REKLAMA

Brytyjskie wizy otrzymało dotychczas 8600 uchodźców Ukrainy

2022-03-19 14:34
publikacja
2022-03-19 14:34

Do tej pory 8600 uchodźców z Ukrainy otrzymało wizy w ramach ścieżki dla tych, którzy mają krewnych już mieszkających w W. Brytanii - ogłosiła w sobotę szefowa MSW Priti Patel. Broniła zarazem decyzji, by nie rezygnować z wiz ani kontroli bezpieczeństwa.

Brytyjskie wizy otrzymało dotychczas 8600 uchodźców Ukrainy
Brytyjskie wizy otrzymało dotychczas 8600 uchodźców Ukrainy
fot. Ink Drop / / Shutterstock

Patel podczas wystąpienia na konferencji Partii Konserwatywnej przyznała, że sceny, które wiedziała będąc kilka dni temu na granicy polsko-ukraińskiej "rozdzierały serce", jednak wyjaśniła, że "czasy konfliktu podkreślają naszą potrzebę zachowania czujności", a "niestabilność na świecie niesie ze sobą większe zagrożenia".

"Zaledwie cztery lata temu rosyjskie służby wywiadu wojskowego użyły broni chemicznej na brytyjskiej ziemi - stało się to w Salisbury, którego mieszkańcy mogli czuć się całkowicie bezpieczni" - mówiła szefowa MSW. "Prawda jest taka, że bardzo mała liczba osób może dokonać całkowitego spustoszenia, a Rosja ma tradycję potajemnej, wrogiej działalności. I obawiam się, że naiwnością i błędem jest myślenie, że tylko mężczyźni mogą być tajnymi agentami lub że przepływy uchodźców nie będą przedmiotem jakiejś formy wykorzystania" - podkreśliła.

Brytyjski rząd uruchomił dwie ścieżki dla uchodźców z Ukrainy. Pierwsza przeznaczona jest dla osób, których krewni już legalnie mieszkają w Wielkiej Brytanii, a druga to program Domy dla Ukrainy. W ramach niego osoby prywatne, organizacje charytatywne, kościoły czy władze lokalne mogą zgłaszać chęć przyjęcia pod swój dach uchodźców z Ukrainy na co najmniej sześć miesięcy. Od czasu otwarcia rejestracji w poniedziałek gotowość goszczenia ich zgłosiło ponad 150 tys. osób.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ mars/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (1)

dodaj komentarz
talmud
w końcu jukej pokazał solidarnośc z europa.......przyjęli .....860 000 ....uchodźców......ROFL

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki