Brytyjski parlament zbierze się 17 grudnia, mowa tronowa być może 19 grudnia

Brytyjska Izba Gmin zbierze się ponownie we wtorek 17 grudnia, a jeśli w wyniku przedterminowych wyborów Boris Johnson pozostanie premierem, program legislacyjny rządu zostanie przedstawiony 19 grudnia - poinformował rząd w poniedziałek.

(Twitter)

Program legislacyjny rządu na nową sesję parlamentu przedstawia królowa podczas uroczystej mowy tronowej. Ponieważ będzie on bardzo podobny do tego, który Elżbieta II wygłosiła w połowie października, w oświadczeniu wydanym przez Downing Street zasugerowano, że mowa tronowa może mieć mniej ceremonialną formę niż zwykle. Takie przypadki czasem mają miejsce - po raz ostatni po wyborach w czerwcu 2017 r., które również odbyły się przed terminem.

Rząd dodał, że jeśli w wyniku wyborów nastąpiłaby zmiana na stanowisku premiera, mowa tronowa odbędzie się zapewne w styczniu, już z pełnym ceremoniałem, ale decyzja o terminie należeć będzie już do nowej administracji.

Sondaże przed wyznaczonymi na 12 grudnia wyborami nie wskazują, by ten drugi scenariusz był bardzo prawdopodobny. Rządząca Partia Konserwatywna cieszy się poparciem ok. 42-45 proc. ankietowanych i ma 10-12 punktów proc. przewagi nad głównym ugrupowaniem opozycji, Partią Pracy. Jednak z racji tego, iż kwestia wejścia kraju z Unii Europejskiej osłabiła dotychczasową lojalność wyborców wobec partii politycznych, nie należy traktować wyniku wyborów jako przesądzonego.

Podczas niedzielnej prezentacji programu wyborczego konserwatystów Boris Johnson zapowiedział, że jeśli jego ugrupowanie wygra, jeszcze przed Bożym Narodzeniem przedstawi posłom do zatwierdzenia umowę o warunkach wyjścia z UE, którą uzgodnił w połowie października.

Niezdolność parlamentu do przyjęcia jakiegokolwiek wspólnego stanowiska w kwestii brexitu jest głównym powodem tego, że wybory odbywają się na 2,5 roku przed planowanym terminem.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ akl/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil