Brytyjski rząd odrzucił petycję ws. wycofania się z brexitu

Brytyjski rząd odrzucił we wtorek podpisaną przez 5,8 miliona osób petycję nawołującą do jednostronnego wycofania się z procesu wyjścia z UE podkreślając, że zamierza "uhonorować wynik referendum z 2016 roku" i doprowadzić do opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię.

(FORUM)

Petycja zebrała rekordową liczbę głosów w ciągu zaledwie kilku dni. Otrzymała także wsparcie od wielu pro-europejskich polityków i znanych osób, którzy brali udział w sobotnim, szacowanym na kilkaset tysięcy osób, marszu przeciwników brexitu w Londynie.

W odpowiedzi, napisanej przez ministerstwo ds. wyjścia z Unii Europejskiej, podkreślono, że wycofanie się z planów opuszczenia Wspólnoty "podkopałoby naszą demokrację i zaufanie, które miliony wyborców pokładają w rządzie".

Jak zaznaczono, "blisko trzy czwarte elektoratu wzięło udział w referendum z 2016 roku wierząc, że jego wynik będzie uszanowany", a "rząd napisał przed nim do każdego gospodarstwa domowego, obiecując, że wynik plebiscytu będzie wcielony w życie".

"17,4 miliona osób zagłosowało za wyjściem z UE, zapewniając największy demokratyczny mandat w historii dla działania rządu Zjednoczonego Królestwa. Brytyjczycy ponownie oddali głosy także w wyborach parlamentarnych w 2017 roku, w których ponad 80 proc. zagłosowało na partie - w tym opozycyjne - które zobowiązały się w swoich programach do utrzymania wyniku referendum" - przypomniano.

W środę posłowie zasiadający w Izbie Gmin przeprowadzą serię orientacyjnych głosowań, które pozwolą na zbadanie poparcia posłów dla różnych modeli relacji kraju z UE, a także być może dla drugiego referendum. Wśród dostępnych opcji może znaleźć się także zawarta w petycji sugestia wycofania się z procesu wyjścia z UE.

Przegłosowanie którejś z tych opcji w środowym głosowaniu nie będzie wiążące prawnie dla rządu premier May, ale będzie stanowić instrukcję polityczną ze strony Izby Gmin.

Unijni liderzy zdecydowali w ubiegłym tygodniu, że parlament w Londynie ma czas do piątku, 29 marca, aby przyjąć proponowaną umowę z UE i opuścić Wspólnotę na zapisanych w niej warunkach w nowym terminie - 22 maja.

W razie nieprzyjęcia tej umowy do końca tygodnia, Wielka Brytania będzie miała czas do 12 kwietnia, aby albo zdecydować się na brexit bez umowy, albo na przedłużenie swego członkostwa w UE i znalezienie wyjścia z impasu politycznego. Mogłoby ono polegać na przykład poprzez drugie referendum lub zmianę proponowanego modelu relacji z UE (np. przez pozostanie we wspólnym rynku lub w unii celnej).

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ jm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
14 6 czytacz

Ale w tym czasie obywatele poszli może po rozum do głowy.Powinno się teraz zorganizować referendum i ponownie zapytać obywateli.

! Odpowiedz
7 20 glos_rozsadku

ta, powinni ptyać do skutku aż wynik będzie taki jaki chcemy. Komuna.

! Odpowiedz
2 8 abcx odpowiada glos_rozsadku

Klasyk mawiał nie ważne kto głosuje tylko kto liczy głosy ;)

! Odpowiedz
1 3 philo128

szkoda że nie pyta się obywateli czy ci wybrani do PE parę lat temu to dalej powinni tam siedzieć...

! Odpowiedz
12 11 czytacz

Ale jeśli obywatele poszli po rozum do głowy to co w tym wypadku?Może w czasie referendum mieli pomroczność?

! Odpowiedz
2 11 prs

10 lat i po unii.

! Odpowiedz
9 5 jaceklech

Różnica jest taka, że 3 lata temu głosowali kierująć się wyłącznie emocjami .
Teraz mogą zagłosować, wiedząc dokładnie, co tracą, co zyskują na wyjściu...

! Odpowiedz
3 5 philo128

przecież bilans zysków i strat będzie znany po brexicie a nie na dzien przed. Problem dotyczy granicy z Irlandią a nie gotowości na oddzielenie się od wspólnoty. Nikt nie wie jak ten bilans będzie wyglądał bo nie wiadomo tez jak potoczy się historia. Z pewnością skorzystają na brexicie lokalni producenci. Przy odważnej polityce gospodarczej wymuszonej brexitem, deregulacji, obniżeniu podatków i likwidacji ceł UK może nawet skorzystać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil