupno pierwszego mieszkania" - apelował.

Jego zdaniem za kilka lat jest szansa na spadek cen mieszkań. "Po pierwsze jak będzie się budowało tak dużo jak za naszych czasów 250-240 tys.mieszkań. A po drugie musi być jakiś program, który będzie ułatwiał nabycie pierwszego mieszkania" - wymienił Buda. Zaznaczył, że to powinno być "wpisane w program na stałe".

"Bez względu na to, kto będzie rządził, powinien to zrobić" - podkreślił.

autor: Anna Bytniewska

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (5)

dodaj komentarz
lampeduza
Pan Buda mówi: przekazaliśmy samorządom 2 mld pln na budowę mieszkań. Jak to należy czytać. Zabraliśmy Polakom w podatkach 2 mld i rozdaliśmy …
jpelerj
O, Buda zabawnie stara się o robotę u lobby deweloperskiego. Tylko po co to drukować na portalu ponoć ekonomicznym?
jsunday
Człowieku wolny rynek jest najlepszym narzędziem, a Tobie zostały jeszcze tylko dwa tygodnie kłapania gębą....


Sprzedaż mieszkań hamuje? Deweloperzy ogłaszają liczne promocje

Na rynku mieszkaniowym widać pierwsze oznaki spowolnienia. Firmy deweloperskie, aby przyciągnąć jak najwięcej klientów, oferują sprawdzone
Człowieku wolny rynek jest najlepszym narzędziem, a Tobie zostały jeszcze tylko dwa tygodnie kłapania gębą....


Sprzedaż mieszkań hamuje? Deweloperzy ogłaszają liczne promocje

Na rynku mieszkaniowym widać pierwsze oznaki spowolnienia. Firmy deweloperskie, aby przyciągnąć jak najwięcej klientów, oferują sprawdzone triki marketingowe. Coraz częściej pojawiają się liczne promocje, bonusy, zniżki, a nawet wyprzedaże czy przeceny mieszkań.


Z danych wynika, że w październiku firmy deweloperskie wprowadziły do oferty więcej mieszkań, niż sprzedały. Zdaniem ekspertów tak samo może wyglądać sytuacja w listopadzie czy grudniu tego roku. Nad możliwym przełomem na rynku nieruchomości coraz częściej zastanawiają się eksperci z tej branży. „Ceny mieszkań, zwłaszcza w dużych miastach, przekroczyły pewien wysoki pułap i są one niedostępne dla większości klientów. Ten cały sprzedażowy boom na rynku nakręcili inwestorzy, którzy za gotówkę kupowali większość oferowanych mieszkań” — przekonują.


W podobnym tonie wypowiadają się handlowcy, którzy twierdzą, że znacznie mniej klientów przychodzi do biur sprzedaży. „Hossa się skończyła, wróciła normalna sprzedaż” — mówią zgodnie. „Aby przyciągnąć jak najwięcej kupujących, wprowadzamy sprawdzone w trudnych czasach strategie marketingowe. Będą również oferty specjalne, liczne promocje i zniżki” — twierdzą


Internauci, którzy od dłuższego czasu obserwują sytuację na rynku nieruchomości, nie mają wątpliwości, że to koniec mieszkaniowej drożyzny. Wielu z nich jest przekonanych, że ceny nieruchomości nie tylko nie będą szybowały w górę jak dotychczas, ale zaczną spadać w najbliższych tygodniach lub miesiącach.

Ich zdaniem sprzedawcy już w październiku spuścili z tonu, a teraz będą zachęcać promocjami, które mają obniżyć ceny mieszkań. Powołują się na październikowe analizy ekspertów, z których wynika, że ceny za metr kwadratowy mieszkania znacznie spowolniły lub są takie same jak w poprzednim miesiącu

https://biznes.wprost.pl/twoj-portfel/11487027/sprzedaz-mieszkan-hamuje-deweloperzy-oglaszaja-liczne-promocje.html
and00
"Internauci, którzy od dłuższego czasu obserwują sytuację na rynku nieruchomości, ... Wielu z nich jest przekonanych, że ceny nieruchomości nie tylko nie będą szybowały w górę jak dotychczas, ale zaczną spadać w najbliższych tygodniach lub miesiącach"

Powodzenia, poczekaj kilka tygodni i kupuj za grosze przecenione
"Internauci, którzy od dłuższego czasu obserwują sytuację na rynku nieruchomości, ... Wielu z nich jest przekonanych, że ceny nieruchomości nie tylko nie będą szybowały w górę jak dotychczas, ale zaczną spadać w najbliższych tygodniach lub miesiącach"

Powodzenia, poczekaj kilka tygodni i kupuj za grosze przecenione mieszkania

Obecnie ceny mieszkań do zarobków są na poziomie dołka z 2015 tak że ceny na pewno polecą
Szczególnie jak spadną stopy %
Eksperci się nie mogą mylić
rozsadkunamtrzeba
Co kontynuować?
Przecież PIS nie zbudował żadnych tanich mieszkań
Oni nic nie potrafią tanio (wydatki na kancelarię premiera za czasów wzrosły x 10 - do 2 miliardów rocznie na darmozjadów)
A przez durny "bezpieczny kredyt" doprowadzili do sztucznego wzrostu cen mieszkań

Powiązane: Polityka mieszkaniowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki