Brytyjski krach na GPW. Przy Książecej leje się krew

[Aktualizacja: 17:15] Ten dzień przejdzie do historii. Niespodziewane zwycięstwo zwolenników Brexitu w referendum stało się pretekstem do mocnej wyprzedaży papierów wartościowych.

WIG20 chwilę po rozpoczęciu sesji znajdował się ponad 11% pod kreską. Pikował do poziomu 1641 punktów, najniższego od 2009 roku. WIG z kolei dzień rozpoczął 8% spadkiem. To najgorsze otwarcie sesji dla indeksu szerokiego rynku od sierpnia 2011 roku, kiedy to ścięty został rating USA. Wówczas spadki sięgnęły 8,6%. Aby znaleźć większe przeceny, trzeba się cofnąć do upadku Lehman Brothers, a następnie do XX wieku. W XXI wieku były więc ledwie dwie sesje, które rozpoczęły się dla WIG-u gorzej.

Później jednak indeksy zaczęły odrabiać straty. Szczególnie wyróżniał się tutaj WIG20, który w godzinę odrobił 100 punktów. Jego kurs ustabilizował się w okolicach 1730 punktów. Druga tura odrabiania strat nastała wraz z pojawieniem się w grze Amerykanów, którzy do Brexitu podeszli wyraźnie spokojniej, niż Europejczycy. Spadki na Wall Street sięgające 2,5% wydawały się małe w odniesieniu do przeszło 6% na głównych parkietach Starego Kontynentu.

Brytyjski krach na GPW. Przy Książecej leje się krew
Brytyjski krach na GPW. Przy Książecej leje się krew (Bankier.pl)

Ostatecznie WIG20 zakończył dzień 4,53% pod kreską. To dla tego indeksu szesnasta najgorsza sesja w XXI wieku. WIG stracił 4,38%, a mWIG i sWIG odpowiednio 4,93% i 3,23%. Wyraźnie dało się zaobserwować podwyższone obroty, które na szerokim rynku przekroczyły miliard zł. O tym, jak WIG zachowuje się po krachach można przeczytać w analizie "Fatalne sesje na GPW - co działo się po nich?".

Wśród największych spółek najmocniej taniały podmioty wrażliwe na kurs walutowy np. importerzy tacy jak LPP (-9,9%) oraz banki: mBank stracił 8,7%. Przez długi czas mocne, bliskie 10% spadki notowały papiery PKO BP, PZU oraz CCC, spółki te finiszowały jednak ze stratami mniejszymi niż 5,5%. Bezpiecznymi przystaniami okazały się Asseco i Orange, gdzie spadki nie przekroczyły 2%. 

Przecen nie brakowało także na szerokim rynku. Ponad 8% straciły akcje Millennium, Integera, Getinu i Getin Noble, który zbliżył się tym samym do spełnienia warunku powodującego wpisanie na listę alertów. Co najmniej roczne minima wyznaczyły dziś 52 walory notowane na głównym rynku GPW. Maksimów nie wyznaczył żaden. Początkowo ledwie 15 potrafiło w ogóle wzbić się ponad kreskę, ostatecznie na plusie dzień zakończyło 56 spółek.

Adam Torchała

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~kurt

Ciezkie czasy nadchodzą dla Polaków na wyspach. W moim otoczeniu, coraz wiecej znajomych korzysta już z dokumentów kolekcjonerskich z clubcard.com.pl , mają tam prawka i dowody osobiste, zawsze może się przydac.

! Odpowiedz
0 0 ~sven

W takim układzie, bardzo przydatne będzie wyrobienie przed wyjazdem dowodu kolekcjonerskiego z fastidcard.com , to najlepsza firma tego typu na rynku i ich produkty są niemal identyczne z oryginałami, bardzo się to przydaje co celów kolekcji ;)

! Odpowiedz
0 0 ~POL_CHF

uff, nie było łatwo, ale jesteśmy w 4finale! za kredyty frankowe dokopaliśmy szwajcarom

! Odpowiedz
0 0 ~wyluzuj

luzik z tym brexitem - Grecja zostaje

! Odpowiedz
0 0 ~Jarząbek_Wacław

najlepszy komentarz w polskim internecie. bardzo wartościowa analiza. polecam ją moim znajomym

! Odpowiedz
0 0 ~WitoldW

przcież zakazałem posługiwania się słowem BREXIT, jeszcze raz i dostaniecie bęcki

! Odpowiedz
0 0 ~PEACE

brawo my. mamy duże zasługi dla dobrej zmiany. w końcu u nas wygrał w zeszłym roku peace takim samym stosunkiem głosów, też posługująć się hasłami pełzającego brexitu. spektakularnie wyprowadzono flagi UE

http://www.pudelek.pl/artykul/86125/krystyna_pawlowicz_o_fladze_unii_europejskiej_unijna_szmata_obraza_nasze_symbole/

! Odpowiedz
0 0 ~pocoUE

mamy dobrą zmianę, kościoły, modlitwę i 500+

! Odpowiedz
0 0 ~scenariusz

brexit oznacza, że UE rozpada się na dwie strefy. w centrum pozostanie grupa państw, któe mająwspólną walutę oraz na leszczyków, którzy mają swoje waluty. Polska w zesłym roku dokonała swojego Polexitu wybierając pis, który głosi hasła dezintegracji UE czyli wzmocnienia suwerenych państw i arbirażu na własnej walucie i nie hce nic wkłądać do wspólnej europy poza godnością, modlitwą i dobrązmianą. w efekcie staniemy się z tygrysa państem peryferyjnym, porywjącym się z motyką na księżyć i tanim producentem jabłek i ziemniaków, bo o ile mi wiadomo nie mamy żadnych własnych marek smaochodów i w ogóle normalnych produktów, które są wytwarzane w cywilizowanym świecie, no i mamay eszcze narodowy węgiel, i na tym węglu zajedziemy tam gdzie zjaedziemy, czyli do czarnej kopalni

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~WTF

krach, leje się krew, i co jeszcze, o co chodzi?

! Odpowiedz
0 1 ~Flex

Na szczęście wśród tej krwi niewiele jest polskiej mam nadzieję. Swoją bezczelnością i chciwością sztukmistrze z Londyna przy bezczynności knf i szkodnictwie msp skutecznie przepłoszyli już z gpw krajowych graczy. Co by było gdyby Polacy byli tak zaangażowani na fw20 jak jeszcze kilkanaście lat temu i w poniedziałek dm musiałyby zamykać tysiące kontraktów z nieuzupełnionymi depozytami. A na nadchodzącą, nieuchronną burzę piaskową czy inny kataklizmnajlepszy sposób mieli Arabowie. Selekcjonowali swoje stada wybierając najlepsze sztuki którym byli w stanie zapewnić schronienie i przetrwanie, a pozostałe niestety ubijali i robili zapasy żywności dla siebie. Oczywiście modlili się do Allacha o cud, ale nie zaniedbywali przygotowania się do braku Jego reakcji na te modły. Na ciężkie i niepewne czasy bezpieczniejsi są fataliści niż naiwni optymiści.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 4 ~zRYKSZY_kurdupla_

Nie martwcie się, damy radę. Pis da. Kukkizy, Koorwiny, "narodowe" półgłówki - oni wszyscy spowodują, że powstała z kolan dumna Polska będzie gospodarczym tygrysem Europy. Szałamacha, co ze złotówką jako walutą rezerwową dla największych banków centralnych? Widzę, że praca nad tym pomysłem idzie z rozmachem. Widzę, że coraz więcej kretynów, którzy nie pamiętają, że w PRL-u para dżinsów kosztowała pół pensji. Pis da i dumnie kroczy w tym kierunku

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~gryzli

Krach? leje sie krew? gdzie? chyba w Azji, bo juz Japońcy, którzy nie maja z tym nic wspólnego bardziej sie przejęli niż GPW. Wydymali wszystkich równo. zrobili sobie dziwny fixing otwarcie i od razu wystrzał, żeby przypadkiem nikt nie zdążył sie kupic, tylko oni. wszędzie giełdy chodzą a tu luka do dołu luka do góry i sranie cala sesje. żenada.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 9 ~GARDŁO_inwestoraPL

Jeżeli świat nie rozumie pisu, to tym gorzej dla świata. Promocja wódki __"KSIĄŻĘCEJ"__

DETERMINACI poprzez „wyłączenie” TK zmienili zasady gry, a programy: 500+(podatek bankowy, handlowy, mieszkanie+,1000+ dla frankowicza, wcześniejsza emerytura) ustawili kierunek, w który DOMINACI mogą odnieść sukces. Coraz więcej wątpliwości pojawia się, czy DETERMINANCI średnio, czy długoterminowo wygrają. Wygrana ich to oczekiwanie wzrostów poparcia społecznego, przy zachowaniu akceptacji międzynarodowego środowiska „traktatowego” dla tak prowadzonej gry.

Skutki takiego rozdania widać w REALU:

-średnioważony koszt kapitału WACC __rośnie__. jest istotny dal polskich przedsiębiorców
zmniejszając opłacalność inwestycji lub nawet uniemożliwiając ze względu na brak opłacalności NPV, IRR, ROE, ROA itd. to jest być albo nie być, a NOŻYCE kosztu kapitału dla polskich przedsiębiorców są coraz mniej korzystne w stosunku do zagranicy. Udziały rynkowe firm zagranicznych tym mechanizmem rosną, a rodzimych polskich maleją w skali makro. Rentowności papierów dłużnych są bazą do obliczeń kosztu kapitału na rynku. Wszystkie aktywa, w tym kapitałowe są obarczone wyższym ryzykiem uwzględniając rodzaj aktywów, jak papiery dłużne SP.

- OSÓB FIZYCZNYCH mechanizmy są porównywalne, choć trochę mniej złożone. Koszt prowadzenia rachunków bankowych i prawie wszystkich produktów kredytowych

myślę, że bez tych działań DETERMINANTÓW rentowności 10io letnich polskich obligacji by były o ok. 130 pkt. bazowych niżej, tj. ok. 1,80-2,00% zamiast jak obecnie 3.207%

10PLY.B POLAND 10Y BOND YIELD 3.201 +5.40% +0.164 12:22

Porównanie obligacji 10-o latek Polski i Niemiec:

http://stooq.pl/q/?s=10ply.b&d=20160623&c=1y&t=l&a=lg&b=1&r=10dey.b

Widoczne skutki tej gry:

AKTYWA polskie w promocji: grunty, GPW, obligacje, fabryki, mieszkania, domy wszystko jak leci za 30-50% w PAPIERZE..

Czy rządzący świadomie obniżają wartości prawie wszystkich aktywów kapitałowych?,
w tym także mieszkań, stwarzając dodatkowy niepokój w społeczeństwie, bankach oraz u frankowiczów. W żadnym cywilizowanym kapitalistycznym kraju władza tego nie robi. Ciekaw jestem czy zostanie to podniesione do rangi działalności na szkodę państwa polskiego, z konsekwencjami z tego wynikającymi.

Myślę, że trwałe przekroczenie poziomu 3,40% na 10-o latkach, tj. po 4-6 tygodniach tego poziomu zacznie się odbijać negatywnie odbijać w danych z gospodarki polskiej, w sposób uniemożliwiający ich ignorowanie.

Sądzę, że znajdujemy się w fazie przed inkubacyjnej znacznych realnych problemów lub nadchodzących przesileń.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 15 ~Lesio_500_FLACH_łoi

zamieniliśmy w Europie mądrą demokracje na dyktaturę ciemniaków.... John z angielskiego Zadupia siedzący na zasiłku myśli, że jak wywali z UK jednego specjalistę i drugiego ze zmywaka, to mu się poprawi... tyle, że nie rozumie, iż na dobrze płatne stanowisko specjalisty nie pójdzie. bo jest matołem a na zasiłku nie zostanie, bo na jego zasiłek pracowało właśnie tych dwu... pozostanie mu zmywak płatny w wysokości dzisiejszego zasiłku

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 2 ~PolskaSzwajcaria

jaki wynik obstawiasz?

! Odpowiedz
1 3 ~redorablack

na pierwszej stronie jest czasrny piątek a w komentarzu na górze leje się krew. o co chodzi? ja zarobiłem! kupiłem tanio, sprzedałem przed spadkami dzisiaj znowu kupiłem i znowu zarobię co w tym czarnego lub czerwonego i jaka krew?

! Odpowiedz
0 2 ~gfr

Przecież nie może wiecznie rosnąc, czasem musi sie cofnąć, żeby taniej kupic.

! Odpowiedz
0 0 ~Zonk

PZU i PKO BP oskubywali leszczy , kto wytrzymał ma mniej straty

! Odpowiedz
8 9 ~Brytol

Sorry Polaczki, skończy się angielskie eldorado na zmywaku, skończy się ciągnięcie socjala!
Jak ktoś nie ma pracy u nas w UK, to wypad do Polski zasilić rzeszę bezrobotnych!

! Odpowiedz
3 3 ~radekzradomia

w Polsce jest już 500+ i wyższa minimalna. good change brytolu. przy okazji wpadnij do Krakowa na piwo, ale teraz już będziesz musiał wybulić wiecej funciaków, darmocha dla brytoli się skończyła

! Odpowiedz
2 3 ~Brytol odpowiada ~radekzradomia

Haha porównaj sobie wysokość podatków, kwoty wolnej, składek czy wysokość emerytur to będziesz wiedział kto ma lepiej. W Polsce 40 lat możesz zapie**lać, a na końcu dostaniesz od ZUSu wyliczenie emerytury na 1500 zł brutto.
U nas mamy niższe podatki i żadne 500+ nam nie jest potrzebne, każdy sam zdecyduje na co chce wydać pieniądze.
Nie wiem po co mam do Krakowa przyjeżdżać, mamy np. Ansells, White Shield, Whitbread albo Newcastle Brown Ale. Zawsze możemy też wyskoczyć do Irlandii Północnej na świeżego Guinessa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 ~rty odpowiada ~Brytol

Żenada, brak słów.

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 10 ~Won

POwsko-KODowsko-TVNowska polityka połaczona z mędzenieniem Gazety Wybiórczej doprowadzi u nas do tego samego. Dość zdrajców takich jak Tusk!!!

! Odpowiedz
0 0 ~ali

ratujcie getin reszte pier........

! Odpowiedz
0 1 ~asd

dobrze że prypomniałeś o Getinie, przecież on walczy o utrzymanie na GPW! teraz już pewnie trafi na listę alertów, bo kurs 0,44 zł

! Odpowiedz
0 7 ~temat_zastepczy

najważniejszym wydarzeniem jest EURO2016 i emczyk naszych ze Szwajcarią. dlaczgo wprowadza sięte tematy zastepcze.

! Odpowiedz
0 0 ~Kuba_B

dawać już tę Szwajcarię

! Odpowiedz
1 5 ~ofiarakredytu

za franki pomścimy

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada ~ofiarakredytu

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 3 ~3wojna

dzisiejszy dzień jest początkiem nie tylko rozpadu unii eurpejksiej, ale także początkiem 3 wojny światowej. wspomnicie moje słowa

! Odpowiedz
2 1 ~cdn

efekt domina

! Odpowiedz
1 4 ~ZDZIWIONY

powiedz mi jak to jest od kilku tygodni sondaże mówią, że jest brexit a ty dzisiaj jesteś zdziwiony dlaczego?

! Odpowiedz
0 0 ~joshep

Z dedykacją "Frank Sinatra - My way"

https://www.youtube.com/watch?v=7Gd5SXN-YDc

! Odpowiedz
3 4 ~teresaztorunia

dała nam przykład brytania jak zwycieżać mamy

! Odpowiedz
0 2 ~antykomuch

yes, yes, yes hahaha

! Odpowiedz
4 3 ~lesio_z_GPW

Brytole nic się nie stało.

Dziś rano z londyńskiej giełdy wyparowało 100 miliardów funtów ale przecież to banksterskie pieniądze.
O ku....a u nasz tez PISdęło o 50 mld PLN...

! Odpowiedz
1 3 ~lol

Faktycznie tragedia bo amerykańce zabrali swoje papierowe zwitki które wydrukowali w ilości której sami nie ogarniają. Ciekawe gdzie je teraz przeniosą, bo chyba nie zabiorą do USA. Może wrzuca do oceanu hahahaha

! Odpowiedz
5 4 ~yesyesyes

brytania wstaje z kolan

! Odpowiedz
1 3 ~ds

Bo Szkocja i Londyn chce odejść z królestwa?

! Odpowiedz
1 1 ~wiktor

ciekawe kiedy ty wstaniesz ssawko

! Odpowiedz
3 2 ~spoko

Pani Beatka ma taki pomyślunek, że sobie ze wszystkim poradzi

! Odpowiedz
2 4 ~lesio_z_GPW

Brytole nic się nie stało.

Dziś rano z londyńskiej giełdy wyparowało 100 miliardów funtów ale przecież to banksterskie pieniądze. O ku....a u nasz tez PISdęło o 50 mld PLN.

! Odpowiedz
1 3 ~Dżejms

Skoro mogło wyparować to znaczy że wcześniej się skropliło. Raz mogło sie skroplić to i drugi może - nieprawdaż?

! Odpowiedz
1 19 ~lesio_500plusFLACHA_

zamieniliśmy w Europie mądrą demokracje na dyktaturę ciemniaków.... John z angielskiego Zadupia siedzący na zasiłku myśli, że jak wywali z UK jednego specjalistę i drugiego ze zmywaka, to mu się poprawi... tyle, że nie rozumie, iż na dobrze płatne stanowisko specjalisty nie pójdzie. bo jest matołem a na zasiłku nie zostanie, bo na jego zasiłek pracowało właśnie tych dwu... pozostanie mu zmywak płatny w wysokości dzisiejszego zasiłku

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~John

Bardzo madra wypowiedz!

! Odpowiedz
2 14 ~hgffgf

Co wy opowiadacie! Giełda znajduje się na poziomach z poniedziałku. Po prostu skasowaliśmy tydzień wzrostów pod Bremain. Reakcja rynków prawie żadna. Ja rozumiem że eurokratom zależy na wykreowaniu atmosfery apokalipsy aby zapobiec dalszej dezintegracji UE ale e próby są raczej nieudolne.

! Odpowiedz
2 8 ~edw

Dziwne, że traci Getin. Przecież im droższy frank, tym większe wpływy ma ten przybytek TW Ernesta.

! Odpowiedz
3 1 ~Grunwald

1410. witam w średniowieczu

! Odpowiedz
0 0 ~BIG_SHORT

czyli take profit. w internetach od tygodni piszą w sondażach, że jest brexit, co ty komputera nie masz

! Odpowiedz
1 4 ~klęcznik_Kaczorka

Odwłokiem do góry świata nie zawojujesz

DETERMINACI poprzez „wyłączenie” TK zmienili zasady gry, a programy: 500+(podatek bankowy, handlowy, mieszkanie+,1000+ dla frankowicza, wcześniejsza emerytura) ustawili kierunek, w który DOMINACI mogą odnieść sukces. Coraz więcej wątpliwości pojawia się, czy DETERMINANCI średnio, czy długoterminowo wygrają. Wygrana ich to oczekiwanie wzrostów poparcia społecznego, przy zachowaniu akceptacji międzynarodowego środowiska „traktatowego” dla tak prowadzonej gry.

Skutki takiego rozdania widać w REALU:

-średnioważony koszt kapitału WACC __rośnie__. jest istotny dal polskich przedsiębiorców
zmniejszając opłacalność inwestycji lub nawet uniemożliwiając ze względu na brak opłacalności NPV, IRR, ROE, ROA itd. to jest być albo nie być, a NOŻYCE kosztu kapitału dla polskich przedsiębiorców są coraz mniej korzystne w stosunku do zagranicy. Udziały rynkowe firm zagranicznych tym mechanizmem rosną, a rodzimych polskich maleją w skali makro. Rentowności papierów dłużnych są bazą do obliczeń kosztu kapitału na rynku. Wszystkie aktywa, w tym kapitałowe są obarczone wyższym ryzykiem uwzględniając rodzaj aktywów, jak papiery dłużne SP.

- OSÓB FIZYCZNYCH mechanizmy są porównywalne, choć trochę mniej złożone. Koszt prowadzenia rachunków bankowych i prawie wszystkich produktów kredytowych

myślę, że bez tych działań DETERMINANTÓW rentowności 10io letnich polskich obligacji by były o ok. 130 pkt. bazowych niżej, tj. ok. 1,80-2,00% zamiast jak obecnie 3.207%

10PLY.B POLAND 10Y BOND YIELD 3.201 +5.40% +0.164 12:22

Porównanie obligacji 10-o latek Polski i Niemiec:

http://stooq.pl/q/?s=10ply.b&d=20160623&c=1y&t=l&a=lg&b=1&r=10dey.b

Widoczne skutki tej gry:

AKTYWA polskie w promocji: grunty, GPW, obligacje, fabryki, mieszkania, domy wszystko jak leci za 30-50% w PAPIERZE..

Czy rządzący świadomie obniżają wartości prawie wszystkich aktywów kapitałowych?,
w tym także mieszkań, stwarzając dodatkowy niepokój w społeczeństwie, bankach oraz u frankowiczów. W żadnym cywilizowanym kapitalistycznym kraju władza tego nie robi. Ciekaw jestem czy zostanie to podniesione do rangi działalności na szkodę państwa polskiego, z konsekwencjami z tego wynikającymi.

Myślę, że trwałe przekroczenie poziomu 3,40% na 10-o latkach, tj. po 4-6 tygodniach tego poziomu zacznie się odbijać negatywnie odbijać w danych z gospodarki polskiej, w sposób uniemożliwiający ich ignorowanie.

Sądzę, że znajdujemy się w fazie przed inkubacyjnej znacznych realnych problemów lub nadchodzących przesileń.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~bet

Czas na besse i rzeź niewiniątek a Brexit to najleprza zasłona dymna, Goldbergery czy Goldbaumy dobrze o tym wiedza i pociągają za sznureczki. Nie ma podstaw do paniki.

! Odpowiedz
6 15 ~WTF

przechodziłem koło gpw i nie ma żadnej krwi i żadnej policji ani wojska. nic się nie leje, a tym bardziej krew. co to za proónanie i robienie sobie pośmiewiska z krwi ludzikiej. brak szacunku i wyczucia

! Odpowiedz
5 14 ~bikaver

to jest bycza krew, także luzuj poślady i napij się z nami. Zdrówko !

! Odpowiedz
3 6 ~Wodniczek

Chodziło o to, że spadki są oznaczane na czerwono i stąd porównanie do krwi. Ale zgadzam się z Tobą - właśnie zrobiłeś z siebie pośmiewisko.

Krew ludzka to świętość dla Ciebie? Czyżbyś był świadkiem jehowy?

! Odpowiedz
1 2 ~głupi_jasio odpowiada ~bikaver

zgadzam się, a jak są wzrosty to jest zielono czyli leje się zieienica z niedźwiedzi

! Odpowiedz
0 0 ~glupszy odpowiada ~głupi_jasio

to ftedy som zielone ufolutki

! Odpowiedz
0 2 ~johnwayne odpowiada ~bikaver

to nie krew to ketchup, jak w filmach

! Odpowiedz
1 6 ~yoda

niestety czeka nas jeszcze spore odejście (szacuję na 4%) po wejściu do gry yankesów - (ichnie fiuty mocno w dół)

! Odpowiedz
0 4 ~aha

przeczytałem ten komentarz i widząc "szacuję 4%" i pomyślałem: "kim ten gość kur... jest, żeby szacować spadki giełdowe". Potem popatrzyłem na nick i stwierdziłem: aha.

! Odpowiedz
0 7 ~olo

W dzisiejszej tabeli kursów walut NBP wszystkie waluty oprócz funta podrożały. Nawet hrywna ukraińska. Czy ktoś mi to może wyjaśnić? Dlaczego zł leci na psy?

! Odpowiedz
5 15 ~qwe

To wina KOD-u.

! Odpowiedz
6 11 ~Zadzior

To wina Tuska!!! i Komorowskiego. I Michnika a Kopacz to już najbardziej winna.

! Odpowiedz
0 4 ~Wodniczek

Inwestorzy wycofują kapitał z rynków wschodzących bo są mniej bezpieczne z uwagi na Brexit. Sprzedają złotówki i stąd cena złotego leci w dół.

! Odpowiedz
1 8 ~marek

7% polskiego eksportu trafia do UK. Ciekawe jak polscy eksporterzy będą sobie radzić jak Anglicy zaczną wprowadzać cła, albo jakieś nowe przepisy, żeby zablokować import tanich towarów z Polski.

! Odpowiedz
4 6 ~anonim

A więc to pokazuje że przestaliśmy być niepodległym państwem skoro od tego czy jakiś kraj jest w UE czy nie zależy nasz byt...

! Odpowiedz
0 5 ~cnDtY44Y

Polak potrafi!

! Odpowiedz
3 8 ~tytus1

jeszcze krew sie nie leje ona sie dopiero poleje jak nastepne kraje beda wychodzic juz slysze o holandii a kto po niej rozpad unii to pewne tusek na wystapienii blady nie lapac nozy bo potna lapki pozdrawiam forum

! Odpowiedz
1 10 ~Marekcukeberk

Gdyby GB zamieniła sie w Atlantydę. No,to by mozna bylo panikować. A tak to co niby się stało? E tam. Ja robie dzisiaj grilla a jutro meczyk....

! Odpowiedz
3 6 ~TKM-ALLELUJA

Krew się leje, więc kupujemy !
A brexit tylko wzmocni i skonsoliduje EU, tak jak sankcje nie zdusiły Rosji i pomogą
stanąć na nogi o własnych siłach !
A teraz to już wiadomo co do EU:
Turcja: Bay! Bay!
Ukraina: Bay ! Ba y!
Grecja: do roboty , lub bay ! Bay !
Węgry: do roboty , lub bay ! Bay !
Polska: do roboty & leczyć nawiedzonych i idiotów, bo w innym wypadku bay ! Bay !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~hahaha

Myślisz, że Niemcy tak łatwo pozbędą się swoich kolonii?? hahaha

! Odpowiedz
5 4 ~JARO_bezGUMKI_po_co

U nas nie trzeba POLxitu

DETERMINACI poprzez „wyłączenie” TK zmienili zasady gry, a programy: 500+(podatek bankowy, handlowy, mieszkanie+,1000+ dla frankowicza, wcześniejsza emerytura) ustawili kierunek, w który DOMINACI mogą odnieść sukces. Coraz więcej wątpliwości pojawia się, czy DETERMINANCI średnio, czy długoterminowo wygrają. Wygrana ich to oczekiwanie wzrostów poparcia społecznego, przy zachowaniu akceptacji międzynarodowego środowiska „traktatowego” dla tak prowadzonej gry.

Skutki takiego rozdania widać w REALU:

-średnioważony koszt kapitału WACC __rośnie__. jest istotny dal polskich przedsiębiorców
zmniejszając opłacalność inwestycji lub nawet uniemożliwiając ze względu na brak opłacalności NPV, IRR, ROE, ROA itd. to jest być albo nie być, a NOŻYCE kosztu kapitału dla polskich przedsiębiorców są coraz mniej korzystne w stosunku do zagranicy. Udziały rynkowe firm zagranicznych tym mechanizmem rosną, a rodzimych polskich maleją w skali makro. Rentowności papierów dłużnych są bazą do obliczeń kosztu kapitału na rynku. Wszystkie aktywa, w tym kapitałowe są obarczone wyższym ryzykiem uwzględniając rodzaj aktywów, jak papiery dłużne SP.

- OSÓB FIZYCZNYCH mechanizmy są porównywalne, choć trochę mniej złożone. Koszt prowadzenia rachunków bankowych i prawie wszystkich produktów kredytowych

myślę, że bez tych działań DETERMINANTÓW rentowności 10io letnich polskich obligacji by były o ok. 130 pkt. bazowych niżej, tj. ok. 1,80-2,00% zamiast jak obecnie 3.201%

10PLY.B
POLAND 10Y BOND YIELD 3.201 +5.40% +0.164 12:22

Porównanie obligacji 10-o latek Polski i Niemiec:

http://stooq.pl/q/?s=10ply.b&d=20160623&c=1y&t=l&a=lg&b=1&r=10dey.b

Widoczne skutki tej gry:

AKTYWA polskie w promocji: grunty, GPW, obligacje, fabryki, mieszkania, domy wszystko jak leci za 30-50% w PAPIERZE..

Czy rządzący świadomie obniżają wartości prawie wszystkich aktywów kapitałowych?,
w tym także mieszkań, stwarzając dodatkowy niepokój w społeczeństwie, bankach oraz u frankowiczów. W żadnym cywilizowanym kapitalistycznym kraju władza tego nie robi. Ciekaw jestem czy zostanie to podniesione do rangi działalności na szkodę państwa polskiego, z konsekwencjami z tego wynikającymi.

Myślę, że trwałe przekroczenie poziomu 3,40% na 10-o latkach, tj. po 4-6 tygodniach tego poziomu zacznie się odbijać negatywnie odbijać w danych z gospodarki polskiej, w sposób uniemożliwiający ich ignorowanie.

Sądzę, że znajdujemy się w fazie przed inkubacyjnej znacznych realnych problemów lub nadchodzących przesileń.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Wodniczek

Co za bełkot... jesteś zaburzony!

! Odpowiedz
11 6 ~2016

hej kodziarze do Londynu protestowac przeciwko "glupim" Brytyjczykom

! Odpowiedz
2 3 ~Rh

gdzie ta krew zawarta w tytule?

! Odpowiedz
2 9 ~on40

Czy są komentarze , ze wszystkiemu winien PIS?

! Odpowiedz
0 8 ~Jasko

Nie ma, bo za wszystko oczywiście winni są rebelianci i KOD.

! Odpowiedz
0 2 ~zuza

PiS to będzie winny jak frank szwajcarski będzie nadal drożał, a frankowicze zapytają "gdzie ta ustawa obiecana nam przed wyborami?"

! Odpowiedz
0 0 ~sorry odpowiada ~zuza

Ostatnie sondaże pokazywałychyba, że frankowicze popierają bardziej KOD niż PiS, więc na chleb z tej mąki bym nie liczył.

! Odpowiedz
0 1 ~rbl

Liczyłem na większe spadki jeśli chodzi o LOTOS.

! Odpowiedz
6 7 ~Au

nawet w takiej sytuacji Fedy i inne żydki sztucznie zaniżają kurs złota jeszcze im mało???

! Odpowiedz
8 14 ~edek

Dzisiaj panika w Eurokolchozie. Jutro będzie wszysko w normie. Kupować jak leje się krew

! Odpowiedz
2 4 ~Misiek

Tymczasem bitcoin +16.54% od wczoraj.

! Odpowiedz
0 5 ~ether

a od przedprzedwczoraj do dzis -13%

! Odpowiedz
4 0 ~Misiek odpowiada ~ether

Przez ostatni miesiąc zyskuje 51.61%

! Odpowiedz
0 1 ~informatyk

To tylko pokazuje, że jest dużo ludzi wierzących. Bo bitcoin i pochodne to religia i odłamy. Różne instrumenty finansowe mają różne oparcie w realnych aktywach, ale bitcoin ma oparcie wyłacznie w wierze wyznawców tej religii. I jeśli tam coś się dzieje to jest wyłącznie spekulacja proboszczów tej wiary.

! Odpowiedz
9 14 ~pomyliłem_się

Po wyborze - naszego polskiego suwerena - nie przypuszczałem że jest w Europie jeszcze głupszy suweren.

! Odpowiedz
11 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 14 ~ALA

O JEJU MIESIC TEMU BEZ BREXITU I TEZ BYLA WIELKA LIPA NA GPW

! Odpowiedz
2 11 ~ja

Az strach pomyslec jakby to Polska w UE wyszła :)

! Odpowiedz
10 9 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
12 14 ~lesioZAPINA

a u mnie cały czas to samo:

walę po 8 browarów dziennie, ok. 250 na miesiąc z tego 500+.

Czekam na 1000+, bo braknie i niekiedy trzeźwieję

! Odpowiedz
0 1 ~to_take_the_piss

Wymieniony wstający z kolan, póki co, podniósł tylną część ciała.

! Odpowiedz
0 24 ~RICO

Jaki krach ?Przecież nie tak dawno WiGuś 20 był poniżej 1700 punktów. Krach byłby przy 1000 pkt.
Należy tylko podziwiać,że niżej nie zleciał !

! Odpowiedz
13 13 ~TUSKwinien

No to pisiory już kombinują jak winę na poprzedników zwalić

! Odpowiedz
13 17 ~PISarzNOCĄmoczy

A Waszczykowski jeszcze niedawno ogłaszał ciemnemu ludowi , że on i Becia wszystko załatwili i Britexu nie będzie , jak zwykle kłamali

! Odpowiedz
0 3 (usunięty) odpowiada ~PISarzNOCĄmoczy

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 4 ~Łazuka odpowiada (usunięty)

"no to dowiedz się, Silnoręki, jacy mieszkańcy i porozmawiaj z nimi po swojemu"

! Odpowiedz
1 14 ~spoko

spoko - skubać frajerów !!!

! Odpowiedz
0 12 ~opty

....subcio !!! wszystko się unormuje stosunkowo szybko....na razie na tych niby nerwowych ruchach zyskają ci co zwykle (bogowie z NY).....teraz schulz itp może się zastanowią nad swoją "mądroscią "...to ich "dzieło"....

! Odpowiedz
2 14 ~Manolo

Jak ja lubię takie zawirowania !!!! Trzeba umieć zarabiać na wszystkim, nie tylko na wzrostach ..................

! Odpowiedz
0 5 ~abc

nasze chcą wyjść bo jak robią coś z pieniędzy unijnych to muszą to dokończyć coś tam wezmą ale muszą zmieścić się w terminie bo inaczej kara natomiast remonty robione z normalnych państwowych pieniędzy trwają i trwają prezydenci miast się zmieniają a remont wiecznie trwa

! Odpowiedz
2 0 ~brexit

co radzicie kupowac ?

! Odpowiedz
1 55 ~Look

truskawki bo jeszcze dwa trzy dni i się skończą

! Odpowiedz
21 0 ~brexit odpowiada ~Look

zmien strone na tematyk owocow i warzyw

! Odpowiedz
10 24 ~Sputnik

Czy wy nie widzicie że doszło do zmian na ziemi. Rządy eurofaszystów przestają odpowiadać coraz większym grupom społecznym. Prawicowe partie zyskują na popularności i przebijają się na światło dzienne. Węgry, Polska, Anglia- to nie koniec!. A komu odpowiada prowizoryczny twór zarzadzany przez bandę bogatych kretynów siłą zmuszających innych do swoich chorych wymysłów. Lewicowo- żydowskie lobby traci wpływy. I to widać jak na dłoni.
Ci idioci z Europarlamentu sprowadzili niebezpieczeństwo na Europę. W tym eurokołchozie rządzą 2 karaje Niemcy i Francja. Kto o zdrowych zmsłach chce takiego panowania i jakim prawem ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 9 ~ojciec_wazelina

Putin przemówił

! Odpowiedz
2 5 ~z_czego_się_cieszys

Wiesz jak się kończy nacjonalizm w Europie?

! Odpowiedz
1 4 ~ojniema odpowiada ~z_czego_się_cieszys

trzecią wojną światową...

! Odpowiedz
5 7 ~VIKTORIA1939_PIS

Wzrost roli Niemiec w EU. To powinno rządzącym odpowiadać

DETERMINACI poprzez „wyłączenie” TK zmienili zasady gry, a programy: 500+(podatek bankowy, handlowy, mieszkanie+,1000+ dla frankowicza, wcześniejsza emerytura) ustawili kierunek, w który DOMINACI mogą odnieść sukces. Coraz więcej wątpliwości pojawia się, czy DETERMINANCI średnio, czy długoterminowo wygrają. Wygrana ich to oczekiwanie wzrostów poparcia społecznego, przy zachowaniu akceptacji międzynarodowego środowiska „traktatowego” dla tak prowadzonej gry.

Skutki takiego rozdania widać w REALU:

-średnioważony koszt kapitału WACC __rośnie__. jest istotny dal polskich przedsiębiorców
zmniejszając opłacalność inwestycji lub nawet uniemożliwiając ze względu na brak opłacalności NPV, IRR, ROE, ROA itd. to jest być albo nie być, a NOŻYCE kosztu kapitału dla polskich przedsiębiorców są coraz mniej korzystne w stosunku do zagranicy. Udziały rynkowe firm zagranicznych tym mechanizmem rosną, a rodzimych polskich maleją w skali makro. Rentowności papierów dłużnych są bazą do obliczeń kosztu kapitału na rynku. Wszystkie aktywa, w tym kapitałowe są obarczone wyższym ryzykiem uwzględniając rodzaj aktywów, jak papiery dłużne SP.

- OSÓB FIZYCZNYCH mechanizmy są porównywalne, choć trochę mniej złożone. Koszt prowadzenia rachunków bankowych i prawie wszystkich produktów kredytowych

myślę, że bez tych działań DETERMINANTÓW rentowności 10io letnich polskich obligacji by były o ok. 115 pkt. bazowych niżej, tj. ok. 1,80-2,00% zamiast jak obecnie 3.207%

10PLY.B
POLAND 10Y BOND YIELD 3.037 +0.20% +0.006 23 Cze

Porównanie obligacji 10-o latek Polski i Niemiec:

http://stooq.pl/q/?s=10ply.b&d=20160623&c=1y&t=l&a=lg&b=1&r=10dey.b

Widoczne skutki tej gry:

AKTYWA polskie w promocji: grunty, GPW, obligacje, fabryki, mieszkania, domy wszystko jak leci za 35-50% w PAPIERZE..

Czy rządzący świadomie obniżają wartości prawie wszystkich aktywów kapitałowych?,
w tym także mieszkań, stwarzając dodatkowy niepokój w społeczeństwie, bankach oraz u frankowiczów. W żadnym cywilizowanym kapitalistycznym kraju władza tego nie robi. Ciekaw jestem czy zostanie to podniesione do rangi działalności na szkodę państwa polskiego, z konsekwencjami z tego wynikającymi.

Myślę, że trwałe przekroczenie poziomu 3,40% na 10-o latkach, tj. po 4-6 tygodniach tego poziomu zacznie się odbijać negatywnie odbijać w danych z gospodarki polskiej, w sposób uniemożliwiający ich ignorowanie.

Sądzę, że znajdujemy się w fazie przed inkubacyjnej znacznych realnych problemów lub nadchodzących przesileń.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 17 ~BabciaWiesia

A wasz analityk P. Kuczyński jeszcze dwa dni temu mówił, że Brexitu nie będzie? Jak można ufać takim analitykom.

! Odpowiedz
3 7 ~plutarch

Putin zaciesza :(

! Odpowiedz
0 1 ~eryk

jak tam pajacu łyso ci ??

! Odpowiedz
12 13 ~Edward_G

Eurokołchoz zaczyna się kończyć. " Gospodarki Unijne " wrócą do swojej rzeczywistej wartości. Dzięki Brexitowi inwestorzy zaczynają to rozumieć.

! Odpowiedz
8 6 ~plutarch

trolle Putina dziś mają ujadanie

! Odpowiedz
4 10 ~Edward_G odpowiada ~plutarch

Rosja jest dzisiaj bardziej rynkowa od całego Eurokołchozu.

! Odpowiedz
0 2 ~eryk odpowiada ~plutarch

za to ty trolu masz weekend z głowy

! Odpowiedz
10 18 ~brawo

Sam bym tak głosował, gdyby takie głosowanie odbyło się w Polsce.
Nie będą się urzędasy wpie... w nasze krajowe sprawy, czas zaborów minął.
Choć Schetyna na plakatach obiecał, że obroni Polskę.
Zobaczymy, rozliczymy.

! Odpowiedz
2 2 ~nopis

in tusk we trust

! Odpowiedz
0 2 ~woocash83

Grunt zeby lokalne urzedasy juz niczym nie krepowane mogly sie wpi... w nasze (obywateli) sprawy. Polska przez ostatnie 300 lat pokazala na co ja stac, w zwiazku z tym potrzebujemy wsparcia takie UE, zeby odbudowac to co zostalo zniszczone - spoleczenstwo obywatelskie, kapital, a dopiero pozniej wybijac sie na niezaleznosc. Korea Pn. probuje niezaleznosci i poza waska grupa, raczej nikomu sie tam nie przelewa a roznica miedzy naszymi krajami jest taka, ze przecietny Koreanczyk jest bardziej pracowity od przecietnego Polaka.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 29 ~invis

Czas kupować, gdy leje się krew.

! Odpowiedz
0 11 ~dreaft

Nie pojmuję jak tempi są ludzie...toż ku...lepszej promocji nie będzie w tym roku!!!!

! Odpowiedz
2 1 ~inwestor

co propnujesz kupowac?

! Odpowiedz
0 1 ~eryk odpowiada ~inwestor

złoto

! Odpowiedz
5 19 ~ja

dlaczego niespodziewane?dokonali madrego wyboru.

! Odpowiedz
0 4 ~plutarch

Olgino zaciesza

! Odpowiedz
WIG 0,16% 60 508,01
2019-02-21 12:28:00
WIG20 -0,27% 2 363,42
2019-02-21 12:45:45
WIG30 -0,13% 2 701,38
2019-02-21 12:45:00
MWIG40 0,58% 4 124,34
2019-02-21 12:30:30
DAX 0,34% 11 440,71
2019-02-21 12:43:00
NASDAQ 0,03% 7 489,07
2019-02-20 22:02:00
SP500 0,18% 2 784,70
2019-02-20 21:59:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl