REKLAMA

Brytyjski poseł chce indywidualnych pozwów przeciw Niemcom ws. reparacji wojennych

2022-08-10 07:23
publikacja
2022-08-10 07:23
Brytyjski poseł chce indywidualnych pozwów przeciw Niemcom ws. reparacji wojennych
Brytyjski poseł chce indywidualnych pozwów przeciw Niemcom ws. reparacji wojennych
/ FORUM

Daniel Kawczynski, brytyjski poseł polskiego pochodzenia, przekazał PAP, że rozmawiał z prawnikami o możliwości składania przez mieszkających w Wielkiej Brytanii obywateli polskich, którzy ucierpieli w czasie II wojny światowej, indywidualnych pozwów przeciw władzom Niemiec.

Jak wyjaśnił, wraz ze swoimi asystentami oraz prawnikami zaczyna teraz szukać osoby, która miałaby odpowiednio mocne podstawy do wystąpienia z roszczeniami i chcieliby to potraktować jako swego rodzaju pilotażowy proces, mający na celu przetarcie szlaków dla kolejnych.

"Obawiam się, że rząd polski działa zbyt opieszale w kwestii domagania się od Niemiec reparacji wojennych, a czas dramatycznie ucieka. Dlatego chcemy zbadać możliwość składania przez obywateli polskich lub polskiego pochodzenia mieszkających w Wielkiej Brytanii prywatnych pozwów przeciw władzom Niemiec z tytułu poniesionych strat w czasie II wojny światowej" – powiedział Kawczynski.

W zeszłym tygodniu w rozmowie z PAP brytyjski poseł przekonywał też, że w związku z tym, że Niemcy nie chcą rozmawiać na temat reparacji wojennych, Polska powinna pozwać je przed międzynarodowy trybunał. "Jeśli negocjacje zawodzą, trzeba szukać innych środków i zdecydowanie zachęcałbym polski rząd do pozwania Niemców przed międzynarodowym sądem" – mówił, dodając, że to czy i jak szybko ta sprawa zostanie rozwiązana, zależy w dużej mierze od tego, czy rząd polski przeznaczy na drogę sądową adekwatne środki.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ kgod/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (8)

dodaj komentarz
jpelerj
Jeden poseł, zupełnie nieznany... To niby ma być news? A jakie to jego chcenie ma przełożenie na realia?
300_pala
Co tam inflacja,… najważniejsza jest reparacje
katzpodola
Najwięksi wrogowie Polski według historii: Niemcy, Ruskie, Żydzi. Kolejność przypadkowa.
zlomufka
Polakom założono nowy kraj na podstawie Konstytucji 22 lipca 1952r, która do dziś jest ciągłością Konstytucyjną III KRP na podstawie art 242, po to, żeby kler i komuchy w sądach mogły zachować majątki i wpływy ukradzione Polakom po wojnie i PRL. Z tego względu, Niemcy nie mogą technicznie wypłacić reparacji krajowi, którego formalnie Polakom założono nowy kraj na podstawie Konstytucji 22 lipca 1952r, która do dziś jest ciągłością Konstytucyjną III KRP na podstawie art 242, po to, żeby kler i komuchy w sądach mogły zachować majątki i wpływy ukradzione Polakom po wojnie i PRL. Z tego względu, Niemcy nie mogą technicznie wypłacić reparacji krajowi, którego formalnie nie zaatakowały, o czym przy każdej okazji przypominają. III RP nie ma nic wspólnego z II RP - państwem zniszczonym. Ba ! Niemcy nie mogą nawet podpisać traktatu pokojowego z "Polską" będąc do dziś formalnie w stanie wojny z II RP, bo oficjalnym prezydentem II RP jest Jan Zbigniew Poocki na podstawie dekretu prezydenta Zaleskiego i Juliusza Nowiny-Sokolnickiego. Żadna partia pogrobowców z magdalenki nie piśnie o tym ani słowa bo straciłaby władzę. A władza się liczy, a nie szkody Polaków.
chudy_january
Niemcy wypłaciły setki miliardów euro/dolarów Izraelowi za II wojnę światową mimo, że Izrael powstał po II wojnie światowej.
Do NAUKI !
jarunia
dwie pieczenia na jednym, tzn. jak przywrócimy II RP, to dostaniemy reparacje i nie będziemy w Unii???
jarunia
Należy dodać, że Niemcy nie podpisały dotąd z Polską traktatu pokojowego, do czego są prawnie zobowiązane, praworządnie zatem prowadzą wojnę gospodarczą z Polską, PRAWORZADNOŚC na NAJWYższym poziomie.
jpelerj
Wtedy, kiedy podpisywano traktaty, Polskę reprezentował (za zgodą mocarstw) PKWN, który scedował na ZSRR swoje uprawnienia w tej kwestii. Nie ma za co.

Powiązane: Reparacje wojenne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki