REKLAMA

Brytyjski rząd przedstawił plan osiągnięcia zerowej emisji za 90 mld funtów

2021-10-19 17:53
publikacja
2021-10-19 17:53
Brytyjski rząd przedstawił plan osiągnięcia zerowej emisji za 90 mld funtów
Brytyjski rząd przedstawił plan osiągnięcia zerowej emisji za 90 mld funtów
fot. JOHN SIBLEY / / Reuters

Brytyjski rząd opublikował we wtorek "Strategię Zero Netto", czyli plan wyszczególniający, w jaki sposób Wielka Brytania chce zrealizować ogłoszone zobowiązanie, by do 2050 r. stać się krajem z zerową emisją netto gazów cieplarnianych.


Liczący 368 stron dokument jest rozwinięciem przedstawionego w listopadzie 2020 r. przez premiera Borisa Johnsona 10-punktowego planu "zielonej rewolucji", choć krytycy oceniają, że więcej w nim jest obietnic niż wiążących zobowiązań.

"Podejmując śmiałe działania, wypracujemy wyraźną przewagę konkurencyjną w dziedzinie pojazdów elektrycznych, morskiej energii wiatrowej, technologii wychwytywania dwutlenku węgla i innych, wspierając jednocześnie ludzi i przedsiębiorstwa. W obliczu zbliżającego się wielkimi krokami szczytu klimatycznego COP26 nasza strategia stanowi przykład dla innych krajów, jak budować bardziej ekologiczną gospodarkę, a my przewodzimy w dążeniu do globalnego zerowego poziomu netto emisji" - oświadczył Johnson.

31 października w Glasgow zaczyna się ONZ-owski szczyt klimatyczny COP26, który ma na celu wzmocnienie działań w walce z globalnym ociepleniem.

Jak wskazuje brytyjski rząd, przedstawiona strategia umożliwi do 90 miliardów funtów inwestycji w zielone technologie do 2030 r., co przełoży się na 440 tys. nowych, wymagających wysokich kwalifikacji miejsc pracy.

W ramach zapowiedzi przedstawionych w strategii, do 2035 r. Wielka Brytania ma być w całości zasilana czystą energią elektryczną, ale pod warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa dostaw. Aby było to możliwe, do 2030 r. kraj ma wytwarzać 40 gigawatów energii na morskich farmach wiatrowych, a także zwiększyć możliwości wywarzania wodoru do 5 gigawatów. Do tego czasu o połowę ma spaść emisja pochodząca ze zużycia ropy naftowej i gazu.

W strategii wskazano jako cel, aby od 2035 r. wszystkie urządzenia grzewcze w domach i miejscach pracy były niskoemisyjne i by od 2035 roku nie sprzedawano żadnych nowych kotłów gazowych. Aby to umożliwić, rząd ogłosił trzyletni program modernizacji kotłów o wartości 450 mln funtów, oferujący gospodarstwom domowym dotacje w wysokości do 5000 funtów na wymianę systemów grzewczych na niskoemisyjne.

Od 2030 r. zakazana ma być sprzedaż nowych samochodów z silnikami benzynowymi oraz Diesla, co ma być możliwe m.in. dzięki przeznaczeniu 620 mln funtów na dotacje na zakup samochodów elektrycznych oraz na budowę stacji ich ładowania. Dodatkowo producenci samochodów będą zobligowani do sprzedaży określonego odsetka samochodów elektrycznych w każdym roku.

Do 2024 r. ma być podjęta decyzja w sprawie budowy nowej elektrowni atomowej, a ponadto uruchomiony zostanie nowy, wart 120 mln funtów "fundusz przyszłości energetyki jądrowej", przeznaczony na rozwój przyszłych technologii atomowych, w tym małych reaktorów modułowych.

Kolejnym elementem strategii jest zainwestowanie 2 mld funtów, aby do 2030 r. połowa podróży w miastach odbywała się na rowerze lub pieszo, oraz dodatkowych 625 mln funtów na program zalesiania kraju.

Wielka Brytania stała się w 2019 r. pierwszym krajem grupy G7, który zobowiązał się, że do 2050 r. osiągnie zerową emisję netto, i robi postępy w tym kierunku - poziom emisji gazów cieplarnianych był w 2019 r. o 40 proc. niższy niż w 1990 r.

Również we wtorek, w ramach odbywającego się w Londynie forum inwestycyjnego, brytyjski rząd ogłosił zawarcie 18 umów o inwestycjach w niskoemisyjne sektory gospodarki. Łączna wartość tych umów to 9,6 mld funtów, a mają one przyczynić się do powstania 30 tys. nowych miejsc pracy.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (12)

dodaj komentarz
samsza
W Polsce nikt planu nie będzie przedstawiał, ogłosi się, że pan A powiedział o panu B, że jest głupi, a pan B "ostro" odpowiedział, ...i tyle.
1984
"Aby było to możliwe, do 2030 r. kraj ma wytwarzać 40 gigawatów energii na morskich farmach wiatrowych, a także zwiększyć możliwości wywarzania wodoru do 5 gigawatów."

Kto to pisał? Natychmiast poprawcie bo sie kompletnie kompromitujecie! GW to jednostka mocy, a nie energii. O ile w przypadku wiatraków
"Aby było to możliwe, do 2030 r. kraj ma wytwarzać 40 gigawatów energii na morskich farmach wiatrowych, a także zwiększyć możliwości wywarzania wodoru do 5 gigawatów."

Kto to pisał? Natychmiast poprawcie bo sie kompletnie kompromitujecie! GW to jednostka mocy, a nie energii. O ile w przypadku wiatraków może chodzić (i zapewne chodzi) o moc zainstalowaną 40 GW to pytam o H2. Czy chodzi o marne 5 GWh energii zawartej w wyprodukowanym wodorze czy INSTALACJE do jego produkcji mają mieć moc 5 GW? Zdanie jak wyżej czyli p...e o wodorze który ma 5 gigawat jest pozbawione sensu.

Podobnie bez sensu jest zeroemisyjnośc. Wystarczy znać sie trochę na energetyce aby wiedzieć, ze to utopia. W dodatku szkodliwa gdyż nie da sie tego zrealizować bez WZROSTU zużycia energii pierwotnej czyli paliw. Europa to nie tropikalne wyspy gdzie można leżeć pod palmą czekając aż kokos sam spadnie. Tu trzeba pół roku zap.. niczym indianie z kawału o zbieraniu chrustu. Bo kolejne pół roku bez ogrzewania tylko na południowo-zachodnich krańcach się nie zamarznie. A oni chcą wiatrakami i wodorem ogrzać GB? Wolne żarty! Nawet używajac do tego celu gazu przy większych mrozach (na wyspach oznacza to -10 stopni) mają z tym gigantyczne problemy.
salad77
Zamkną swoje lotniska i na wakacje będą jeździć elektrykami nad swoje wybrzeże? Ciekawe.
czarny_bambo
Rolls-Royce testuje juz nowe napedy wodorowe dla samolotow odrzutowych. Do 2050 maja osiagnac 'zero emission'.

https://www.reuters.com/business/sustainable-business/rolls-royce-outlines-plans-net-zero-emissions-by-2050-2021-06-17/
xiven
spieszą się tak jakby mieli cynk od NWO że państwa które przed 2035 nie przejdą na zero emisyjność zostaną zrównane w nalotach dywanowych...

chociaż po polityce plandemii to już nawet nie taka całkiem abstrakcja

wojna i eksterminacje narodów w imie bezpieczeństwa klimatu?
prs
Pisk troli po tym zdaniu:

"Do tego czasu o połowę ma spaść emisja pochodząca ze zużycia ropy naftowej i gazu."

To musi bolec ruski kraj zyjacy z surowcow.. koryto wysycha..
krokus12
Nie przeszkadza ,że są proekologiczni bo Unia z podobnymi planami jest be .
czarny_bambo odpowiada krokus12
Jest be bo wywiera nacisk na kraje czlonkowskie uzaleznione od wegla a nie majacych funduszy na transformacje energetyczne. UK po brexicie jest niezalezna jesli chodzi o wlasne decyzje i nikogo nie zmusza do nasladowania.
prs
Wow..niezle w UK.. az ruskie trolle piszcza..

Gazpjutin lezy z gospodarka bidnego rusogrodu..

Moze za dwiescie, trzysta lat gazpjutin doczeka takiej rassiji hahahaah.. wypchany, w jakims mauzoleum.. razem z lienjinem, jak sie "mumia" nie rozsypie..

UUUUrrrrrrraaaaaaaaaa..
darius19
tak imponujacy i skutecznie realizowany program, o ktorym taki bandycki kraj jak Rosja, moze tylko marzyc. I tu taka bolszewicka kreatura jak "ajwaj_" ze swoim komentarzem. Adwokat wzorowych demokracji wschodnich Rosji i Bialorusi.
"ajwaj_2021-07-12 Kogo boli zadyma? Nie Bialorus. Kolejne KONTR-sankcje Bialorusi
tak imponujacy i skutecznie realizowany program, o ktorym taki bandycki kraj jak Rosja, moze tylko marzyc. I tu taka bolszewicka kreatura jak "ajwaj_" ze swoim komentarzem. Adwokat wzorowych demokracji wschodnich Rosji i Bialorusi.
"ajwaj_2021-07-12 Kogo boli zadyma? Nie Bialorus. Kolejne KONTR-sankcje Bialorusi w drodze - tez moze tranzyt? Jak robawiony prez. Lukaszenka > wozcie np. z Polski nawschód, przez Arktyke, albo Morze Czarne "
"ajwaj_2021-01-25 Pez. Putin, prosty chlopak z podwórka Leningradu, syn nauczycielki > dochody nie bardzo byly, ma niespotykane talenty Multitasking.
Potrafi jednoczesnie ustalac cós o wojnie w Syrii, Karabachu, mieszkaniach we Wladywostoku, na przerwie sniadaniowej rezmawia z Murzynami, Arabami, Makronem. Do tego czarne pasy sztuk walki"

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki