REKLAMA

Brytyjskie MSZ: Rosja chce zainstalować w Kijowie prorosyjski rząd. Jest odpowiedź

2022-01-22 23:34, akt.2022-01-23 19:25
publikacja
2022-01-22 23:34
aktualizacja
2022-01-23 19:25
Brytyjskie MSZ: Rosja chce zainstalować w Kijowie prorosyjski rząd. Jest odpowiedź
Brytyjskie MSZ: Rosja chce zainstalować w Kijowie prorosyjski rząd. Jest odpowiedź
fot. VALENTYN OGIRENKO / / Reuters

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło w sobotę wieczorem, że jest w posiadaniu informacji wskazujących, że rząd rosyjski chce zainstalować w Kijowie prorosyjskiego przywódcę, co dowodzi na możliwość inwazji i okupacji Ukrainy.

Według przekazanego przez brytyjskie MSZ komunikatu jako potencjalny kandydat brany jest pod uwagę były ukraiński deputowany Jewhen Murajew z byłej prorosyjskiej Partii Regionów, a rosyjskie służby wywiadowcze mają utrzymywać kontakty także z innymi byłymi ukraińskimi politykami.

Tymi politykami mają być m.in. Serhij Arbuzow, pierwszy wicepremier Ukrainy w latach 2012-2014 i p.o. premiera w 2014 r., Andrij Klujew, pierwszy wicepremier w latach 2010-2012 i szef sztabu byłego prezydenta Wiktora Janukowycza, Wołodymir Siwkowicz, były zastępca szefa ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBO) i Mykoła Azarow, premier Ukrainy w latach 2010-2014. Niektórzy z nich mają kontakt z oficerami rosyjskiego wywiadu zaangażowanymi obecnie w planowanie ataku na Ukrainę - przekazało brytyjskie MSZ.

"Ujawnione dziś informacje rzucają światło na zakres rosyjskiej działalności, mającej na celu obalenie władz Ukrainy i są wglądem w myślenie Kremla. Rosja musi deeskalować, zakończyć swoje kampanie agresji i dezinformacji oraz podążać ścieżką dyplomacji. Jak Wielka Brytania i nasi partnerzy wielokrotnie powtarzali, jakiekolwiek rosyjskie wtargnięcie militarne na Ukrainę byłoby ogromnym błędem strategicznym o poważnych kosztach" - oświadczyła szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss.

Jak przypomniano w komunikacie MSZ, stanowisko Wielkiej Brytanii w sprawie Ukrainy jest jasne - jednoznacznie popiera ona suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w jej uznanych przez społeczność międzynarodową granicach, wraz z Krymem.

Rosja stanie w obliczu poważnych sankcji gospodarczych, jeśli spróbuje zainstalować na Ukrainie marionetkowy, prorosyjski rząd - oświadczył w niedzielę zastępca brytyjskiego premiera Dominic Raab.

Zapewnił, że Wielka Brytania stoi ramię w ramię z Ukrainą, ale jest "niezwykle mało prawdopodobne", by wysłała żołnierzy na granicę ukraińsko-rosyjską.

Raab w rozmowie ze stacją Sky News powiedział, że Wielka Brytania i inne kraje zachodnie nałożą sankcje gospodarcze i finansowe na Rosję, jeśli zaatakuje Ukrainę. "Będziemy wspierać ich (Ukraińców - PAP) w bronieniu się. Ale też (głośno) mówiąc, wraz ze społecznością międzynarodową, z sojusznikami z NATO na Zachodzie, że stoimy ramię w ramię i będą bardzo poważne konsekwencje, jeśli Rosja podejmie taki ruch, próbując dokonać inwazji, a także instalując tam marionetkowy reżim" - mówił zastępca premiera.

Zapytany, czy Wielka Brytania wysłałaby wojska, gdyby Rosja dokonała inwazji, Raab odparł: "Jest niezwykle mało prawdopodobne, że to zrobimy, ale tym, co możemy powiedzieć, jest to, że już jesteśmy skłonni i angażujemy się w programy szkoleniowe, by wspierać Ukraińców w bronieniu się. To jest absolutnie słuszne".

Tymczasem wspomniany przez MSZ Murajew, z byłej prorosyjskiej Partii Regionów, powiedział gazecie "The Observer", że byłby mało prawdopodobnym kandydatem na szefa marionetkowego rządu Moskwy. "Wydaje się, że brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wszystko pomieszało. To nie jest zbyt logiczne. Mam zakaz wjazdu do Rosji. I to nie wszystko, bo też pieniądze firmy mojego ojca zostały skonfiskowane" - przekonywał.

Rosja zaprzecza

Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji zaprzeczyło w nocy z soboty na niedzielę informacjom brytyjskiej dyplomacji, że rząd rosyjski chce zainstalować w Kijowie prorosyjskiego przywódcę, co dowodziłoby możliwości inwazji i okupacji Ukrainy - pisze agencja TASS.

"Dezinformacja rozpowszechniana przez brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych to kolejny dowód, że to właśnie NATO, na czele którego stoją Anglosasi, eskaluje napięcia wokół Ukrainy. Wzywamy brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych do zaprzestania prowokacyjnej aktywności, zaprzestania szerzenia bzdur i skoncentrowania się na studiowaniu historii tatarsko-mongolskiego jarzma" – cytuje agencja TASS oświadczenie rosyjskiego MSZ.

USA potwierdzają

Źródło zaznajomione z wywiadami USA i Wielkiej Brytanii potwierdziło, że wywiad amerykański posiada takie same jak Brytyjczycy dowody na to, że Rosja planuje zainstalowanie w Kijowie przyjaznego sobie przywódcy - poinformowała w niedzielę amerykańska telewizja CNN.

"To prawda, widzieliśmy informacje wskazujące na to, że Rosja próbuje uniknąć ciągnącej się latami wojny. Jednym ze służących do tego kroków jest zainstalowanie w Kijowie przyjaznych sobie władz i używanie szpiegów do wzniecania protestów" - poinformowało źródło zaznajomione zarówno z brytyjskim, jak i amerykańskim wywiadem. "Amerykanie mają te same informacje" - dodano.

CNN przypomniała, że amerykański rząd oskarżał już wcześniej Kreml o rekrutowanie obecnych oraz byłych urzędników ukraińskich władz, którzy mieliby przejąć kontrolę nad rządem w Kijowie. Waszyngton objął w czwartek sankcjami czterech ukraińskich urzędników, których oskarżono o sterowane z Rosji próby destabilizacji Ukrainy.

Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych ocenił, że osoby te, z których dwie - Taras Kozak i Ołeh Wołoszyn - zasiadają obecnie w ukraińskim Parlamencie, działały "pod bezpośrednią kontrolą Rosji i uczestniczyły w próbach destabilizacji innych, suwerennych państw". Na amerykańskiej liście znaleźli się również byli posłowie Wołodymyr Olijnyk i Wołodymyr Siwkowicz.

Bartłomiej Niedziński 

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (25)

dodaj komentarz
langdon25
Moskwa chce umieścić także w pislandzie jeszcze bardziej od pisowskiego proputinowski rząd .

Przywrócą ma być Korwin Mikke, który nie zaprzecza temu, a w każdym medium w którym występuje wypowiada się bardzo ciepło o Putinie i Rosji.
lorelie
od momentu od kiedy Amerykanie i Brytyjczycy pogwałcili wszelkie konwencje odbierając Serbom Kosovo, Rosja ma otwartą drogę do wszelkich aneksji.
men24a
Kto zainstalował w Warszawie rząd, który kupuje wszystko co amerykańskie bez przetargu i po każdej cenie ? Teraz krzyczy że Rosjanie podnieśli cenę gazu gdy ponoć jesteśmy już niezależni i ukrywają po ile kupują pachnący gaz z USA.
men24a
Ponoć będą budować Francuzi elektrownię atomową w Polsce a pośrednikiem będą Amerykanie. Zawsze musi być jeszcze inni do wykarmienia. A kto bogatemu zabroni.
Cena gazu z USA jest tajna bo następny jest pośrednik z Anglii.
darius19
ale brednie z teoriami spiskowymi. Przypomina dezinformacje ruskich trolli. Atom od Francozow za posrednictwem Amerykanow. Kuriozalne.
lorelie odpowiada darius19
wszyscy co piszą coś pro polskiego są dla ciebie ruskimi trollami ciekawe.. Trump też był ruskim agentem, a tymczasem wszyscy widzą że jest nim biDEt
darius19
sporo chlopakow ze stajni cara Putina z wydzialu propagandy i dezinformacji. Widze "demeryt_69", "lorelie", "the_mind_renewed" Trolle lepszej klasy niz prostacki "ajwaj_". Nie widac "talmud" i "marxs". Wysoka aktywosc. Pewnie pryncypal sypnal premiami?
the_mind_renewed
Będzie się działo? https://www.youtube.com/watch?v=Pf2iMg4MBZM

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki