Brytyjski rząd każe bankom szukać nielegalnych imigrantów

Brytyjski rząd chce odciąć nielegalnych imigrantów od pieniędzy. Przekaże bankom tajną listę ludzi, którzy podejrzewani są o niezgodne z prawem przebywanie na Wyspach. Żąda też, by banki zamrażały lub zamykały konta należące do nielegalnych imigrantów.

(fot. ZBIGNIEW OSIOWY / FORUM)

Prześwietlonych ma zostać siedemdziesiąt milionów kont. MSW ocenia, że na Wyspach przebywać mogą setki tysięcy nielegalnych imigrantów. Departament ma nadzieję, że już w pierwszym roku działania systemu uda się zidentyfikować ok. 6000 takich ludzi.

Bez ważnej wizy nie można teoretycznie zakładać kont czy wynajmować mieszkań i podejmować pracy, ale w praktyce wielu osobom udaje się w różny sposób ominąć prawo. Jeśli bank, na podstawie listy przekazanej z MSW, odkryje, że jego klient nie powinien mieć prawa pobytu zamrozi lub zamknie konto. W niektórych przypadkach pieniądze będzie można odzyskać dopiero po wyjedzie się z kraju. "Ci ludzie mieli sposobność by uregulować swój status imigracyjny. Albo im się nie udało albo tego nie spróbowali. Nie będziemy przymykać na to oka" - pisze w dzienniku Daily Telegraph Caroline Nokes, nowa sekretarz stanu ds. imigracji.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski, Londyn/kj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.