REKLAMA

Brytyjski parlament ostatecznie przyjął ustawę o brexicie

2020-01-22 19:53
publikacja
2020-01-22 19:53

Brytyjski parlament ostatecznie przyjął projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z UE. Izba Lordów zdecydowała w środę wieczorem, że nie będzie dalej forsować swoich poprawek, co oznacza, że projekt ustawy musi już tylko uzyskać zgodę królowej.

fot. / / Pexels

Wcześniej w środę Izba Gmin odrzuciła w głosowaniach wszystkich pięć poprawek, które do projektu ustawy zaproponowała Izba Lordów. Zgodnie z parlamentarną procedurą Izba Lordów mogła dalej naciskać na utrzymanie poprawek, wycofać je lub szukać z Izbą Gmin kompromisowej wersji, do czasu uzgodnienia treści akceptowalnej dla obu izb. Choć część członków lordów wyrażała niezadowolenie z powodu zignorowania ich głosu, ostatecznie wyższa izba zdecydowała, że nie będzie dalej forsować poprawek, lecz zaakceptuje projekt w wersji zaproponowanej przez rząd.

Postulowane przez Izbę Lordów poprawki dotyczyły prawa dzieci uchodźców do dołączenia do ich krewnych przebywających w Wielkiej Brytanii, wydawania obywatelom UE mającym prawo do pozostania w Wielkiej Brytanii dokumentu potwierdzającego ten fakt, zakresu w jakim stopniu sądy mogą unieważniać unijne prawo oraz przyjmowania ustawy wbrew stanowisku parlamentów Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Wszystkie zostały odrzucone większością kilkudziesięciu głosów.

To, że Izba Lordów nie będzie dalej wstrzymywać projektu ustawy, jest scenariuszem zgodnym z oczekiwaniami, biorąc pod uwagę, że w grudniowych wyborach do Izby Gmin rząd Borisa Johnsona uzyskał silny mandat na doprowadzenie do końca procesu wyjścia z UE. Prawdopodobnie w czwartek projekt trafi do aprobaty królowej - co jest ostatnim, już tylko formalnym, etapem procesu legislacyjnego.

Ustawa, nazywana w skrócie WAB, ma dać prawnie obowiązującą moc politycznym uzgodnieniom zawartym w umowie z UE, wynegocjowanej w połowie października zeszłego roku przez rząd Johnsona. M.in. uchyla ona ustawę, na mocy której Wielka Brytania weszła przed laty do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, i przywraca jej obowiązywanie do końca okresu przejściowego, daje podstawę prawną do przekazywania płatności do UE, do których Wielka Brytania się zobowiązała, wyjaśnia zapisy protokołu w sprawie granicy między Irlandią Północną a Irlandią, precyzuje też zakres, w jakim Wielka Brytania będzie podlegać jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości UE.

Jej wejście w życie jest niezbędne do uporządkowanego wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, które ma nastąpić 31 stycznia. Samo wystąpienie z UE nie zakończy jeszcze procesu brexitu, bo rozpocznie się wtedy 11-miesięczny okres przejściowy, podczas którego Wielka Brytania w praktyce stanie się niegłosującym członkiem UE. Formalnie nie będzie już w Unii, ale nadal będzie członkiem jednolitego unijnego rynku, co oznacza też swobodę przepływu osób, nadal będzie częścią unii celnej, będzie płaciła składki do unijnego budżetu i pozostanie związana unijnymi prawami. W ciągu tych 11 miesięcy powinny się rozpocząć i zakończyć negocjacje w sprawie przyszłych relacji handlowych między Wielką Brytanią a UE.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ kar/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
talmud
no to teraz zobaczymy jak mala brytania zostaje wielka portugalia....euro bedzie po 2 funty to odechce sie pasożytom z jukeju wogole "pracować"
33karol33
Brytole, nie spitolcie tej szansy!
and-owc
Królowa Matka (pszczół) już nie "czerwi" nie te lata. "Trutnie" odfrunęły" do innych "uli" założyć swoje gniazda (rodziny).
tomek_bankier
Wielki naród i tyle. Odzyskali niepodległość. Polacy tyle się chwalą, że są potomkami bohaterów z II wojny światowej, a trzęsą się ze strachu przed KE. Wielki wstyd dla tego pokolenia za kolejną utratę niepodległości i ta za nieduże pieniądze. 400 miliardów złotych przez 15 la, które dostaliśmy to tylko nasz Wielki naród i tyle. Odzyskali niepodległość. Polacy tyle się chwalą, że są potomkami bohaterów z II wojny światowej, a trzęsą się ze strachu przed KE. Wielki wstyd dla tego pokolenia za kolejną utratę niepodległości i ta za nieduże pieniądze. 400 miliardów złotych przez 15 la, które dostaliśmy to tylko nasz roczny budżet. Prędzej czy później znowu będzie walka, bo teraz jedna strona się cieszy, że Unia atakuje drugą, ale nic nie jest za darmo. Europa zachodnia jest zadłużona i ktoś będzie musiał długi spłacać.

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki