REKLAMA

Buda: Nie będzie porozumienia na piątkowym szczycie Rady Europejskiej

2020-12-08 06:52
publikacja
2020-12-08 06:52
Buda: Nie będzie porozumienia na piątkowym szczycie Rady Europejskiej
Buda: Nie będzie porozumienia na piątkowym szczycie Rady Europejskiej
fot. symbiot / / Shutterstock

Moja osobista intuicja mówi, że teraz nie będzie żadnego porozumienia, bo jest na to za wcześnie. Stanowiska są zbyt sztywne - mówi "Super Expressowi" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, odnosząc się do planowanego na czwartek i piątek szczytu Rady Europejskiej.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej w wywiadzie dla "SE" wyraził przekonanie, że obecność Polski w Unii Europejskiej "ma swoje zalety i tam jest nasze miejsce". "Nic nie wskazuje na to, że mielibyśmy być gdzieś poza Unią Europejską. To rzeczywiście nie byłaby najlepsza perspektywa. Jesteśmy za funkcjonowaniem w Unii, ale na zdrowych zasadach. Nie sądzę jednak, żeby w tych relacjach były aż takie problemy żeby móc już rozważać scenariusz +Kreml czy Unia Europejska+. Jesteśmy w Unii i w Unii będziemy" - podkreślił Buda.

Pytany, czy widzi jeszcze jakiekolwiek pole do kompromisu przed czwartkowym szczytem Rady Europejskiej, przyznał, że tak. "Jeśli sprowadzimy jakieś dodatkowe kryteria do badania prawidłowości dystrybucji środków europejskich, to bardzo proszę, możemy rozmawiać w tym zakresie. Ale jeśli będziemy to rozszerzać na jakiś niewiadomy katalog spraw, to wtedy ten kompromis będzie bardzo ograniczony" - powiedział wiceminister.

Jak dodał, lepiej twardo negocjować i przedłużyć negocjacje w tej sprawie nawet o pół roku czy rok niż zgodzić się na tę sytuację. "Zgodzić się dzisiaj na to, żeby dostać środki, które później mogą być odebrane? Czy negocjować tak, żeby po otrzymaniu tych środków nikt nam ich nie odebrał? To jest pytanie także do opozycji, która każe wywiesić białą flagę w tej sprawie" - ocenił Buda.

Dopytywany, jakie jest prawdopodobieństwo zawarcia kompromisu podczas unijnego szczytu, ocenił, że "w czwartek i piątek żadne". "Natomiast w perspektywie roku myślę, że bliskie stuprocentowego. Moja osobista intuicja mówi, że teraz nie będzie żadnego porozumienia, bo jest na to za wcześnie. Stanowiska są zbyt sztywne" - dodał wiceminister.

Na czwartek i piątek zaplanowany jest szczyt Rady Europejskiej, podczas którego unijni liderzy podejmą próbę rozwiązania sytuacji, w której Polska i Węgry zapowiedziały weto do projektu wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027 w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności - władze obu państw nie godzą się na zastosowania mechanizmu praworządności.(PAP)

kkr/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
marxs
tylko spróbujcie PISty nie podPISać to będziecie mieli Budapeszt w Warszawie i to taki że Strajk Kobiet to będzie dziecinną rozrywką przy tym
antek10
PIS sie konczy. Bez kroplówki ojro z UE wszystkie inwestycje padną na pysk.Stadnina koni w Janowie przy tym to pikuś.
wojtek2u
brawo, tak trzymać. NIE dla bezprawnych, pozatraktatowych kagańców na suwerenne państwa. Nie za tym głosowałem w referendum o przystąpieniu do UE. Gdybym teraz miał głosować, zagłosowałbym na NIE
antek10
bujaj sie bolszewiku. Twoje miejsce u sowietów a nie w UE.
karauff
Buda chyba zapomniał , że Polacy nie będą czekać całego roku.
Wczesniej im "podziekujemy" i to nie są żarty.
uqdqser
To życzę owocnych dyskusji z kibolami na ulicach.
No chyba, że wcześniej pójdziesz po rozum do głowy
anna_domagalczyk

Intuicja pana Budy mówi mu, że w przeciągu roku będzie porozumienie z UE. Też tak myślę, zwłaszcza jak przez ten czas Polska będzie się dusić bez funduszu odbudowy. Nie dodał tylko, że wówczas to raczej na warunkach UE, a i to Polska będzie przyjmowała z pocałowaniem ręki. Gospodarka narodowa+ :-)))

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki