Brytyjski rząd uruchomił system rejestracji obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił w sobotę system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.

(Twitter)

W procesie aplikowania konieczne jest potwierdzenie tożsamości, miejsca zamieszkania oraz braku poważnych wyroków skazujących.

Aby uzyskać status osoby osiedlonej (ang. settled status), trzeba będzie udowodnić, że w ostatnich pięciu latach przebywało się na terytorium Zjednoczonego Królestwa przez co najmniej sześć miesięcy w każdym z tych lat. W przeciwnym razie osoba składająca wniosek otrzyma tymczasowy status osiedlony (ang. pre-settled status), który będzie można zmienić po spełnieniu wymogu pięciu lat.

Uzyskanie nowego statusu - opartego na brytyjskim, a nie, jak dotychczas, unijnym prawie - zagwarantuje zachowanie większości dotychczasowych praw dotyczących m.in. pobytu, pracy, edukacji i dostępu do świadczeń społecznych, niezależnie od efektu negocjacji ws. brexitu.

Jeśli dojdzie do porozumienia Londynu z Brukselą w sprawie warunków opuszczenia Wspólnoty, obywatele UE będą mieli do końca czerwca 2021 roku czas na zarejestrowanie się w nowym systemie. W razie brexitu bez umowy czas ten skróciłby się do końca grudnia 2020 roku.

Od połowy stycznia wnioski mogli składać w publicznej fazie testowej obywatele UE, którzy mają ważne paszporty biometryczne, oraz członkowie rodzin spoza UE dysponujący biometrycznymi kartami pobytu. Wcześniej prowadzono także testy sektorowe, obejmujące m.in. pracowników szkolnictwa wyższego i publicznej służby zdrowia. Dotychczas zarejestrowało się już około 200 tys. osób.

Początkowo rejestracja w systemie miała kosztować 65 funtów (32,50 funta dla dziecka), ale od soboty wdrożona została wcześniejsza zapowiedź polityczna premier Theresy May o zniesieniu tej opłaty i proces jest teraz bezpłatny.

W piątek minister spraw wewnętrznych Sajid Javid zwrócił się w komentarzu dla londyńskiej popołudniówki "Evening Standard" bezpośrednio do mieszkających w kraju obywateli 27 pozostałych państw członkowskich UE, że "choć nasza przyszła relacja ze Wspólnotą jest niejasna, chcę, żebyście wiedzieli jak bardzo chcemy, żebyście tu zostali", zaznaczając, że jest to niezależne od tego, jak zakończą się negocjacje z UE.

"Chcę się jasno wyrazić, że będziemy szukali argumentów za nadaniem ludziom tego statusu i chcemy, żeby każda osoba, która jest uprawniona do jego uzyskania, rzeczywiście go dostała" - zapewnił, dodając, że jest "zdeterminowany, aby nikt nie pozostał bez wsparcia", a MSW przeznaczy do dziewięciu milionów funtów na granty dla organizacji społecznych udzielające wsparcia w procesie aplikacji.

Wcześniej Home Office zapowiedziało także przeprowadzenie ogólnokrajowej kampanii informacyjnej na temat konieczności rejestracji. Jak tłumaczono, odpowiednie komunikaty znajdą się na nośnikach reklamowych w 6 tys. miejsc na terenie W. Brytanii, a także będą rozpowszechniane za pomocą reklam w telewizji, radiu i internecie, w tym w mediach prowadzonych przez społeczności imigranckie.

Równolegle do oficjalnego uruchomienia rządowego systemu, władze Londynu także rozpoczęły swoją kampanię informacyjną, oferując wsparcie milionowi obywateli UE, którzy mieszkają w brytyjskiej stolicy.

W sobotę charakterystyczny londyński autobus oklejony tłumaczeniami zdania "wszyscy jesteśmy londyńczykami" we wszystkich europejskich językach odwiedził m.in. Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny (POSK) w zachodnim Londynie, gdzie duża grupa Polaków wzięła udział w sesji informacyjnej z udziałem prawników specjalizujących się w prawie migracyjnym.

Łącznie przez weekend - który oryginalnie miał być datą wyjścia kraju z Unii Europejskiej - miejski autobus odwiedzi dziesięć dzielnic. Szersze informacje na temat rejestracji są także dostępne na stałe na miejskim portalu EU Londoners Hub.

"Obywatele UE mają niezwykły wkład w życie Londynu i są częścią tkanki tego miasta. Począwszy od pielęgniarek, nauczycieli i pracowników budowlanych do przedsiębiorców: wszyscy z nich ciężko pracują, płacą podatki i odgrywają olbrzymią rolę w obywatelskim i kulturalnym życiu (stolicy)" - tłumaczył burmistrz Sadiq Khan, podkreślając, że jego intencją jest "wysłanie jasnego sygnału, że oni są Londyńczykami, a nasza stolica zawsze będzie ich domem".

Po piątkowym odrzuceniu przez Izbę Gmin rządowego projektu umowy wyjścia z Unii Europejskiej, Wielka Brytania ma czas do 12 kwietnia, by zdecydować się albo na bezumowne wyjście ze Wspólnoty, albo na dalsze, wielomiesięczne przedłużenie członkostwa w UE, zobowiązując się jednocześnie do udziału w majowych wyborach europejskich.

W ten sposób zapewniłaby sobie czas na znalezienie wyjścia z trwającego impasu politycznego, próbując znaleźć nowy model dla przyszłych relacji z UE, który mógłby liczyć na poparcie parlamentu.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ zm/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 bankierkomentuje

* ..... po już potrąconych kosztach...... - tak mialo byc ale inteligentny system Bankiera sobie zmienił na utraconych :)

! Odpowiedz
0 1 bankierkomentuje

@innowierca

Innowierca nie oszukuj bo wykazując dochód £11840 po już utraconych kosztach osoba samozatrudniona nie otrzyma 100% zwrotu podatku dochodowego który ktoś wcześniej potrącił z ich wypłaty. Jak nie znasz się dokładnie na przepisach to chociaz głupot nie wypisuj.

Druga sprawa £11850 nie jest kwota wolna od podatku za rok 2019 bo coś takiego nie istnieje.
W UK nie ma roku podatkowego 2019, jeśli już to jest 2018/2019 lub 2019/2020 ale dla Janusza Podatka to zadna roznica, prawda ?

Po trzecie dla twojej wiedzy samozatrudnionych obowiązuje nie tylko kwota wolna od podatku £11850 za 2018/2019 aby prawidłowo wyliczyć podatek należy dla urzędu. Nie będę ci ułatwiał sprawy więc doksztalc sie zanim następnym razem zaczniesz wypisywać pol-prawdę lub bzdury.

Mysle ze masz wiedze podatkowa na poziomie matek z wózkami gromadzącymi się o 9am pod polskimi sklepami lub o 3pm odbierającymi dzieci ze szkoły. One wszystko wiedza, znają się na wszystkich przepisach w UK, na podatkach, na zasilkach, na finansach, niedługo będą już wiedziały jak budować domy, robić projekty a tak za 10 lat jak stawiać wieżowce z szyb i stali.

Odnośnie Settled status to mysle ze kazdy kto ma konto w banku, rozlicza się z podatku co roku jest w stanie to udowodnić że mieszkał w UK przez ostatnie 5 lat przez wymagana ilość czasu w każdym roku. Odpadnie dużo Januszy i Mietków co przyjeżdżają na 3-mce, pracują na czarno, nie płacą podatków, mieszkają na budowach i nie maja zadnego wkladu w system w UK - ci się boją najbardziej ze urwie im się bardzo dobre źródło dochodów. Tak na marginesie to juz dawno powinni wprowadzić wypłata tylko i wyłącznie na konto bankowe a kontrakty powyżej 1 tys gbp tylko przelewami bankowymi zeby ukrocic szara strefe. Skonczyloby sie płacenie gotówką na budowach, oszukiwanie rodaków przez budowlańców, niepłacenie podatków przez budowlańców zlecających zadania samozatrudnionym i przez samych samozatrudnionych, zaniżanie dochodów i przez to wyłudzanie świadczeń a ci fachowcy co po paru miesiącach pracują w każdym kraju zapłaciłby podatek w którymś z krajów EU gdzie maja ośrodek życia i skonczyloby sie kozaczenie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 wolekk

Swietnie. Jesli beda weryfikowac przeszlosc pod wzgledem wyrokow, to w koncu polscy patole maja problem po latach ukrywania sie poza strefa Schengen. Sa w czarnej "dziurze", bo bez rejestracji w terminie policja migiem zrobi im wjazd na chate, jako nielegalom I przetrzepie przeszlosc. Z drugiej strony, gdziekolwiek sie rusza za granice, zeby uciec weryfikacji, to ich zlapia na kontroli. Wielki + dla rzadu UK za czyszczenie scierwa, ktore psuje opinie porzadnym imigrantom.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 9 open_mind

Dla entuzjastów Komuny Europejskiej komunikat jaki chlapnął Draghi: !!!!!!!1

FRANKFURT, 28 marca (Reuters) - Europejski Bank Centralny musi zatwierdzić każdą operację w rezerwach walutowych krajów strefy euro, w tym złoto i duże zasoby walut obcych, powiedział prezes EBC Mario Draghi w czwartek.

„EBC zatwierdza zarówno operacje w aktywach rezerwy walutowej pozostające w krajowych bankach centralnych (krajowych bankach centralnych) ..., jak i transakcje państw członkowskich z ich walutowymi saldami roboczymi powyżej pewnego progu”, powiedział Draghi dwóm włoskim członkom Parlamentu Europejskiego .

„Celem tej kompetencji jest zapewnienie spójności z kursem walutowym i polityką pieniężną Unii.”

Chyba jaśniej nie mógł się wyrazić !!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 open_mind

Lineczek do tego https://www.reuters.com/article/ecb-reserves-draghi/countries-must-seek-ecb-approval-to-manage-gold-reserves-draghi-idUSF9N1XJ02N

! Odpowiedz
1 0 zenonn

Ojojoj. We WNP Содружество Независимых Государств panuje wolność :-(

! Odpowiedz
11 6 open_mind

Taki wpis dam:
Tak jak powiedział Greg Hunter's USAWatchdog.com Unia Europejska to jest jeden wielki kryminalny syndykat. Który w celu sięgnięcia władzy i osobistych korzyści i przywilejów doprowadził całą Europę do zniewolenia finansowego i wyjęcia spod prawa jego oficjeli, Zobaczcie np. W Polsce, ile mamy afer i czy któremuś spadła włos z głowy? Kraje Europejskie zostały pozbawione swojej tożsamości narodowej a ludności zostały nałożone kajdany finansowe, oraz wpompowano miliony nie kompatybilnych nachodzców oraz ze zdwojoną siłą zaczęto propagować zepsucie ludności jak chociażby pod szyldami ruchu LGBT. To tak jak byś dał dziecku śliczną błyszczącą brzytwę do zabawy. Pamiętacie 'Małpa w kąpieli' Lecz całe to ich misterne domino zaczyna upadać a oni nie unikną odpowiedzialności. Właśnie zaczyna się od USA. Gdzie Matka wszystkich bomb jaką miał być raport Millera nie wypalił.
Miał on być początkiem przewrotu politycznego i osadzenia Trumpa z jego rodziną w więzieniu jako zdrajców. Niestety ci co do tego doprowadzili – przede wszystkim John Owen Brennan Director of the Central Intelligence Agency (CIA) to głowa Węża, i całej piramidy przestępców politycznych, którzy jak powiedziała rzeczniczka białego domu Sandra Huckabee są zdrajcami ojczyzny i podlegają według prawa USA karze śmierci.! Sprawa dopiero zaczyna się rozwijać i tym razem nie ukręcą jej złoczyńcy głowy, chyba żeby dokonali morderstwa politycznego, co by doprowadziło do wojny domowej w USA. Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 14 bt5

Wg mojego rozeznania to połowa Polaków mieszkała kątem na jakichś norach i pracowała na czarno w polskich firmach w UK. Niby jak oni udowodnią pobyt w UK. Zeby udowodnic pobyt to trzeba pokazać płatności council tax i kwity wypłat. Ci co wyjeżdżali ostatnimi laty po lekkim cofnięciu się kryzysu to bardzo rzadko mieli legalne układy w UK. Tak że settled statusu to duży procent między innymi Polaków to nie dostanie. Większy procent nieuregulo anego pobytu to mają tylko Rumuni

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 15 innowierca

To prawda , jest duzo takich osob.Ale wiekszosc jest zarejestrowana.Posiada National Insurance Number i konto bankowe bo nie ma zadnego sensu tych dokumentow nie posiadac.
Sa zarejestrowani jako samo-zatrudnieni , pracuja czesciowo na czarno , wykazuja dochod nie wyzszy niz 11 850 GBP - kwota wolna od podatku w UK za rok 2019 i otrzymuja caly zwrot podatku od deklarowanej kwoty.Pamietam sprzataczke z naszej firmy pracujaca na pol etatu otrzymala zwrot ponad 2000 GBP .Za ten zwrot kupila 10 letni samochod zeby dojezdzac na prywatne sprzatania w domkach za ktore oczywiscie kasowala do reki ::))To typowe w UK.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.