REKLAMA

Brytyjski rząd wycofuje się z podwyżki składki na ubezpieczenie społeczne

2022-09-22 19:18
publikacja
2022-09-22 19:18

Wprowadzona od kwietnia podwyżka składki na ubezpieczenie społeczne, która od kwietnia 2023 roku miała stać się odrębnym podatkiem na potrzeby służby zdrowia i opieki społecznej, zostanie zniesiona 6 listopada - ogłosił w czwartek brytyjski minister finansów Kwasi Kwarteng.

Brytyjski rząd wycofuje się z podwyżki składki na ubezpieczenie społeczne
Brytyjski rząd wycofuje się z podwyżki składki na ubezpieczenie społeczne
/ Pexels

Według wyliczeń resortu finansów, dzięki temu prawie 28 mln pracowników zaoszczędzi w przyszłym roku średnio 330 funtów, zaś 920 tys. firm - zmniejszy koszty o prawie 10 tys. funtów.

"Opodatkowanie naszej drogi do dobrobytu nigdy nie działało. Aby podnieść standardy życia dla wszystkich, musimy być bezkompromisowi w kwestii wzrostu naszej gospodarki. Obniżenie podatków jest kluczowe dla tego" - oświadczył Kwarteng.

Jak zapewnił, środki przeznaczone na służbę zdrowia i opiekę społeczną będą na tym samym poziomie, na jakim byłyby, gdyby ta podwyżka została utrzymana, choć nie wyjaśnił, skąd znajdzie dodatkowe 13 miliardów funtów rocznie, bo na tyle szacowano przychody z tego tytułu.

Ogłoszona we wrześniu 2021 roku przez poprzedniego premiera Borisa Johnsona podwyżka składki na ubezpieczenie społeczne (NI) o 1,25 punktu procentowego od początku budziła kontrowersje w szeregach Partii Konserwatywnej, bo było to złamaniem obietnicy sprzed wyborów w 2019 roku, że rząd nie wprowadzi nowych podatków. Johnson i ówczesny minister finansów Rishi Sunak przekonywali, że jako konserwatyści wierzą w niskie podatki, ale publiczna służba zdrowia wymaga po pandemii Covid-19 znaczącego dofinansowania.

Sprawa tej podwyżki, która od kwietnia 2023 roku miała stać się odrębnym podatkiem, była jednym z głównych punktów spornych w wyścigu o przywództwo w Partii Konserwatywnej po rezygnacji Johnsona. Sunak podtrzymywał zdanie, że ta podwyżka jest konieczna, jego główna rywalka i ostateczna zwyciężczyni Liz Truss mówiła, że jedną z pierwszych rzeczy, jaką zrobi jej rząd, będzie jej cofnięcie. (PAP)

bjn/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
endes
Nareszczie jakiś mądrzejszy od średniej unijnej się wypowiedział… obniżanie podatkow zawsze działało pozytywnie na wzrost gospodarczy… szkoda ze komuchy z unii tego nie chcą zrozumieć!

Powiązane: Wielka Brytania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki