Brytyjska służba zdrowia planuje wesprzeć młodych uzależnionych od hazardu

Brytyjska służba zdrowia NHS poinformowała o planach stworzenia pierwszej placówki pomagającej dzieciom i młodym dorosłym borykającym się z uzależnieniem od gier hazardowych. Przewidziano też wzmocnienie opieki nad dorosłymi zmagającymi się z tym problemem.

Specjalistyczna klinika ma powstać w Londynie i być częścią szerszego programu zwiększenia opieki nad uzależnionymi od hazardu. Program ten zakłada docelowo stworzenie aż czternastu placówek na terenie całego kraju, m.in. w Leeds, Manchesterze i Sunderlandzie. Dotychczas taka opieka była dostępna wyłącznie w stolicy.

Według rządowej komisji ds. hazardu z powodu tego uzależnienia cierpi około 55 tys. dzieci i młodych dorosłych, a kolejne 450 tys. regularnie uprawia hazard. W skali kraju szacuje się, że poważny problem ma nawet kilkaset tysięcy dorosłych, a kolejne dwa miliony znajdują się w grupie szczególnego ryzyka.

"Rośnie bezpośredni związek między hazardem a stresem, depresją (...) i znamy zbyt wiele historii osób, które straciły życie lub rodzin, które się rozpadły (w wyniku tego zjawiska)" - powiedział dyrektor wykonawczy NHS England, Simon Stevens.

"Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za walkę z konsekwencjami dla zdrowia psychicznego, które są powodowane przez to uzależnienie, a w szczególności firmy, które bezpośrednio przykładają się do tego problemu" - podkreślił Stevens, wzywając do ostrzejszej regulacji tego rynku.

"To branża, która wydaje 1,5 miliarda funtów na marketing i kampanie reklamowe - wiele z nich prowadzonych jest w sieci i w mediach społecznościowych - a jednocześnie przeznacza ledwie ułamek tej kwoty na wsparcie klientów i ich rodzin, którzy muszą sobie radzić z bezpośrednimi konsekwencjami uzależnienia" - zaakcentował.

Nowa klinika ma w szczególności zajmować się pacjentami, którzy mierzą się z problemami zdrowia psychicznego, ryzykiem wyrządzenia sobie krzywdy lub nadużycia narkotyków z powodu uzależnienia.

Aktywistka Liz Ritchie z kampanii Gambling with Lives, której syn Jack popełnił samobójstwo z powodu uzależnienia od hazardu, ostrzegała przed "epidemiczną" skalą problemu i wezwała do obowiązkowego obciążenia branży hazardowej nowym podatkiem pozwalającym na wzmocnienie opieki zdrowotnej.

Jednocześnie zaznaczyła, że konieczne jest lepsze przeszkolenie lekarzy pierwszego kontaktu, którzy powinni znać odpowiednie procedury pozwalające na wsparcie osób uzależnionych.

W ubiegłym tygodniu opozycyjna Partia Pracy proponowała także powołanie nowego państwowego rzecznika, który miałby chronić prawa graczy i reagować w przypadku niewłaściwych praktyk ze strony firm prowadzących gry hazardowe.

Brytyjskie media wielokrotnie pisały o rosnącym zagrożeniu uzależnieniami, wskazując m.in. na niewystarczające zabezpieczenia branżowe, niebezpieczne oferty promocyjne i dopuszczenie do powszechnej obecności bukmacherów w sporcie (są sponsorami 7 z 20 drużyn piłkarskiej Premier League i 17 z 24 w drugiej lidze, Championship) jako jedne z powodów nasilania się tego problemu.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ az/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil