Brytyjski minister obrony: Musimy być gotowi do użycia twardej siły

Brytyjski minister obrony Gavin Williamson ostrzegł w poniedziałek, że W. Brytania musi być gotowa do użycia "twardej siły", aby nie być postrzegana jedynie jako "papierowy tygrys". Wezwał kraje UE do bliskiej współpracy w ramach NATO.

(fot. Toby Melville / FORUM)

W przemówieniu wygłoszonym w prestiżowym think tanku Royal United Services Institute (RUSI) Williamson powiedział, że planowane wyjście kraju z Unii Europejskiej to "wspaniały moment w historii" Zjednoczonego Królestwa, w którym władze powinny zadbać o "wzmocnienie globalnej obecności" oraz zasobów wojskowych Wielkiej Brytanii.

Zdaniem Williamsona wycofanie się Wielkiej Brytanii ze sceny międzynarodowej, przy rosnącym zagrożeniu ze strony Rosji i Chin, sprawiłoby, że Zjednoczone Królestwo byłoby postrzegana jako "niewiele więcej niż papierowy tygrys".

Minister ostrzegł, że Pekin i Moskwa muszą mieć świadomość, że przyszłoby im "zapłacić wysoką cenę za agresywne zachowanie", ponieważ Wielka Brytania jest gotowa do "użycia twardej siły w celu wspierania swych interesów".

Williamson podkreślił, że chce, aby brytyjskie siły zbrojne modernizowały się "dotrzymując tempa zachodzącym zmianom technologicznym".

Wezwał także pozostałe kraje członkowskie NATO, aby "nie rozpraszały się w związku z pomysłem na unijną armię" i zacieśniały współpracę w ramach NATO, zwiększając wydatki na obronność do zakładanego celu 2 proc. PKB.

"Historia nauczyła nas, że kryzys nadchodzi wtedy, kiedy się go najmniej spodziewamy. Gdy rośnie niepewność, musimy być gotowi do działania" - tłumaczył.

Szef resortu obrony pochwalił NATO za większą skuteczność kroków podejmowanych w związku z "wrogim działaniom ze strony Rosji".

"W ramach NATO musimy zająć zdecydowane stanowisko wobec nieprzestrzegania przez Rosję postanowień traktatu INF" (Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu); Sojusz musi być w stanie "poradzić sobie z zagrożeniem, które może się pojawić ze strony nowych rosyjskich systemów rakietowych".

Dodał, że NATO musi przystosować się do nowych prowokacji Rosji, a to będzie wymagało nakładów finansowych.

Williamson zastrzegł, że nie można "zapomnieć o krajach spoza NATO, które mierzą się z codziennymi wyzwaniami wobec rosyjskich prób podkopania ich suwerenności". "Jesteśmy gotowi wspierać naszych przyjaciół na Ukrainie i na Bałkanach" - oznajmił.

"Te kraje mają prawo samodzielnego wyboru swojego przeznaczenia. Bez rosyjskiej ingerencji" - podkreślił.

W 2017 roku tylko Wielka Brytania, Polska, USA, Estonia i Grecja spełniły wymóg stawiany członkom NATO dotyczący wydatków na obronność na poziomie 2 proc. PKB.

Brytyjscy żołnierze stacjonują w ramach NATO m.in. w Polsce, Estonii i Rumunii.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ fit/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 18 trooper

UK potęgą już było, kolonialną. Dziś? To wewnętrznie rozpadający się, podzielony kraj. Jak Polska, połowa chce być w UE, połowa to nacjonaliści. Wielkość GB to fakt historyczny ale już raczej nie do przywrócenia.

! Odpowiedz
16 25 talmud

.."które mierzą się z codziennymi wyzwaniami wobec rosyjskich prób podkopania ich suwerenności"
ciekawe co robi druga strona - pewnie "wzmacnia demokracje" :):)
ilez to krajow & jakie musza ponosic koszty zeby bronic "demokracji" notabene ciagle pisza jaka ta rosja slaba.......wiec cos tu nie ma sensu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 15 ajwaj

NATO sie nie liczy bez USA, a prez. Trump nie chce tego :)

Kwestia do 4 lat i NATO z ich palacem w Brukselce za mld. € bedzie muzeum

! Odpowiedz
24 27 ajwaj

Brytole bez kolonii sa tym czym zawsze byli,
zielona wyspa z rybakami i stadami baranów na bezkresnych pastwiskach.

Poza tym czeka suwerennosc Irlandii, Szkocji, Gibraltaru itd.
Zardzewiala armia wyjela ostnia bron: fejki ze Skripalem i pohukiwanie w gazetach :)

2-3 rakiety SARMATA (niewidzialne, manewrujace, 20-30 glowic nuktearnych, szybk. 25 MACH itd) robia z wyspy np. proszek do pieczenia ciasta (promieniujacy)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil