REKLAMA

Brytyjski rząd wycofuje się z podwyżek ubezpieczeń dla samozatrudnionych

2017-03-15 14:31
publikacja
2017-03-15 14:31

Brytyjski rząd wycofuje się z podwyżek ubezpieczeń dla samozatrudnionych. Tydzień temu minister skarbu mówił, że mają one pomóc krajowi w niepewnych czasach Brexitu. Teraz - po buncie we własnej partii - z pomysłu się wycofano. Ton komentarzy jest zgodny: to poważna polityczna wolta. A opozycja pyta, skąd rząd weźmie brakujące pieniądze.

/ fot. Reuters / FORUM

Jeszcze tydzień temu minister Philip Hammond mówił, że chce, by Wielka Brytania "była w dobrej kondycji" w czasach Brexitu, a podwyżka ma się do tego przyczynić. Przekonywał, że coraz więcej ludzi na Wyspach jest samozatrudnionych, a ich składki są niższe, podczas gdy korzystają z szeregu przywilejów.

Podwyżki wywołały jednak opór opozycji w jego własnej partii. Wielu posłów konserwatywnych sprzeciwiało się im, ponieważ uderzały w miliony ludzi słabo zarabiających. Konserwatywni krytycy zmian mówili, że jest to "karanie za ciężką pracę" i stanowi zaprzeczenie fundamentalnej filozofii politycznej stronnictwa.

Pomysł skrytykowały zgodnie zarówno media lewicowe, jak i prawicowe. Dziś Hammond ogłosił w liście do parlamentarzystów, że wycofuje się z tego pomysłu, przyznając, że powodem był opór w jego własnym stronnictwie. Premier Theresa May zapowiedziała dalsze prace nad rozwiązaniami w tej kwestii, powiedziała jednak, że zmiany nie nastąpią w obecnej kadencji parlamentu.

"To stworzy czarną dziurę w budżecie. Jak premier zamierza ją zapełnić?" - pytał lider opozycji Jeremy Corbyn podczas cotygodniowych pytań do premier w Izbie Gmin. Theresa May oskarżała w odpowiedzi opozycję, że to jej plan gospodarczy zakłada zadłużenie i "bankructwo" Wielkiej Brytanii. Rząd wycofuje się z propozycji, mimo że chwalone były przez niezależny Instytut Studiów Fiskalnych, uważany na Wyspach za najważniejsze centrum analiz gospodarczych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski, Londyn/mcm/kry

Źródło:IAR
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~Krakus
a nas tradycyjnie jak co roku ZUS do góry o około 5%, bez groźby żadnego exitu a i tak rośnie i żaden rząd nigdy nie żałował strzyżenia baranów na działalnościach...
~Alex
A u nas nadal jest pomysł, żeby prowadzący firmy płacili zus + podatek jak na etacie, czyli ponad 40%.
~qqq
to dlatego, że zostajemy w unii

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki